Zapchana toaleta to problem, który zapewne zna każdy z Was. Wystarczy, że WC ma dość wąski odpływ, w którym znalazło się zbyt wiele papieru toaletowego, chusteczek higienicznych oraz artykułów, których nie zaleca się spuszczać w sedesie – wacików czy patyczków do uszu. Oczywiście zapchania toalety, kiedy tylko to możliwe, należy unikać, jednak gdy problem już się pojawi… Sprawdźcie, jak odetkać kibelek domowymi sposobami!


Zapchana toaleta? Żaden problem!

Choć podchodząca pod górę woda z toalety to jeden z najbardziej przerażających widoków – zapchana toaleta to problem, któremu da się szybko zaradzić!

Uprzedzamy, że nie znajdziecie tutaj porad, jak odetkać kibelek kretem, ponieważ mamy dla Was same domowe sposoby, niewykorzystujące tak niebezpiecznej i drażniącej chemii. Aby uporać się z zapchaną toaletą, przygotujcie choć jeden z poniżej wymienionych przedmiotów:

 • przepychaczka
 • spirala hydrauliczna
 • płyn do mycia naczyń
 • ocet kuchenny
 • soda oczyszczona
 • butelka plastikowa
 • folia spożywcza

Choć o niektórych metodach pewnie nigdy nie słyszeliście – dlaczego by nie spróbować czegoś nowego? 🙂 Do odtykania kibelka przydadzą Wam się również długie, gumowe rękawiczki ochronne i może coś na nos? 🙂

Jak odetkać toaletę przepychaczką?

Zacznijmy od tych starych jak świat sposobów stosowanych przez nasze babcie i naszych dziadków, czyli najpierw od odtykania toalety przepychaczką, a następnie spiralą hydrauliczną.

Choć obydwa rozwiązania są naprawdę skuteczne, mają jeden znaczący mankament – trzeba mieć je w domu 😉 Gdy jednak okażecie się szczęśliwymi posiadaczami przepychaczki, oto co musicie zrobić:

 1. Przede wszystkim załóżcie rękawiczki ochronne.
 2. Umieśćcie przepychaczkę w sedesie gumową częścią do dołu tak, by szczelnie okalała odpływ.
 3. Zassijcie gumową końcówkę, wpychając ją w dół.
 4. Energicznie dociskajcie i odciągajcie przepychaczkę, aby wytworzyć ciśnienie.

Po tym zabiegu toaleta powinna się bez problemu odetkać, ponieważ domowe narzędzie działa jak tłok, który dzięki wytwarzanemu ciśnieniu, przepycha zator.

Jak odetkać toaletę spiralą?

Stosując tę metodę równie szybko i skutecznie odetkacie kibelek, jednak w porównaniu do rozwiązania z przepychaczką, sposób ten jest dużo mniej higieniczny i bywa, że wymaga pomocy drugiej osoby. Jak odetkać toaletę spiralą hydrauliczną? W kilku prostych krokach:

 1. Włóżcie spiralę do odpływu sedesu
 2. Kręćcie drewnianą rączką spirali, jednocześnie kontrolując jej ustawienie
 3. Gdy przepchniecie już zator, wyjmijcie spiralę hydrauliczną, kręcąc nią w przeciwną stronę

Metoda ta ma tak samo zalet, jak i wad. Do jej atutów należą bez wątpienia niezawodność i wielofunkcyjność – sprężyna upora się zarówno z zatkaną toaletą, jak i zlewem, a ponadto sięgnie tam, gdzie nie sięgnie żaden inny przyrząd. Poza tym spirala to wydatek zaledwie 20 zł. Jednak domowy sposób na to, jak odetkać toaletę wymaga pomocy drugiej osoby, a poza tym nie należy do szczególnie higienicznych – po zastosowaniu spirali podejrzewamy, że będziecie musieli posprzątać całą łazienkę i wyczyścić metalowe narzędzie hydrauliczne.

Jak odetkać toaletę płynem do mycia naczyń?

