Rodzice, a zwłaszcza rodzice małych sportowców, znają ten problem – śnieżnobiałe spodnie, nowe buty czy koszulka, a na nich… plamy z trawy. Choć w tym przypadku szybka reakcja na zabrudzenia jest niezwykle ważna, może doprowadzić do pogłębienia problemu. Dlatego, jeśli Wasze dziecko wróciło ze spaceru z zielonymi kolanami, przeczytajcie nasze sposoby na to, jak usunąć plamy z trawy i postępujcie zgodnie ze wskazówkami 🙂

Czym usunąć plamy z trawy?

Zanim zdradzimy Wam sposoby na plamy z trawy, chcemy uprzedzić, że niektóre intuicyjne reakcje na zabrudzenia mogą zaszkodzić garderobie. Przyznajcie się – co robicie, gdy zauważycie plamę?

Zgadujemy, że biegniecie do łazienki i wrzucacie odzież do gorącej wody z proszkiem lub płynem do prania. Tymczasem w przypadku plamy z trawy gorąca woda może utrwalić zielony kolor, który jeszcze głębiej wniknie we włókna jeansów czy innych ubrań.

Dlatego, aby usunąć plamy trawy, przyda Wam się co najmniej jeden z poniższych przedmiotów:

  • woda utleniona
  • alkohol
  • mleko
  • amoniak
  • kwasek cytrynowy
  • sok z cytryny
  • lakier do włosów
  • płyn do mycia naczyń

Jak widzicie, nasze sposoby na plamy z trawy wykorzystują wszystko to, co prawdopodobnie każdy z Was ma w domu, dzięki czemu istnieją duże szanse, że Wasze ulubione buty czy jeansy dziecka nie wylądują w koszu 🙂

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z farby?

Jak usunąć plamy z trawy na jeansach

Przejdźmy do konkretnych metod pozbywania się plam z trawy. Zacznijmy od plam na jeansach i sposobu wykorzystującego wysokoprocentowy alkohol.

Jak usunąć plamę z trawy na jeansach? Wystarczy, że namoczycie zabrudzenie alkoholem, pozostawicie na 15 minut, a po wszystkim jeansy wrzucicie do pralki i uruchomicie pranie. Pamiętajcie, aby nie wyparzać plamy i nie nastawiać pralki na temperaturę wyższą niż 30 stopni.
Innym sposobem na plamę z trawy na jeansach jest wywabienie jej płynem do mycia naczyń! Jego, wbrew pozorom, bogata paleta zastosowań czyni go nie tyle płynem do mycia naczyń, ile uniwersalnym środkiem, niejednokrotnie ratującym z opałów 🙂 Swoją niezawodność zawdzięcza składnikom, które mają za zadanie rozpuszczać tłuszcz i wybielać, dlatego też polecaliśmy go, pisząc o tym, jak usunąć plamy z farby czy, jak posprzątać po remoncie. Spójrzcie! Wróćmy do wywabiania plam z trawy na jeansach. Jedyne, co musicie zrobić to zaprać plamę wspomnianym płynem do mycia naczyń, a następnie wstawić do pralki. Oczywiście wszystko to bez używania ciepłej czy gorącej wody.

Jak usunąć plamy z trawy na butach

Nie trzeba być zawodowym piłkarzem, żeby ubrudzić sobie białe buty trawą – czasami wystarczy krótki spacer z psem i już pojawia się problem. Na szczęście znamy domowe sposoby na usuwanie plam z trawy na butach! Spójrzcie! Przede wszystkim możecie wypróbować powyższą metodę z zastosowaniem alkoholu – wystarczy, że namoczycie szmatkę kuchenną w wysokoprocentowym trunku i przetrzecie nią buty. Uważajcie tylko, żeby do usuwania plamy z trawy nie posługiwać się kolorowym alkoholem, który dodatkowo mógłby pogłębić Wasz problem. Kolejne rozwiązanie na to, jak usunąć plamy z trawy na butach jest równie proste, co poprzednie. Musicie jedynie przygotować wodę utlenioną i kawałek ściereczki, następnie namoczyć szmatkę w roztworze wody utlenionej i przemyć zabrudzone miejsce. W kontakcie z alkoholem czy wodą utlenioną plama z trawy na butach powinna wywiesić białą flagę 🙂

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z atramentu?

Jak usunąć plamy z trawy ze spodni

Nie zawsze bywa tak, że ofiarą plam z trawy są jeansy. Bywa i tak, że ucierpiały białe spodnie wykonane z lnu czy bawełny. Czy usunięcie plam z trawy jest w takim przypadku możliwe?

Oczywiście, że tak! Macie do wyboru gotowe środki odplamiające lub nasze domowe sposoby. Co wybieracie? 🙂 Jeżeli opcję drugą, spróbujcie na początek wcześniej wspomnianej wody utlenionej, która szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku tkanin bawełnianych i lnianych. Jeżeli roztwór wody utlenionej nie pomoże, sięgnijcie po kwasek cytrynowy lub po prostu cytrynę! Aby usunąć plamy z trawy ze spodni, namoczcie zabrudzenie kwaskiem lub sokiem z cytryny, pozostawcie na kilkanaście minut, a następnie wstawcie do pralki na program z chłodną temperaturą wody. Podobno kwasek poradzi sobie nawet ze starymi plamami, choć wolimy nie sprawdzać i plamy z trawy ze spodni usuwać na bieżąco 🙂

Jak usunąć plamy z trawy z ubrania

Próbowaliście już usunąć plamy z trawy z ubrania przy pomocy alkoholu, wody utlenionej, płynu do naczyń, kwasku lub soku z cytryny? Mamy dla Was kolejne domowe sposoby na plamy z trawy! Przygotujcie… lakier do włosów! Jego działanie opiera się na zawartości alkoholu. I choć w porównaniu z czystym trunkiem wysokoprocentowym lakier do włosów nie radzi sobie z plamami tak dobrze, możecie spróbować tej metody w przypadku świeżego, niewielkiego zabrudzenia.

Inne sposoby na plamy z trawy

Jeśli do tej pory żaden ze sposobów nie okazał się skuteczny, możecie spróbować wyczyścić zabrudzenia amoniakiem, alkoholem z dodatkiem wody z solą lub ciepłym alkoholem. Możecie także wypróbować sposobu na plamy z trawy wykorzystującego… mleko. Choć przyznajemy, że na początku wolelibyśmy sięgnąć po bardziej sprawdzone metody 🙂
Mamy nadzieję, że stosując się do naszych domowych sposobów, udało Wam się uporać z plamami z trawy i uratować ulubioną część garderoby!

Oceń nasz artykuł: