Chyba każdy z Was zna ten problem – tłusta blacha piekarnika, którą przez niemałe gabaryty i przypalone jedzenie niełatwo jest umyć. Jakkolwiek byłaby nieporęczna, aby dbać o zdrowie domowników, należy myć ją regularnie i najlepiej od razu po przygotowaniu posiłku. Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Zobaczcie nasze domowe, bezpieczne i naturalne sposoby na czyszczenie blachy piekarnika.

Jak wyczyścić blachę piekarnika domowymi sposobami?

Czyszczenie przedmiotów, które mają kontakt z żywnością, powinno odbywać się możliwie naturalnymi sposobami, ponieważ każda użyta chemia może zaszkodzić domownikom.

Dlatego też nasze rozwiązanie na to, jak wyczyścić blachę piekarnika to wyłącznie domowe sposoby i przedmioty, które prawdopodobnie każdy z Was ma w domu. Do czyszczenia blachy piekarnika przydadzą Wam się:

  • soda oczyszczona
  • ocet kuchenny
  • sól kuchenna
  • woda utleniona
  • płyn do mycia naczyń
  • rękawiczki
  • gąbka
  • woda
  • głębokie naczynie

Przejdźmy do tego, jak domowymi sposobami wyczyścić blachę z piekarnika! Zobaczycie, że czynność, która dotychczas sprawiała Wam problem, nie jest znowu taka straszna 🙂 Wystarczy, że wybierzecie pasującą Wam metodę. Pamiętajcie o założeniu rękawiczek ochronnych i o tym, aby nie poparzyć się rozgrzanym piekarnikiem!

Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić blachę piekarnika sodą i octem?

O niezawodnym duecie w postaci sody oczyszczonej i octu kuchennego pisaliśmy niejednokrotnie na przykład, gdy omawialiśmy jak usunąć żółte plamy pod pachami czy jak i czym wyprać dywan.

Dzisiaj skupimy się na tym, jak wyczyścić blachę piekarnika. Przygotujcie głębokie naczynie – może być to miska, garnek, naczynie żaroodporne czy inny duży pojemnik. Do jego wnętrza wsypcie co najmniej jedną szklankę sody oczyszczonej i szklankę octu kuchennego, a dla lepszego efektu możecie dodać również płynu do mycia naczyń. Gdy wymieszacie ze sobą wszystkie powyższe składniki, rozłóżcie je równomiernie na blasze piekarnika i pozostawcie na całą noc. Jeśli Wasza blacha z piekarnika wymaga porządnego czyszczenia, przed rozłożeniem mieszanki sody, octu i płynu do naczyń możecie nagrzać piekarnik do około 50 stopni i następnie wyłączyć go. Po upływie kilku, a nawet kilkunastu godzin wyjmijcie blachę z piekarnika i wyczyśćcie ją pod bieżącą wodą lub za pomocą zwilżonej szmatki kuchennej.

Jak wyczyścić blachę piekarnika solą?

Nasz kolejny domowy sposób na to, jak wyczyścić blachę z piekarnika wykorzystuje nic innego, jak sól kuchenną! Metoda ta jest dziecinnie prosta – wystarczy, że rozgrzejecie piekarnik, na blachę wsypiecie sporą ilość soli tak, aby przykryła całą powierzchnię tacy i włożycie ją do wnętrza sprzętu AGD. Gdy sól na skutek temperatury i kontaktu z tłuszczem zrobi się brązowa, piekarnik wyłączcie, usuńcie kryształki soli i przeczyśćcie piekarnik zwilżoną gąbką. Jak to możliwe, że czyszczenie blachy piekarnika solą jest takie skuteczne? Zawdzięczamy to właściwościom do absorbowania tłuszczu 🙂

Jak wyczyścić blachę piekarnika sodą i wodą utlenioną?

Przedostatnim już domowym sposobem na czyszczenie blachy z piekarnika jest metoda wykorzystująca sodę oczyszczoną, wodę utlenioną i wodę z kranu.

Musicie jedynie przygotować pastę, na którą składać się będzie 6 łyżek sody, szklanka wody utlenionej oraz szklanka wody z kranu. Wszystkie te składniki radzimy uprzednio zmieszać w głębokim naczyniu, a następnie nałożyć na blachę piekarnika. Pastę warto zostawić na około 30 do 60 minut, a po upływie zalecanego czasu dokładnie wyczyścić blachę z piekarnika pod bieżącą wodą lub za pomocą mokrej ściereczki.

Jak wyczyścić blachę piekarnika parą wodną?

Jeżeli regularnie dbacie o czystość piekarnika i nie doprowadzacie do tego, aby jedzenie przywierało do blachy, a mimo to chcecie delikatnie odświeżyć jego wnętrze, możecie zrobić to za pomocą pary wodnej! Wystarczy, że włożycie do wnętrza piekarnika naczynie z wodą i rozgrzejecie go. Woda powinna zacząć parować i skraplać się na ściankach piekarnika, dzięki czemu nieznaczne zabrudzenia nasiąkną i będą łatwe do usunięcia.
To już koniec naszych domowych sposobów na to, jak wyczyścić blachę z piekarnika. Dajcie nam znać, czy poradziliście sobie z zabrudzeniami i pamiętajcie, że lepiej dbać na bieżąco, niż doprowadzać do niehigienicznego i uciążliwego przypalania jedzenia.

Oceń nasz artykuł: