Sprzątanie po remoncie, podobnie jak sam remont, jest pracochłonne i nierzadko wymaga dyscypliny. Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, dzięki którym uporacie się z uciążliwym pyłem i innymi nieczystościami pozostałymi po renowacji wnętrz. Zobaczcie, czym i jak posprzątać po remoncie, aby nowe mieszkanie zachwycało czystością.
Spis treści
Czym posprzątać po remoncie?
Uciążliwy, stresujący i kosztowny remont to niestety nie koniec zmartwień. Po renowacji mieszkania przychodzi czas na jego posprzątanie, a to dla wielu osób jest równie problematyczne, co odnawianie wnętrz. Na szczęście dzięki kilku zasadom oraz wcześniejszemu przygotowaniu odpowiednich przedmiotów sprzątanie po remoncie okaże się dużo prostsze i mniej czasochłonne. Zatem czym posprzątać po remoncie? Przygotujcie:
- odkurzacz – bez niego sprzątanie okaże się praktycznie niemożliwe. Jeżeli dysponujecie odkurzaczem przemysłowym – świetnie, jeżeli nie – zwykły odkurzacz domowy również zda egzamin, jednak uważajcie, aby nie wciągać nim większych kawałków gruzu czy wody.
- ścierki i szmatki – podczas sprzątania po remoncie każda ściereczka będzie na wagę złota – umyjecie nimi okna, futryny, meble, parapety i wiele innych.
- wiadra i miski – przydadzą się do wyrzucania pozostałości po remoncie takich jak skrawki tapet czy kawałki gruzu, a także posłużą jako pojemniki do wody, z pomocą których umyjecie okna i podłogi.
- miotła i szufelka – miotła okaże się niezawodna podczas oczyszczania ścian z pyłu, szufelka natomiast przyda się przy zbieraniu leżącego na ziemi gruzu.
- mop – przygotujcie minimum dwa mopy – pierwszy posłuży Wam do czyszczenia sufitu oraz ścian, drugi do mycia podłóg.
- płyn do mycia naczyń – sprzątając po remoncie, nie musicie używać wielu środków chemicznych, których połączenie mogłoby wywołać alergię, a unoszące się chemiczne opary doprowadziłyby do duszności. Za pomocą płynu do naczyń umyjecie nie tylko okna, ale i podłogi, parapety czy framugi i meble.
- ocet – ocet spożywczy zastąpi gotowe środki chemiczne i poradzi sobie z rozmaitymi zabrudzeniami – nawet z usunięciem silikonu z płytek.
Jak posprzątać po remoncie?
Gdy zgromadziliście już wszystkie potrzebne przedmioty oraz środki czystości, przygotujcie jeszcze ubrania robocze oraz akcesoria BHP. Na pewno przydadzą Wam się rękawiczki ochronne, które zabezpieczą dłonie przed ostrymi kawałkami gruzu, rękawice lateksowe niezbędne podczas sprzątania łazienki po remoncie, a także maseczka chroniąca drogi oddechowe przed wszechobecnym pyłem. Jeżeli wszystko to przygotowaliście, zabierzcie się do działania.
Sprzątanie po remoncie powinno odbywać się w przemyślany sposób, w przeciwnym razie stracicie czas i energię na dodatkowe godziny czyszczenia błota czy wycierania pyłu. Przedstawiamy Wam kilka prostych zasad, którymi warto kierować się w trakcie sprzątania po remoncie.
Zasada nr 1: zacznijcie od sprzątania na sucho
W żadnym wypadku nie rozpoczynajcie sprzątania po remoncie od mycia okien czy podłóg, ponieważ pył i gruz w połączeniu z wodą stworzą trudne do usunięcia błoto. Zamiast tego szufelką zbierzcie duże kawałki gruzu, czystą miotłą oczyśćcie ściany z pyłu, a odkurzaczem przemysłowym lub domowym pozbądźcie się reszty zabrudzeń z podłóg oraz tych zgromadzonych w trudno dostępnych miejscach jak framugi drzwi i ramy okien. Odkurzając lub zamiatając, uważajcie, aby nie zarysować nowych paneli czy desek drewnianych, a wycierając meble, aby nie uszkodzić ich powłoki.
Zasada nr 2: sprzątajcie od góry do dołu
Gdy pozbędziecie się już największych zabrudzeń w postaci gruzu i pyłu, zacznijcie sprzątanie od najwyższych partii mieszkania. Miotłą oczyśćcie sufit oraz ściany, następnie przygotujcie wiadro z wodą i odrobiną płynu do naczyń oraz czysty mop – wszystko to posłuży Wam do odkurzenia oraz umycia ścian, dzięki czemu pozbędziecie się uciążliwego pyłu.
Pamiętajcie, aby sprawdzić specyfikacje farb, ponieważ niektóre z nich nie nadają się do moczenia oraz żeby nie zwilżać świeżo pomalowanych powierzchni, które nie zdążyły wyschnąć. W trakcie mycia ścian możecie wyczyścić framugi drzwi i okien, a następnie zabrać się za pielęgnację mebli. Jeżeli podczas malowania ścian farba zabrudziła listwy przypodłogowe czy dostała się do innych miejsc – do jej wyczyszczenia powinna wystarczyć nasączona wodą gąbka. Dzięki stosowaniu się do tej prostej zasady sprzątania po remoncie od góry do dołu nie będziecie musieli niepotrzebnie powtarzać wielu czynności, ponieważ kurz i pył opadną na ziemię.
Zasada nr 3: kilkukrotnie powtórzcie odkurzanie
Nie poddawajcie się, jeżeli po pierwszym odkurzaniu mieszkania wciąż unosić się będzie pył. Kilkukrotne użycie odkurzacza oraz wytarcie mebli jest w przypadku sprzątania po remoncie nieuchronne. Żeby odrobinę ułatwić sobie to zadanie – otwórzcie okna i pozwólcie duszącemu pyłowi wylecieć w powietrze 🙂 Po odkurzaniu warto sprzątanie po remoncie zakończyć myciem podłóg.