Śnieżnobiałe zęby to bezapelacyjnie atut każdej kobiety, jak również mężczyzny. Spożywanie pokarmów oraz napojów, a także palenie tytoniu sprawia, że pojawiają się na nich przebarwienia. Jest jednak wiele metod, które przywracają im biel. Oprócz wybielania zębów w gabinetach dentystycznych, istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów, które możemy wykonać w zaciszu domowym.
Spis treści
Domowe wybielanie zębów sodą oczyszczoną
Sodę oczyszczoną kojarzy każdy z nas, a znaleźć ją można w większości kuchni. Jeśli jednak nie mamy sody w domu, możemy nabyć ją w każdym sklepie spożywczym. Warto dodać, że kosztuje ona niewiele, zatem ten sposób wybielania zębów na pewno należy do najtańszych. Zaczynamy od umycia zębów zwykłą pastą. Następnie nakładamy sodę oczyszczoną na szczoteczkę i ponownie myjemy zęby.
Alternatywnym sposobem na stosowanie sody oczyszczonej jest zmieszanie jej z wodą utlenioną i tak przygotowaną papkę nakładamy na zęby na kilka minut, przed umyciem ich zwykłą pastą. Soda działa na zasadzie ścierania osadu z zębów, przez co mogą się one stać nadwrażliwe, dlatego też zaleca się jej stosowanie przez krótki okres czasu.
Wybielanie zębów w domu kurkumą
Paradoksalnie, mimo swojego żółtego koloru, kurkuma posiada właściwości mocno wybielające. Jej koszt, tak jak w przypadku sody oczyszczonej, również nie jest wysoki. Warto dodać, że oprócz usuwania płytki nazębnej, kurkuma ma także właściwości bakteriobójcze i korzystnie wpływa na kondycję całej jamy ustnej. Technika jest banalnie prosta. Łyżeczkę kurkumy mieszamy z odrobiną wody i pastą do zębów. Tak powstałą mieszanką myjemy zęby około 2 – 3 minuty i płukamy wodą. Kurkuma jest jednak ostrą przyprawą, dlatego też należy uważać, jeśli mamy stany zapalne śluzówki czy też podrażnione dziąsła. Nie należy jednak przesadzać z tą metodą, ponieważ zbyt długotrwałe jej stosowanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zęby mogą nabrać lekko żółty lub pomarańczowy odcień.
Wybielanie zębów w domu za pomocą węgla aktywnego
Węgiel aktywny kojarzyć się może z lekiem na dolegliwości żołądkowe. Ostatnio jednak bardzo popularne stało się wykorzystywanie go do wybielania zębów. Jest składnikiem wielu past wybielających.
Posiada właściwości absorpcyjne, dzięki czemu pochłania osad nazębny pozostawiony przez kawę, herbatę, papierosy czy czerwone wino, które powodują na zębach przebarwienia. Węgiel aktywny nabędziemy w każdej aptece. Jego koszt także jest niewielki, zatem warto go wypróbować. Jeśli posiadamy węgiel w formie tabletek, musimy je rozkruszyć, aby uzyskać proszek, dlatego też forma kapsułek jest bardziej praktyczna, ponieważ wystarczy wysypać zawartość kapsułki na łyżeczkę i dodać do niej niewielką ilość oleju, np. kokosowego. Tak przygotowaną mieszanką myjemy zęby 2 – 3 razy w tygodniu. Efekt będzie zauważalny już po pierwszym szczotkowaniu. Osobom z nadwrażliwością zębów jednak odradza się ta metodę wybielania zębów.
Domowe wybielanie zębów olejem kokosowym
Nie od dziś wiadomo, że oleje mają bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. Ssanie i płukanie jamy ustnej olejem kokosowym świetnie detoksykuje organizm. Trzeba jednak pamiętać, aby był on w 100% naturalny, czyli zimnotłoczony i nierafinowany.
Oprócz działania wybielającego, stosowanie oleju kokosowego bardzo dobrze wpływa na stan dziąseł. Dodatkowo redukuje on ilość bakterii w jamie ustnej, zapobiegając tym samym próchnicy. Aby wybielić nim zęby, wystarczy nałożyć odrobinę na szczoteczkę i umyć zęby jak zwykle. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję, więc nie będzie z tym problemu. Zęby myjemy codziennie, tak jak zwykłą pastą. Pierwsze efekty zauważalne będą już po tygodniu stosowania.
Wybielanie zębów w domu za pomocą owoców
Owoce, a zwłaszcza cytrusy, również posiadają właściwości wybielające zęby. Możemy płukać jamę ustną sokiem z cytryny albo pomarańczy, jednak należy uważać, ponieważ może ona osłabiać szkliwo. Warto spróbować także szczotkować zęby papką z truskawek, czy pocierać je wewnętrzną stroną skórki z banana. Powinniśmy to robić 1 – 2 razy dziennie przez około 2 tygodnie, aby zauważyć efekt bielszych zębów. Można także wypróbować mycie zębów suszonym, sproszkowanym liściem laurowym, który oprócz właściwości wybielających, chroni również zęby przed próchnicą.
Domowe wybielanie zębów solą
Płukanie jamy ustnej roztworem solnym, lub też moczenie w nim szczoteczki i umycie zębów jak zwykle, może je wybielić. Warto jednak uważać, aby nie nabawić się podrażnień w jamie ustnej. Sola wytwarza w niej kwaśny odczyn, co może sprzyjać uszkodzeniom szkliwa.
Niezależnie od stosowania domowych sposobów na wybielanie zębów, należy dbać o nasze zęby regularnie, poprzez codzienną higienę jamy ustnej, a także wizyty w gabinetach stomatologicznych. Warto myć zęby nie tylko rano i wieczorem, ale także po każdym posiłku, zwłaszcza wtedy, gdy spożywamy pokarmy sprzyjające powstawaniu przebarwień. Jeśli palimy, niezwłocznie powinniśmy zaprzestać. Wpłynie to korzystnie nie tylko na kolor zębów, ale także ich stan ogólny. Zdrowe, zadbane uzębienie to duży atut każdego z nas.