Posiadanie kuchenki gazowej ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Po pierwsze, użycie gazu jest zdecydowanie tańsze aniżeli korzystanie z rozwiązań zasilanych prądem, a co za tym idzie potrzebujemy mniejszego nakładu środków do pieczenia czy przygotowywania posiłków. Po drugie, w przypadku osób, które nie dowierzają kuchenkom elektrycznym, płytom i tego typu nowinkom technicznym, łatwiej jest kontrolować temperaturę grzania przyrządzanych posiłków. Z drugiej jednak strony, gaz kuchenny osadza się na sprzętach kuchennych, ścianach, okapie i jest niezwykle trudny do usunięcia.
Ile to razy zdarzyło Ci się już próbować czyścić zabrudzone powierzchnie i musieć wyrzucić zmywak? W trakcie czyszczenia osad z gazu pozostawia na zmywaku tłusty ślad, czyniąc go nieprzydatnym do czegokolwiek innego i wymuszając na nas konieczność wyrzucenia go. Osad rozmazuje się i niechętnie schodzi. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na rozwiązanie tego uciążliwego problemu.
Spis treści
Namocz, co się da
Najłatwiejszym, a zarazem zapewniającym najlepsze rezultaty sposobem jest po prostu namoczenie zabrudzonych rzeczy w ciepłej wodzie. Osad rozpuszcza się wtedy w sposób naturalny umożliwiając łatwe wytarcie go. Nie jest to jednak rozwiązanie możliwe do zastosowania dla wszystkich przedmiotów. Nie da się przecież namoczyć w misce okapu czy glazury. Nie trać nadziei! Na to również znajdzie się sposób. Namocz ręczniki papierowe bądź ścierkę ciepłą wodą, przyklei do zabrudzonej powierzchni i zajmij się czymś innym. Kiedy woda zdziała już cuda, możesz wrócić do sprzątania i z łatwością wytrzeć zabrudzone powierzchnie.
Wykorzystaj ocet
Jeżeli osad w Twojej kuchni jest wyjątkowo uciążliwy, możesz wykorzystać powyższy sposób używając małej modyfikacji. Ściereczkę bądź ręczniki papierowe nasącz nie wodą, ale roztworem wody i octu w proporcjach 1:1. Postępuj zgodnie z instrukcjami z punktu pierwszego. Ocet jest bezpiecznym naturalnym środkiem czyszczącym, który nie zniszczy mytych powierzchni.
Sięgnij po ludwika
Główną cechą osadu z gazu kuchennego, która sprawia, że jest on trudny do usunięcia jest jego tłusta konsystencja. Można więc zaradzić mu wykorzystując środek dedykowany usuwaniu tłuszczu. Mamy tu na myśli płyn do naczyń. Nasącz zmywak płynem do naczyń i przystąp do wycierania osadu. Może się, niestety, okazać, że zmywak będzie trzeba spisać na straty, jednak pozostałe powierzchnie powinny lśnić czystością. Możesz również poświęcić jeden zmywak tylko temu celowi i po jednym sprzątaniu zachować go na następną okazję.
Pamiętaj o regularności
Regularność sprzątania pozwala zapobiec zbytniemu gromadzeniu się osadu. Jeżeli tylko będziesz pamiętać o wytarciu glazury za kuchenką czy okapu co jakiś czas, problem nagromadzonego osadu nie powinien Cię dotyczyć.
Nie drap
Używanie szorstkiej strony zmywaka czy innych twardych przyrządów (szczotki z twardym włosiem, drapaki) spowoduje porysowanie czyszczonych powierzchni, a tego zdecydowanie byśmy nie chcieli. Spróbuj zatem namoczyć myte powierzchnie, a następnie wyczyścić je używając szczotki z miękkim włosiem bądź miękkiej strony zmywaka.
Życzymy powodzenia w walce z osadem z gazu kuchennego! Pamiętaj, aby prowadzić wygrane bitwy regularnie!