Środki chemiczne do czyszczenia piekarnika mogą wywołać reakcje alergiczne, podrażnić układ oddechowy, a nawet nerwowy, są także niebezpieczne dla dzieci znajdujących się w domu. Dlatego też przedstawiamy domowe sposoby czyszczenia piekarnika, do których niezbędna okaże się między innymi soda oczyszczona oraz ocet. Sprawdźcie, jak wyczyścić piekarnik bez używania chemii!

Jak wyczyścić piekarnik bez chemii?

Mycie piekarnika - domowe-sposoby.plNiemalże w każdym mniejszym lub większym sklepie możemy zakupić chemiczne środki do czyszczenia piekarnika. Posiadają one jednak szereg żrących substancji, które nie są bezpieczne dla naszego sprzętu kuchennego, a zwłaszcza dla naszego zdrowia.
Częste wdychanie chemicznych oparów może wywołać reakcję alergiczną – podrażnić skórę, oczy oraz błony śluzowe, a nawet mieć negatywny wpływ na układ oddechowy czy nerwowy. Ponadto posiadanie żrących środków chemicznych to niemałe zagrożenie w przypadku, gdy w domu znajdują się dzieci. Dodatkowo niedokładnie usunięte detergenty mogą wniknąć w żywność i zaszkodzić domownikom. Dlatego też polecamy ekologiczne i tanie domowe sposoby czyszczenia piekarnika. Potrzebne będą do tego:

 • soda oczyszczona
 • boraks
 • ocet
 • płyn do naczyń
 • eteryczny olejek pomarańczowy
 • gąbka
 • ciepła woda
 • cytryna
 • naczynie żaroodporne

Soda oczyszczona to inaczej związek chemiczny zwany wodorowęglanem sodu, jednak z chemią obecną w komercyjnych detergentach nie ma nic wspólnego. Soda oczyszczona wykorzystywana jest do czyszczenia łazienek, dywanów, do mycia naczyń, ale i jako składnik naturalnej pasty do zębów czy nawet jako dodatek do wypieków. Dostępna jest niemalże w każdym sklepie spożywczym, a ostatnio zajmuje w szczególności półki sklepów z produktami ekologicznymi.

Z kolei mniej popularny boraks zwany także tetraboranem sodu to również wielofunkcyjny i niezastąpiony środek w każdym domu. Za jego pomocą wyczyścicie łazienkę, udrożnicie rury, wybielicie plamy po winie czy pozbędziecie się rybików z toalety. Dzisiaj jednak posłużą jako antidotum na przypalony i tłusty piekarnik.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić blachę z piekarnika?

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Czysty piekarnika - jak wyczyścić piekarnik - domowe-sposoby.plTermoobieg to mechanizm znajdujący się w piekarnikach, który za pomocą wentylatora równomiernie rozprowadza ciepłe powietrze, a w przypadku kuchennych porządków – znacznie ułatwi wyczyszczenie sprzętu AGD. Pierwszym domowym sposobem na pozbycie się brudu z piekarnika z termoobiegiem jest włożenie do jego komory naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą oraz sokiem z cytryny. Jak to zrobić? Wystarczy włączyć program z termoobiegiem i temperaturą 170 stopni, a następnie umieścić w piekarniku naczynie z wodą i sokiem z cytryny. Woda na skutek wysokiej temperatury zacznie parować i wnikać w resztki przypalonego jedzenia, co ułatwi pozbycie się niechcianego brudu.

Czyszczenie piekarnika z lekkich zabrudzeń

Jeżeli na bieżąco dbacie o czystość piekarnika, jego gruntowne czyszczenie nie będzie konieczne. Wystarczy, że po każdym pieczeniu spryskacie go płynem złożonym z wody i octu, a całość przetrzecie gąbką kuchenną. Po tym prostym zabiegu, aby pozbyć się resztek octu, warto jeszcze raz przemyć piekarnik ściereczką nasączoną wodą. Płyn, w skład którego wchodzi jedynie woda i ocet w proporcjach 50:50 to całkowicie bezpieczny domowy sposób wyczyszczenia piekarnika.

Jeżeli natomiast przeszkadza Wam charakterystyczny zapach octu, wypróbujcie mieszankę boraksu, ciepłej wody, płynu do naczyń oraz pomarańczowego olejku eterycznego. Nie dość, że naturalny środek czyszczący upora się z lekkimi zabrudzeniami, to podczas sprzątania w powietrzu roznosić się będzie piękny zapach cytrusów.

Jak wyczyścić piekarnik z mocnych zabrudzeń?

Powyższe domowe sposoby czyszczenia piekarnika mogą nie być skuteczne w przypadku mocnych zabrudzeń. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzoną pastę, w skład której wchodzą:

 • ½ szklanki wody
 • ¼ szklanki sody
 • łyżeczka płynu do naczyń

Otrzymaną pastę należy rozprowadzić w komorze piekarnika oraz pozostawić na około 30 minut. Po upływie wskazanego czasu pastę należy zetrzeć, a następnie wytrzeć piekarnik ściereczką nasączoną wodą.

Wypróbujcie także jeszcze mocniejszy, lecz nadal naturalny domowy sposób na czyszczenie piekarnika. W tym celu przygotujcie:

 • sodę oczyszczoną
 • ocet
 • wodę
 • głębokie naczynie

Metoda ta opiera się na reakcji, w jaką wchodzi połączenie sody i octu. Zacznijmy jednak od początku. Rozgrzejcie piekarnik do około 170 stopni, spryskajcie go czystą wodą, a następnie posypcie komorę piekarnika sodą oczyszczoną. Całość ponownie spryskajcie wodą i pozostawcie do wyschnięcia nawet na całą noc. Rano włóżcie do piekarnika naczynie wypełnione gorącą wodą, a po godzinie wyjmijcie je, a komorę urządzenia zroście mieszanką wody oraz octu. Soda w kontakcie z octem powinna zacząć syczeć i pienić się. Dzięki temu można w prosty sposób usunąć nawet uporczywe zabrudzenia.

Jak widzicie odpowiedzi na pytanie – jak wyczyścić piekarnik jest wiele, w dodatku nie trzeba stosować chemicznych, niebezpiecznych i zazwyczaj drogich detergentów – kilogramowy zapas sody oczyszczonej możecie kupić przez internet już od 5 zł.

Oceń nasz artykuł: