Jeżeli skóra Twojej twarzy pozostawia wiele do życzenia, być może problem leży w sposobie, w jaki ją myjesz. Okazuje się, że mycie twarzy to swoista sztuka, proces bardzo skomplikowany, w którym pod uwagę wziąć należy wiele zmiennych. Podpowiadamy jak zostać mistrzem tej sztuki i cieszyć się piękną skórą twarzy. Zatem czym i jak prawidłowo myć twarz? Odpowiadamy!

Pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj mydła, ale także użycie myjki, temperaturę wody i tendencje skóry. Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić, a która jest bardzo często pomijana, jest umycie rąk. Twoje ręce wchodzą w kontakt z różnego rodzaju bakteriami i zanieczyszczeniami, które przenosisz potem na twarz.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na wybielenie zębów!

Zwiąż włosy przed myciem twarzy

Zwiąż włosy tak, aby nie przeszkadzały Ci w myciu. Większości osób wystarczy dwukrotne w ciągu dnia umycie twarzy. Jednak jeżeli Twoja skóra jest wyjątkowo tłusta, warto umyć ją jeszcze raz po południu. Jest to niejakim utrudnieniem dla osób noszących makijaż, ale pozwala na zachowanie lepszej kondycji skóry. Co więcej, makijaż nałożony na czystą skórę wygląda dużo lepiej. Szukając idealnego produktu do mycia twarzy, należy wziąć pod uwagę rodzaj cery. Dla skóry suchej i wrażliwej warto zainwestować w produkt bezzapachowy, który przystosowany jest do wyjątkowo delikatnej skóry.

Mycie twarzy ciepłą wodą

Najlepsze rezultaty przynosi mycie twarzy ciepłą wodą. Gorąca woda spowodować może podrażnienia. Do ostatecznego spłukania twarzy dobrze jest użyć zimnej wody, która zamknie pory.

Skóra ma lekko kwaśny odczyn o pH 5.5, zatem także produkt do jej mycia powinien mieć podobne pH. Zwykłe mydła mają odczyn zasadowy, więc zupełnie nie nadają się do naszego celu. Rozwiązaniem dla bardzo wrażliwej skóry mogą być kremy myjące, których zadaniem jest nie tylko mycie, ale także usuwanie makijażu.

Czy warto używać szczoteczki do twarzy?

Używanie szczoteczki do twarzy również powodować może podrażnienia u osób z wyjątkowo wrażliwą skórą, jest jednak dobrym pomysłem dla tych z cerą tłustą. Szczoteczka z łatwością usunie nadmiar nagromadzonego tłuszczu i resztki martwego naskórka.

Do prawidłowego umycia skóry twarzy wystarczy Ci odrobina preparatu odpowiedniego dla Twojej skóry i palce. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy rozprowadzając preparat po całej twarzy. Zachowaj ostrożność w okolicach oczu, aby nie dopuścić do dostania się do nich środka myjącego. Nigdy nie szoruj twarzy. Nawet jeżeli borykasz się z trądzikiem, co w tej sytuacji może być wyjątkowo kuszące. Szorowanie doprowadzić może do uszkodzenia skóry i zaognienia już istniejących na niej zmian.

Dobrym pomysłem jest używanie niewodoodpornych kosmetyków do makijażu. Mimo, że bardzo praktyczne, zwłaszcza podczas pochmurnych dni, to jednak ich usunięcie wymagać może zbyt dużej siły, tarcia, które powodować będzie podrażnienia.

Jak pielęgnować twarz po umyciu?

Sztuka pielęgnacji twarzy nie kończy się na jej umyciu. Pamiętaj także o właściwym jej osuszeniu. W trakcie osuszania twarzy zapomnij o jej pocieraniu. Poklepuj twarz delikatnym ręcznikiem aż do pełnego jej wysuszenia. W ten sposób nie tylko nie będziesz niepotrzebnie rozciągała skóry, ale także unikniesz jej podrażnień. Przed nałożeniem kremu, odpowiedniego dla Twojej skóry, pory roku i dnia, odczekaj kilka minut. Zaraz po umyciu skóra jest rozmiękczona, a zatem bardziej podatna na absorbowanie zawartych w kremach substancji. Występuje wtedy ryzyko podrażnienia skóry. Warto odczekać od 5 do 15 minut przed nałożeniem kremu, również tego leczniczego.

To, co musisz zapamiętać to DELIKATNOŚĆ. Jest ona kluczem do sukcesu. Piękna twarz, pielęgnowana w odpowiedni sposób z użyciem odpowiednich kosmetyków jest wspaniałą wizytówką, która niejedną rzecz może w życiu ułatwić. Wypróbuj naszego sposobu już dziś!

Oceń nasz artykuł: