Jednym z bardziej charakterystycznych objawów problemów gardłowych jest chrypka, czyli zmiana barwy głosu spowodowana utratą zdolności emisji głosowych. Bywa ona bardzo uciążliwa zwłaszcza, gdy nasza praca sprowadza się do częstego mówienia. Przedstawiamy domowe sposoby na chrypkę.
Przede wszystkim należy zdiagnozować przypadłość i dowiedzieć się co jest jej przyczyną. Powodami pojawienia się chrypy mogą być: zapalenie gardła i krtani, zapalenie krtani i tchawicy, ostre zapalenie nagłośni, zawodowe nadużywanie głosu, krup, narażenie na dym tytoniowy, nowotwory gardła i krtani, refluks żołądkowo-przełykowy, niedoczynność tarczycy, ciało obce lub uszkodzenie nerwów krtaniowych. Aby rozpoznać, która przypadłość nas dotyczy, najlepiej odwiedzić lekarza. Najczęściej chrypa jest dolegliwością towarzyszącą infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Wówczas nie jest ona groźna i mija po kilku dniach.
Równie często towarzyszy nałogowym palaczom, jednak wówczas warto robić systematyczne badania, by wykluczyć możliwość zachorowania na raka. Chrypka zawodowa, to dolegliwość towarzysząca osobom, u których głos jest narzędziem pracy. Zwykle dokucza ona wykładowcom, piosenkarzom czy aktorom.
Chrypa towarzyszy również osobom nadużywającym alkoholu. Gdy mamy do czynienia z chrypą przewlekłą, czyli utrzymującą się dłużej niż 3-4 tygodnie, konieczna jest wizyta u laryngologa, bowiem może to być sygnał, że cierpimy na raka krtani.
Szybkie działanie jest tu bardzo ważne, ponieważ chrypa przy tej odmianie raka jest jednym z pierwszych objawów, a przy wczesnym wykryciu choroby istnieje większa szansa na powodzenie leczenia. Jednak przewlekła przypadłość nie musi od razu oznaczać najgorszego. Ją także może spowodować nadmierne przeciążenie strun głosowych lub refluks żołądkowy.
Jeśli chrypka nie jest objawem poważniejszej choroby można się jej pozbyć domowymi sposobami, np. nasionami lnu, płukankami z szałwii, tymianku lub rumianku, a także sokiem z owoców takich, jak: cytryna, mango lub ananas.