Jeśli wolicie czystsze rozwiązania bez brudzenia rąk, sprawdźcie nasze sposoby na to, jak odetkać toaletę bez przepychaczki.

Przygotujcie po prostu płyn do mycia naczyń i zagotujcie wodę w czajniku. Sprawa jest niezwykle banalna, ponieważ musicie jedynie wlać do odpływu sporą ilość płynu do mycia naczyń, odczekać około 20 minut, a po upływie wskazanego czasu całość zalać gorącą wodą i spłukać spłuczką. Metoda odtykania toalety płynem do mycia naczyń okaże się skuteczna w przypadku, gdy przyczyną zatoru jest papier toaletowy, a nie inny, twardszy i grubszy przedmiot jak patyczki higieniczne.

Jak odetkać toaletę octem?

Czas na kolejny domowy sposób na to, jak odetkać toaletę. Tym razem w roli głównej nasz niezawodny duet, będący bohaterem niemalże każdego wpisu – ocet kuchenny oraz soda oczyszczona. Jak za ich pomocą poradzić sobie z zatkaną toaletą? Wystarczy, że wsypiecie do muszli kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie wlejecie sporą ilość octu kuchennego. Mikstura powinna zacząć się pienić, a reakcja, która pomiędzy nimi zachodzi, udrożnić Wasz zatkany kibelek. Po zabiegu musicie już tylko spłukać wodę w toalecie i wyczyścić zabrudzoną porcelanę 🙂

Jak odetkać toaletę butelką?

Przyszła kolej na mniej tradycyjne metody odtykania kibelka, które sprawdzą się w przypadku, gdy nie dysponujecie, ani spiralą hydrauliczną, przepychaczką, sodą oczyszczoną, ani octem, a Wasz płyn do naczyń skończył się kilka dni temu 😉 Jeżeli posiadacie w domu plastikową butelkę – jeszcze nic straconego! Zobaczcie, jak odetkać toaletę butelką! Tutaj również sprawa jest prosta – musicie jedynie odciąć dolną część butelki i naciąć w kilku miejscach tak, by imitowała gumową część przepychaczki, a następnie zakręcić korek butelki. Co dalej? Trzymając za korek, umieśćcie przedmiot w muszli i poruszajcie nim energicznie w górę i w dół tak, jak robilibyście to, stosując metodę pierwszą. I jak, udało się? Cała tajemnica tego, jak odetkać toaletę butelką, polega na imitacji działania przepychaczki, czyli wytworzeniu ciśnienia.

Jak odetkać toaletę folią?

Ostatni z domowych sposobów na to, jak odetkać zatkany kibelek jest inspiracją zaczerpniętą aż z… Korei. Tam popularnym przyrządem do odtykania toalety jest tak zwane pongtu, czyli gruba folia, którą naciąga się na muszlę.

Po przyklejeniu jej do porcelany należy spuścić wodę, na skutek czego folia wybrzuszy się, tworząc w środku coś na podobieństwo próżni. Do naszych zadań należeć będzie energiczne wciśnięcie wybrzuszenia, co z kolei wytworzy ciśnienie i spowoduje odetkanie kibelka. Jeżeli akurat nie macie w domu tego koreańskiego wynalazku, a na dnie Waszej szafki kuchennej znajduje się folia spożywcza, a poza tym jesteście wystarczająco odważni… Możecie spróbować tej alternatywnej i przyznajemy, dość ryzykownej metody 🙂

Zatem jak odetkać toaletę folią? Musicie tylko opleść nią muszlę tak, by konstrukcja była szczelna i nie przepuszczała ani powietrza, ani wody, następnie uruchomić spłuczkę i gdy wewnątrz wytworzy się coś na kształt balonu, energicznie docisnąć folię. Miejcie jednak na względzie to, że koreańskie pongtu zostało stworzone z myślą o odtykaniu toalety, a folia spożywcza do czegoś zupełnie innego 😉 Dlatego uważajcie, aby nie przerwać jej, nie zachlapać całej łazienki i przy okazji nie wybić sobie zębów 🙂

Oceń nasz artykuł: