Gołębie to dosyć uciążliwi współlokatorzy. Poza tym, że hałasują, zostawiają odchody na balustradach, parapetach i balkonach czy zakładają gniazda, mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby. Jak pozbyć się gołębi z balkonu tak, aby nie ucierpiało żadne zwierzę, a mieszkańcy zyskali upragniony spokój? Sprawdźcie nasze sposoby na odstraszenie gołębi.

Dlaczego warto pozbyć się gołębi z balkonu?

Ptaki te, jak udowodniono, są niezwykle inteligentne. Testy wykazały, że posiadają zarówno niezawodną pamięć przestrzenną, umożliwiającą im skuteczne nawigowanie i zapamiętywanie miejsc (przypomnijmy choćby ich pocztowe zdolności), jak i doskonałą pamięć ogólnie.

Ostatniej zawdzięczają zdolność uczenia się nawet do kilkuset fotografii czy nawet… liter alfabetu. Ponadto potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze oraz zapamiętać ludzkie twarze i dostrzec w nich różnice. Wszystko to sprawia, że powiedzenie mieć ptasi móżdżek staje się niebywałą pochwałą, a nie obelgą 🙂

Zatem dlaczego warto pozbyć się gołębi z balkonu? Mimo szeregu zalet przypisywanych gołębiom ptaki te są, niestety, dla człowieka niemałym zagrożeniem. Pomijając już względy estetyczne, jak odchody na balkonie, gołębie są nosicielami wielu pasożytów i chorób takich jak:

 • obrzeżek gołębi
 • borelioza
 • robaczyce
 • aspergiloza inwazyjna
 • aspergiloza
 • ptasia grypa
 • kryptokokoza
 • ornitoza

Jak widzicie, ptaki te, choć wydają się nieszkodliwe, mogą okazać się nosicielami groźnych, a nawet śmiertelnych chorób. Dlatego też, pomimo największej do nich sympatii, gołębiom warto przyglądać się z daleka, ale nie zapraszać ich na swój balkon 🙂 Zobaczcie, jak pozbyć się gołębi z balkonu tak, aby nie wyrządzić im krzywdy.

Czego nie robić, odstraszając gołębie?

Zanim jednak pokażemy Wam, jak skutecznie odstraszyć gołębie, musimy wspomnieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim o tym, że zwierzętom nie można wyrządzić krzywdy.

Dlatego, jeśli komukolwiek przyszedłby do głowy pomysł z bronią palną, powinien bardzo szybko o nim zapomnieć. Poza tym zabronione jest niszczenie gniazd, w których znajdują się jaja lub młode osobniki. Zakaz ten określa polskie prawo, a konkretniej rozporządzenie Ministra Środowiska z 2004 roku. Dlatego wszystkie nasze sposoby na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu są bezpieczne dla zwierząt.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Przydatne akcesoria

Wspomnieliśmy wyżej, że gołębie to niezwykle inteligentne stworzenia. Stąd też niektóre z metod odstraszania ich mogą okazać się skuteczne, ale jedynie na jakiś czas, póki ptaki nie zwęszą podstępu i przestaną bać się naszych zasadzek. Niemniej warto spróbować i przygotować choć jedno z poniższych akcesoriów:

 • siatka ochronna na balkon
 • kolce przeciw ptakom
 • plastikowy ptak drapieżny
 • folia
 • taśma
 • kolorowa sprężyna

W sieci na pewno znajdziecie także takie metody na pozbycie się gołębi z balkonu, jak chemiczne, gotowe środki dostępne w markecie czy specjalne urządzenia wytwarzające ultradźwięki. My jednak nie polecamy żadnego z tych sposobów, ponieważ pierwszy z nich może okazać się szkodliwy dla domowników, szczególnie nieletnich, a drugi z nich nie dość, że jest kosztowny, to może źle wpływać na psy koty czy inne zwierzęta domowe.

Porządek na balkonie

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Przede wszystkim – posprzątać balkon! Dlaczego? Ponieważ ptaki te uwielbiają zakładać gniazda w szczelinach i zakamarkach, w których czują się bezpiecznie, a które możecie im nieświadomie zapewnić, mając zagracony balkon 🙂

Choć sposób ten należy raczej do prewencji, warto wziąć go pod uwagę, chcąc pozbyć się gołębi z balkonu. Porządek na balkonie raczej nie zachęci ich do zadomowienia się na stałe 🙂

Usuwanie gniazd

Kolejnym sposobem na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu jest usuwanie ich gniazd. Ale uwaga, pod warunkiem, że w środku nie znajdują się jaja, ani młode osobniki. Jak wspomnieliśmy wyżej, objęte są ochroną! Dlatego też sprzątanie balkonu z gniazd może odbyć się tylko wtedy, gdy w środku nie ma żadnego lokatora. Przystępując do tej czynności, radzimy postępować bardzo ostrożnie – założyć rękawiczki ochronne, a nawet kombinezon – w gniazdach znajdować się mogą niebezpieczne dla człowieka pasożyty jak obrzeżek gołębi.

Siatki ochronne na balkon

Skoro posprzątaliście już balkon i usunęliście niezamieszkane jeszcze gniazda, przyszedł czas na zamontowanie siatek ochronnych. To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda na pozbycie się gołębi z balkonu, jednak przez dosyć niskie walory estetyczne, dosyć rzadko stosowana. Uważamy, że rozwiązanie to spodoba się szczególnie osobom, które chcą pozbyć się gołębi z balkonu, a przy okazji, są właścicielami kotów. Dzięki siatkom upieką dwie pieczenie na jednym ogniu – zabezpieczą mieszkanie przed ucieczką czworonoga i zapobiegną zadomowieniu się gołębi 🙂

Kolce lub sprężyna

Kolejnym skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu jest montaż gotowych kolców przeciw ptakom. Kupić je można w marketach budowlanych już za kilka złotych. Jak działają?

Wystarczy zamontować je na balustradzie czy na parapecie. Ptakom raczej nie spodoba się siedzenie na niewygodnych szpikulcach i szybko zrezygnują z zebrań na Waszym balkonie. Jeśli natomiast nie po drodze Wam do marketu lub wolicie wykorzystywać to, co macie już w domu, możecie użyć kolorowej sprężyny. Kojarzycie ją? Swego czasu każde dziecko miało ją wśród swoich zabawek 🙂

Odstraszacze na gołębie

Ostatnią już metodą na odstraszenie gołębi z balkonu są właśnie… odstraszacze. Mogą być to zawieszone na sznurkach folie, odblaskowe taśmy, płyty CD, a nawet plastikowe figurki imitujące ptaki drapieżne. Minus tej metody jest taki, że gołębie z czasem zorientują się, że chcemy zrobić je w… konia 🙂

Dajcie nam znać, czy nasze sposoby na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu zadziałały i czy te inteligentne ptaki postanowiły zmienić swe lokum.

Oceń nasz artykuł: