Zapalenie oskrzeli często dopada dorosłych, młodzież oraz małe dzieci w sezonie „grypowym”, gdy zdrowie człowieka jest najbardziej narażone na wirusy, infekcje, choroby. Jakie są domowe sposoby na zapalenie oskrzeli? Jak sobie z tą chorobą radzić?

Jeśli chodzi o zapalenie oskrzeli, najważniejszym celem jest to by rozrzedzić wydzielinę zbierającą się w oskrzelach i płucach, tak aby udało się ją usnąć z oskrzeli.

Istnieje kilka metod na to aby domowymi sposobami pozbyć się zalegającej wydzieliny. Oto kilka z nich:

Po pierwsze inhalacje parowe. Można je zrobić w bardzo prosty sposób.
Już sam gorący prysznic może nam pomóc. Inną metodą jest tzw. “parówka” – do miski nalej zagotowanej wody z czajnika. (chwile odczekaj by nie poparzyć sobie twarzy). Pochyl się nad miska, narzuć na głowę ręcznik tak by wraz z miską stworzył tzw. “namiot”. Następnie wdychamy parę, która pomoże nam rozrzedzić wydzielinę w płucach i zaczniemy ją odkrztuszać.
By ulepszyć naszą “parówkę” można do wody dodać kilka kropli olejku np: sosnowego, eukaliptusowego czy też miętowego.
Pomocne w tej terapii będzie nawilżenie powietrza, w którym śpimy. Można użyć specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza albo postawić w pomieszczeniu miskę z wodą.

Duży wpływ na usuwanie zalegającego śluzu w płucach jest również odpowiednia dieta.
Pij dużo płynów by pomóc środkom wykrztuśnym, co najmniej 7 dużych szklanek, najlepiej wody. Należy unikać alkoholu i kofeiny gdyż przez nie wydzielina staje sie bardziej gęsta i trudniej jest się jej pozbyć.

Jedz pikantne posiłki, z ostrymi papryczkami, ostrymi sosami, pieprzem kajeńskim. Wpływają one na rozrzedzenie wydzieliny w oskrzelach i płucach, przez co ułatwiają odkrztuszanie.

Warto również stosować środki ziołowe, które są znane już od pokoleń.

Syrop z cebuli

Dużą cebule pokroić i wrzucić do słoiczka, zasypać 2-3 łyżkami cukru, zakręcić słoik i wymieszać potrząsając kilka razy. Zostawić na noc. Sok, który się wytworzy przecedzamy i pijemy. Syrop nie może stać długo, dlatego należy go robić na bieżąco.

Napar z imbiru

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli należy pić napar z imbiru. Imbir należy obrać, zetrzeć na tarce. 3 łyżki imbiru gotować przez 15 min. z 3 niepełnymi szklankami wody. Po tej czynności należy dodać sok z jednej cytryny i 2-3 łyżki miodu. Otrzymany napar należy wypić.

Nie zapominajmy jednak, że zapalenie oskrzeli to poważna choroba, która może się przerodzić w zapalenie płuc, a także spowodować groźne dla zdrowia infekcje. Gdy mamy więc podejrzenia zapalenia oskrzeli – konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie zaleci skuteczny antybiotyk i pokieruje właściwym leczeniem.

Oceń nasz artykuł: