Kto z nas nie zna tak zwanych „wypadków przy pracy” – kiedy skusimy się na małą przekąskę, a ona niechcący wyfrunie nam z rąk wprost na książkę lub ważne notatki. Co wtedy? Bez paniki, istnieje kilka sprytnych domowych sposobów na plamy na papierze. Zobacz jak wywabić nawet najbardziej oporną plamę!

1. Jak usunąć tłuste plamy na papierze?

Osoba czytająca książkę - plamy na papierze - domowe-sposoby.plAby z kartek pozbyć się oszpecających naszą książkę tłustych plam, należy poplamioną książkę włożyć pomiędzy dwa kawałki bibuły i prasować ją letnim żelazkiem.

Jeśli ten sposób zawiedzie, możemy spróbować posypać kartkę talkiem, włożyć ją pomiędzy dwa kawałki bibuły i prasować ją żelazkiem nieco cieplejszym niż wcześniej.

2. Jak usunąć plamy z wody na okładce?

Na okładkę należy położyć bibułę i czystą kartę papieru używanego do drukowania i ciepłym, lecz nie gorącym żelazkiem prasujemy okładkę.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z farby?

3. Jak usunąć plamy z atramentu na papierze?

Na plamę należy nanieść kilka kropel 12%-owej wody utlenionej. Po kilku chwilach plama powinna zblednąć, wtedy należy pod plamę podłożyć bibułę, a do samej plamy przykładać watę, aby pozbawić kartkę nadmiaru wody utlenionej.

Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, jeśli plama nie zeszła. Po każdorazowym skropleniem plamy wodą utlenioną, należy nawilżyć plamę kilkoma kroplami czystej wody.

Po pozbyciu się plamy, podkładamy pod kartkę bibułę, a w miejscu gdzie była plama należy przykładać kawałek waty aż do wyschnięcia kartki.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z atramentu?

Oceń nasz artykuł: