Niedrożne rury w łazience to problem, z którym chyba każdy choć raz miał okazję się zmierzyć. Zatkany odpływ pod prysznicem, w wannie czy zlewie to jednak nie kłopot, gdy macie pod ręką… ocet oraz sodę oczyszczoną! Sprawdźcie, jak udrożnić rury domowym sposobem!

Domowy sposób na udrożnienie rur bez detergentów

Na pytanie: jak udrożnić rury? mamy wyłącznie proste odpowiedzi oraz domowe sposoby. Choć owszem, zatkaną kanalizację możemy łatwo i szybko przetkać gotowymi detergentami, stanowią jednak duże zagrożenie oraz ryzyko podrażnienia oczu, błon śluzowych, układu oddechowego, a nawet ryzyko poważnego poparzenia czy wybuchu. Poza tym chyba każdy z nas słyszał mrożące krew w żyłach historie o połknięciu przez dziecko preparatów udrażniających rury… Wolimy nie ryzykować i przedstawić Wam nie jeden domowy sposób na udrożnienie rur, a kilka!
Przydadzą Wam się na pewno:

  • soda oczyszczona
  • sól kuchenna
  • ocet
  • aspiryna
  • wrzątek
  • przepychacz do rur
Choć wszystkie domowe sposoby na udrożnienie rur eliminują użycie silnych detergentów, soda oczyszczona, sól, aspiryna czy ocet to nadal substancje chemiczne, dlatego uważajcie podczas ich stosowania.
Jak udrożnić rury? Użyjcie sody oczyszczonej i octu!

Przeczytaj również: Jak oszczędzać prąd w domu?

Pierwszy domowy sposób na udrożnienie rur

Niezawodna i sprawdzona mieszanka sody oczyszczonej oraz octu. Wystarczy wsypać do odpływu około 300 g sody oczyszczonej, a następnie wlać do rury około 300 ml octu i szybko zatkać odpływ zlewu, wanny czy prysznica korkiem. Całość, na skutek wzajemnej reakcji, powinna zacząć pienić się oraz syczeć – uważajcie, aby mikstura nie dostała się do Waszych oczu. To jeszcze nie koniec – po upływie 30 minut zalejcie odpływ sporą ilością wrzątku i sprawdźcie, czy domowy sposób na udrożnienie rur okazał się skuteczny. Jeżeli woda nadal spływa zbyt wolno, ponownie wsypcie sodę oczyszczoną i zalejcie ją octem, lub skorzystajcie z kolejnej metody.

Jak udrożnić rury? Zmieszajcie sól z sodą oczyszczoną!

Ten domowy sposób na udrożnienie rur w zasadzie różni się od powyższego jedynie jednym składnikiem – solą kuchenną. Należy wsypać do odpływu mieszankę sody oczyszczonej oraz soli, a następnie obficie zalać octem, aby po upływie 30 minut wlać do rury kilka litrów wrzątku.
Choć rozwiązanie to jest bliźniaczo podobne do powyższego, połączenie sody oraz soli ma dużo większą skuteczność. Pamiętajcie, aby musujący roztwór zakryć korkiem i dla własnego bezpieczeństwa nie nachylać się nad nim.

Wykorzystajcie aspirynę i ocet!

Tym razem bohaterem domowego sposobu na udrożnienie rur nie będzie soda oczyszczona ani sól, lecz… aspiryna! Chyba każdy ma ją w domowej apteczce, więc nie powinno być problemu w zastosowaniu tej metody. Jak za pomocą białych tabletek na grypę odetkać zapchane rury? Wystarczy wrzucić dwie do czterech rozgniecionych tabletek, zalać je octem, a po upływie kilkunastu minut mieszankę spłukać gorącą wodą. Podobnie jak w przypadku sody i octu – gdy aspiryna zacznie pienić się i syczeć – szybko zatkajcie korkiem odpływ i uważajcie, aby nie pochylać się bezpośrednio nad miksturą.

Jak udrożnić rury? Znajdźcie przepychacz do rur!

Domowe sposoby na udrożnienie rur to nie tylko substancje chemiczne dostępne w każdym domu, to także proste, tradycyjne urządzenia takie jak przepychacz do rur czy sprężyna hydrauliczna.
Jak odetkać zlew za pomocą przepychacza? Należy przyłożyć jego gumową część do odpływu, a następnie energicznie dociskać go do sanitariatu. Wytworzone przez przepychacz ciśnienie powinno rozwiązać kłopot niedrożnych rur. Jeśli jednak problem tkwi dużo głębiej, a metoda z przepychaczem nie działa, warto sięgnąć po sprężynę hydrauliczną. Zastosowanie jej polega na uprzednim odkręceniu kolanka oraz za pomocą kręcenia, umieszczenia sprężyny głęboko w rurach. Gdy całe urządzenie znajdzie się w kanalizacji, należy odwrotnymi ruchami wykręcić je. Jesteśmy przekonani, że ten wątpliwie przyjemny, lecz domowy sposób na udrożnienie rur będzie skuteczny w 100%.

Oceń nasz artykuł: