Jeśli czeka Cię przeprowadzka i większość rzeczy masz już spakowanych, na pewno przemknęła Ci przez głowę myśl, co z lodówką? Jak się okazuje sprzęt ten może sprawić sporo problemów. Transport lodówki wymaga bowiem przestrzegania kilku zasad, by podłączony w nowym miejscu działał bez zarzutów.
Spis treści
Transport lodówki a żywność
W lodówce przechowujemy wiele drobiazgów. Oprócz tradycyjnej żywności w postaci wędlin, nabiału są też płyny w kartonikach, np mleko, jajka, owoce i warzywa.
Zanim przystąpimy do pakowania zawartości, warto przygotować sobie pojemniczki z pokrywkami, kartony, papier i woreczki. Wszystko powinno być zapakowane osobno. Dotyczy to szczególnie jajek. Ale lodówka ma też zamrażarkę. To tu stoi przed nami wyzwanie. Wszystko oczywiście zależy od pory roku. Jeśli jest zima to wystarczy żywność zapakować w worki oraz w miskę i gotowe. Co jeśli jednak przeprowadzamy się latem? Mrożonki momentalnie zaczną się roztapiać, a ich ponowne mrożenie jest niewskazane. Dlatego należy zaopatrzyć się w torbę termoizolacyjną. Można również włożyć do miski całą zawartość i przykryć folią aluminiową. Taki sposób przewożenia powinien w zupełności wystarczyć. Zawsze można podrzucić zawartość do znajomych lub do rodziny…
Elementy wyposażenia lodówki
Lodówka w środku posiada elementy, które również wymagają zabezpieczania. Szklane półeczki należy wyjąć, przełożyć ściereczkami lub tekturą i skleić razem taśmą. Wszystkie drobiazgi, pojemnik na warzywa i podstawka pod jajka powinny zostać zabezpieczone, gdyż są to rzeczy plastikowe i bardzo szybko można je połamać.
Jak przygotować lodówkę do transportu?
Aby uniknąć niespodzianek, dzień przed transportem należy lodówkę wyłączyć z prądu i osuszć. Trzeba usunąć lód z zamrażarki, półki mogą zostać, gdyż nie stanowią problemu podczas transportu.
Drzwiczki należy przykleić taśmą, najlepiej przezroczystą. Szara pozostawia ślady trudne do usunięcia.
Znoszenie w pionie
To sposób zalecany przez producenta. Jeśli czeka nas długa droga po schodach to należy uzbroić się w cierpliwość. Do zniesienia lodówki potrzebnych będzie dwoje ludzi. Nie wolno łapać za wystające części, a już tymbardziej za skraplacz. Elementy są delikatne i można je uszkodzić. Prawidłowe znoszenie po schodach zawsze odbywa się tyłem sprzętu do schodów. Nie ma możliwości przeniesienia lodówki w całkowitym pionie, więc należy starać się utrzymywać ją pod kątem 75 stopni. Ciężar urządzenia powinien spoczywać na osobie, która schodzi pierwsza. Drugi tragarz utrzymuje pion i pilnuje przechylenia. Po wstawieniu ma auto należy dokładnie ją zabezpieczyć pasami i usunąć przedmioty, które są luźne. Mogą uszkodzić lodówkę podczas drogi. Wnoszenie odbywa się w identyczny sposób, tylko w odwrotną stronę.
Transport lodówki w poziomie
Niestety nie każdy ma tak duże auto, aby przewozić lodówkę zgodnie z zaleceniami producenta. Twierdzi on bowiem, że przewożenie lodówki na leżąco może spowodować przedostanie się oleju sprężarkowgo do instalacji chłodzącej. Jak w takim razie ułożyć sprzęt w przypadku przewożenia na płasko? Jedynym rozsądnym sposobem jest ułożenie jej na boku. Układając na drzwiach, powstaną wgniecenia. Tyłem z kolei uszkodzimy skraplacz. Układając na boku, należy zwrócić uwagę, że tłoki zawsze muszą znajdować się na dole. To zmniejszy ryzyko wycieku.
Uruchomienie lodówki po transporcie
W zależności od sposobu przewożenia, lodówka musi poczekać na włączenie 12 godzin. Po poziomym transporcie producenci zalecają ponowne uruchomienie po 24 godzinach.
Dzięki temu, jeśli olej dostał się w nieodpowiednie miejsce, będzie miał czas, by powoli ściekać do agregatu sprężarkowego.
Może zlecić transport?
Zdecydowanie najlepszą opcją jest wynajęcie odpowiedniej firmy, zajmującej się przeprowadzkami. Pracownicy są doświadczeni w transporcie tego typu urządzeń i posiadają odpowiedni samochód oraz zabezpieczenia do prawidłowego przewozu sprzętu. Ponadto znoszenie urządzenia z dużej wysokości to spore wyzwanie wymagające siły i cierpliwości. W końcu lodówkę po zniesieniu, trzeba jeszcze wnieść…