Kto z nas nie lubi zaczynać dnia od filiżanki pysznej, aromatycznej kawy? Albo uraczyć się nią w środku dnia, po pracy lub po obiedzie? Na nieszczęście dla kawoszy, rozlana kawa zostawia trudne do usunięcia plamy. Nieestetycznie wyglądające plamy na ubraniach, dywanach czy obiciach mebli potrafią stać się prawdziwym problemem. Przeczytaj koniecznie nasze porady odpowiadające na pytanie jak usunąć plamy z kawy?

1. Bawełna i len

W przypadku bawełny i lnu musimy działać bardzo szybko i od razu po splamieniu tkaniny musimy przetrzeć plamę tamponem z waty lub gazy nasączonym ciepłą wodą, po czym wyprać tkaninę w wysokiej temperaturze.

Jeżeli natomiast na metce widnieje znak, że tkaniny nie można gotować, plamę czyścimy tamponem zwilżonym 5%-ową wodą utlenioną.

2. Jedwab i delikatna wełna

Plamy z kawy potrafią zniszczyć najpiękniejszą tkaninę, zwłaszcza tę z delikatnego jedwabiu lub wełny.

Na plamę nakładamy na 5 minut żółtko jaja kurzego zmieszane z odrobiną wody. Następnie płuczemy tkaninę letnią wodą i suszymy.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z herbaty? 

3. Jak usunąć plamy z kawy na grubej z wełny

Aby pozbyć się plam z kawy z grubej wełny, przelewamy przez tkaninę ciepłą wodę z dodatkiem mydła. Po kilku powtórzeniach spłukujemy czystą wodą.

Jeśli plama nie dała za wygraną, zanurzamy tkaninę na noc w wodzie z gliceryną (2 łyżeczki na 6 litrów wody). Następnie tkaninę płuczemy i suszymy.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z soku?

4. Dywan z wełny

Jak usunąć plamy z pięknego, wełnianego dywanu? Plamę osuszamy bibułą i czyścimy (nie szorując) za pomocą płynu powstałego przez zmieszanie 1/2 szklanki spirytusu denaturowanego i 1/2 szklanki białego, wytrawnego wina lub octu.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z atramentu domowym sposobem?

5. Dywan ze sztucznej tkaniny

Plamę polewamy odrobiną zimnej wody mineralnej (lub kranową, jeśli nie jest wapienna) i czyścimy (nie pocierając) szmatką, zwracając uwagę, aby szmatka była zawsze czysta.

6. Jak usunąć plamy z kawy na bawełnianym obiciu mebli

Plamę czyścimy gliceryną, a następnie przemywamy szmatką nawilżoną letnią wodą.

7. Jedwabne obicia mebli

Choć należą do rzadkości, to jednak, jeśli nabędziemy mebel wykończony jedwabiem warto wiedzieć, jak go wyczyścić z tak popularnego zabrudzenia jak plamy z kawy czy herbaty.

Plamę przecieramy surowym żółtkiem z jaja kurzego, zmieszanym z odrobiną ciepłej wody. Jeśli ten sposób nie zadziała, nawilżamy tampon z waty odrobiną spirytusu denaturowanego i czyścimy nim plamę.

Na koniec przemywamy szmatką nasączoną letnią wodą.

8. Obicia ze sztucznej tkaniny

Plamę czyścimy tamponem nasączonym wodą z dodatkiem mydła. Po wyczyszczeniu od razu płuczemy wodą.

Oceń nasz artykuł: