Podobno nie je się ani w łóżku, ani przy laptopie, ale… kto z Was potrafiłby zrezygnować z jedzenia przekąsek i oglądania ulubionego serialu w tym samym czasie? No właśnie! Tylko problem w tym, że okruszki bardzo chętnie wędrują do wnętrza klawiatury, powodując nieestetyczny brud i niekorzystnie wpływając na działanie komputera. Dlatego też podpowiadamy, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie wyłącznie domowymi i bezpiecznymi dla urządzenia sposobami. Spójrzcie!

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Istnieje wiele sposobów na to, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie. Niektóre z nich opierają się na kosztownych, uważamy, że zupełnie zbędnych wynalazkach. Chcemy pokazać Wam, jak za niewielkie pieniądze lub całkowicie bezkosztowo wyczyścić klawiaturę w laptopie.

Potrzebny będzie Wam minimum jeden z wymienionych przedmiotów:

  • sprężone powietrze
  • suszarka do włosów
  • odkurzacz
  • alkohol izopropylowy
  • taśma klejąca
  • karteczki samoprzylepne
  • szmatka z mikrofibry
  • płyn do mycia naczyń
  • patyczki higieniczne

Gotowi? Zaczynamy! 🙂

Sprężone powietrze

Zacznijmy od najmniej domowego sposobu czyszczenia klawiatury w laptopie, czyli od sprężonego powietrza. Co to jest? Sprężone powietrze to, jak sama nazwa wskazuje, powietrze zamknięte pod ciśnieniem. Aby wyczyścić nim klawiaturę w laptopie, wystarczy, że nakierujecie spray na urządzenie, zachowując oczywiście bezpieczną odległość wskazaną przez producenta, a następnie naciśniecie przycisk znajdujący się na puszce. Powinno spowodować to wydostanie się powietrza, które wydmucha okruszki i kurz spomiędzy klawiszy. Proste, prawda? Musicie jedynie udać się do marketu lub sklepu z RTV i AGD, gdzie sprężone powietrze dostaniecie praktycznie już od 5 zł.

Suszarka do włosów

Natomiast jeżeli nie po drodze Wam do sklepu z elektroniką lub jesteście zwolennikami domowych sposobów, przygotujcie… suszarkę do włosów!Aby wyczyścić klawiaturę w laptopie za pomocą suszarki, musicie jedynie włączyć ją i wydmuchać brud spomiędzy klawiszy. Pamiętajcie jednak, aby strumień powietrza nie był gorący, a poza tym nie zapomnijcie o odłączeniu laptopa z prądu!

Odkurzacz

Zdradziliśmy już, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie za pomocą podmuchów powietrza, teraz czas na coś zupełnie odwrotnego, czyli na wciąganie okruchów 🙂

Cała filozofia polega na przygotowaniu odkurzacza i zebrania nim kurzu, okruszków i innych zabrudzeń. Jeśli Wasz laptop przeżył z Wami wiele i towarzyszy Wam już od kilku/kilkunastu lat, a jego klawiatura chybocze się na prawo i lewo – uważajcie, żeby przez przypadek jej nie wciągnąć 😉 Metodę czyszczenia klawiatury odkurzaczem czy suszarką do włosów możecie dla lepszego efektu uzupełnić naszymi kolejnymi domowymi sposobami. Spójrzcie!

Alkohol izopropylowy

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie za pomocą alkoholu i patyczków higienicznych? To równie proste, co poprzednie rozwiązania! Wystarczy, że namoczycie w alkoholu białe końcówki patyczków higienicznych, a następnie przemyjecie małe przestrzenie między klawiszami. Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić z ilością płynu, który mógłby przedostać się do wnętrza urządzenia. Nie zapomnijcie także o odłączeniu laptopa od zasilania! Metoda czyszczenia klawiatury w laptopie jest doskonałym uzupełnieniem wyżej wymienionych sposobów, ponieważ świetnie radzi sobie z zaschniętymi plamami.

Ściereczka z mikrofibry

Aby na bieżąco dbać o czystość laptopa, radzimy regularnie przecierać go niepozostawiającą kłaczków ściereczką z mikrofibry. Natomiast jeśli w grę wchodzą zdecydowanie poważniejsze zabrudzenia niż zwykły kurz, możecie posiłkować się płynem do mycia naczyń. W tym celu przygotujcie miseczkę, wlejcie do niej kroplę płynu do mycia naczyń i dolejcie letniej wody. Namoczcie w tej prostej domowej mieszance ściereczkę i dokładnie wyciśnijcie – szmatka ma być wilgotna, nie ociekająca. Teraz musicie już tylko przetrzeć przestrzenie pomiędzy klawiszami i gotowe! Oczywiście zachowajcie wszelkie względy bezpieczeństwa, czyli nie zapomnijcie odłączyć laptopa od zasilania.

Taśma klejąca lub karteczki samoprzylepne

Kolejny domowy sposób na to, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie szczególnie spodoba się pracownikom biurowym, którzy mają pod ręką stosy karteczek samoprzylepnych lub taśmę klejącą i… nadmiar czasu 😉

Aby za ich pomocą uporać się z kurzem i okruchami, musicie wsuwać pomiędzy szczeliny klawiszy wspomnianą taśmę lub właśnie karteczki. Uważajcie tylko, aby szef nie zauważył Waszych osobliwych metod utrzymania higieny 🙂

Rozkręcenie laptopa

Ostatnim z rozwiązań jest rozmontowanie klawiatury i wyczyszczenie jej klawisz po klawiszu. Metoda ta przypomina nam zamierzchłe czasy, gdy we wnętrzu myszek komputerowych znajdowała się kulka – pamiętacie? Ją również trzeba było co jakiś czas wyjmować i czyścić. Mimo skuteczności tej metody rozkręcanie laptopa traktowalibyśmy jako ostateczność – nie dość, że możecie nie poradzić sobie z ponownym złożeniem klawiszy, to w dodatku delikatne elementy klawiatury mogą ulec zniszczeniu. Poza tym w nowych laptopach zazwyczaj nie da się już wyjąć każdego klawisza z osobna, ponieważ zamontowane są w nich tak zwane klawiatury wyspowe. Dlatego, zanim przystąpicie do czyszczenia klawiatury, zorientujcie się w typie swojego sprzętu oraz pamiętajcie, aby zachować środki ostrożności!

Oceń nasz artykuł: