Kiedy przychodzi zima wyciągamy z zaplecza szafy nasze ulubione skórzane kozaki czy botki. Latem sandały z tego materiału również są pożądane, by uniknąć odparzeń. Modne buty, wykonane ze skóry stanowią dopełnienie każdej stylizacji. Mimo, iż obuwie z tego tworzywa, jest stosunkowo łatwe w czyszczeniu i łatwiej o nie zadbać niż np o zamsz, często mamy problem z odpowiednim doborem środków i metod pielęgnacji. Jak czyścić skórzane buty, aby służyły nam przez lata?
Spis treści
Metody czyszczenia butów ze skóry domowymi sposobami
Buty ze skóry, można potraktować środkami, które dostępne mamy w lodówce lub szafie. Pamiętajmy jednak, że nie będą one tak skuteczne, jak specjalne produkty czyszczące.
Jeśli jednak nie mamy czasu i bardzo się nam spieszy, można z nich skorzystać. Mogą one stanowić jedynie wstęp do prawidłowej impregnacji oraz dbałości o tworzywo. Oto niektóre z domowych sposobów, dzięki którym, szybko oczyścimy nasze obuwie:
- skórka od banana – szczególnie nada się do ciemnej skóry. Lekkie zabrudzenia usunie przetarcie butów jej wewnętrzną stroną
- ciepła woda i mydło – kiedy nasze ulubione buty są zabłocone, przy pomocy szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie z mydłem, możemy szybko się pozbyć zabrudzeń. Wystarczy je przetrzeć, a następnie opłukać w czystej wodzie, by uniknąć zacieków z mydła
- zimne mleko – tak, mleko również może być środkiem czyszczącym. Mleko świetnie sprawdzi się w przypadku jasnych butów. Wystarczy zwilżyć nim szmatkę i przetrzeć buty. Nie ma konieczności spłukiwania.
- surowy ziemniak – przed przetarciem butów, usuńmy większe zabrudzenia szczotką, następnie przetrzyjmy warzywem, to nada butom delikatny połysk.
- spirytus – ta metoda wymaga wielkiej delikatności, zbyt duża ilość spirytusu może uszkodzić delikatną skórzaną powierzchnie. Jeśli ciemne obuwie, jest mocno zabrudzone, a plamy są odporne na wodę, spirytus okaże się remedium na ten problem. Opłukajmy jednak buty po przetarciu.
Jak wyczyścić buty ze skóry?
Jesienią głównym problemem z jakim zmagają się nasze buty to mokra ziemia i błoto. Na szczęście substancje te nie wnikają w strukturę tworzywa, nie narażają go też na dodatkowe mechaniczne uszkodzenia.
Możemy więc pozostawić je do zaschnięcia, co znacznie ułatwi ich usunięcie. Jeśli buty posiadają sznurówki, pamiętajmy aby je usunąć przed czyszczeniem. Zaopatrzmy się w szczotkę z miękkiego lub twardego włosia. Usuniemy nią zaschnięte błoto lub ziemię. Nie trzeba zwilżać szczotki, aby nie rozprowadzać zabrudzeń po całej powierzchni. Jeśli przez to obuwie stało się matowe, wystarczy przytrzymać je nad parą wodą, to zniweluje też wyjątkowo odporne plamy. Na koniec, warto przetrzeć buty specjalnym środkiem do pielęgnacji skóry, aby zapobiec zadrapaniom lub innym uszkodzeniom.
Buty z jasnej skóry i ich pielęgnacja
Buty z jasnej lub białej skóry wymagają szczególnej pielęgnacji. Tworzywo jest cieńsze i delikatniejsze niż w przypadku ciemnego odpowiednika. Nie od dziś wiadomo, że jasne obuwie dodaje elegancji i szyku, dlatego jest ono szczególnie popularne. Tu sprawdzą się dobrze wymienione powyżej domowe sposoby np. mleko. Jeśli zdecydujemy się na użycie mleka, można dodać do niego kilka kropel soku z cytryny, ma on właściwości wybielające. Trudne do wyczyszczenia mogą okazać się białe lub jasne podeszwy butów. Warto potraktować je benzyną ekstrakcyjną, która ich nie uszkodzi, ale może znacznie wysuszyć. Konieczne jest ich natłuszczenie specjalnym środkiem do skórzanego obuwia. Kolejnym sposobem, może być użycie płynu do demakijażu i miękkiego wacika. Delikatny płyn który nie podrażnia skóry twarzy, więc idealnie sprawdzi się przy pielęgnacji delikatnej, jasnej skóry, z której wykonane są buty.
Zimowa sól a skórzane buty
Zimą to sól jest największym zagrożeniem skórzanych butów. Pozostawiona dłuższy czas, powoduje nieestetyczne plamy, a także odbarwienia.
Chcąc zachować estetyczny i nieskazitelny wygląd butów, powinniśmy niezwłocznie, po zauważeniu plam z soli, podjąć kroki w celu ich usunięcia. Warto wcześniej przygotować roztwór wody z octem, w proporcji 1:1. Powinniśmy przetrzeć nim buty zaraz po przyjściu do domu. Przydatna okaże się też wazelina lub tłusty krem, zapobiegnie ona przylepianiu się ziarenek soli do butów, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych zacieków. Sprawdzą się tu też domowe sposoby, np. mleko lub spirytus. Warto zastosować też sam sok z cytryny, lub przetrzeć buty cebulą. Jednak to dość odważny sposób, który może pozostawić specyficzny zapach. Lepiej zachować ostrożność.