Nadeszła jesień – piękna, złota i jakże romantyczna pora roku. Trzeba przyznać, że od kilku lat wrzesień i październik w Polsce zaskakuje słoneczną pogodą. Jesień, to czas spacerów wśród otaczających nas spadających liści i kolorowych krajobrazów, to chwile romantycznych wieczorów przy płonących świecach. Ta pora roku ma wiele zalet, ale też i wad – jedną z nich jest spadek temperatury powietrza, co powoduje nieszczęsne przeziębienia. Jak im zaradzić? Jak nie dać się tym okropnym katarom, kaszlom, gorączkom i bólom gardła? Jesień nie musi być taka straszna, bo istnieją sprawdzone, domowe sposoby na przeziębienia i pozbycie się niechcianych dolegliwości.

Witamina C na przeziębienie

Nie od dziś wiadomo, że działanie antywirusowe ma witamina C, zwana także kwasem askorbinowym. Jej niedobór może wywołać przeziębienie, dlatego przy jego pierwszych objawach trzeba pamiętać o jej zażywaniu. Nie muszą być to jednak pastylki, bo witamina C znajduje się w wielu owocach i warzywach. Z pewnością pomocne będą pomarańcze, grejpfruty, cytryny, kiwi, melony, ananasy, kapusta, kalafior, papryka, brokuły, szpinak, ziemniaki, jabłka, karczochy i pomidory.

Herbata z cytryną lub pysznym sokiem malinowym

Cytryna i domowy sok malinowy doskonale smakują z ciepłą herbatą, która skutecznie gasi pragnienie. Taka mikstura sprawia, że organizm się rozgrzewa i poci. Sok malinowy można przyrządzić w prosty sposób, warto więc troszkę się wysilić, gdyż ten ze sklepu nie posiada tak dużej wartości.

Przepis na sok malinowy

składniki – 1 kg malin, 20 dag cukru
Czyste maliny umieszczamy w garnku i dolewamy trochę wody, potem dodajemy 10 dag cukru, a następnie gotujemy. Kiedy owoce są już rozgotowane rozdzielamy miąższ od malin za pomocą sitka. Sok musimy dosłodzić według własnego uznania, następnie doprowadzamy go do wrzenia po raz kolejny i nalewamy do słoików. Po wystygnięciu zanosimy soki w zimne miejsce.

Antybakteryjny czosnek

Niezastąpiony w zwalczaniu przeziębień jest czosnek, ponieważ posiada on właściwości antybakteryjne. Niektórzy mają opory zażywania tego skutecznego warzywa ze względu na jego zapach, dlatego ci, którzy nie są w stanie przełknąć nawet odrobiny tego naturalnego lekarstwa mogą rozgnieść ząbek czosnku a następnie wdychać jego ‘aromat’. Katar na jakiś czas powinien ustąpić.

Boląca, popękana skóra od kataru

Każdy z nas zna to niemiłe uczucie, kiedy skóra koło nosa pęka i piecze od kataru. Bolące miejsca można smarować maścią nagietkową, której działanie sprawi że poczujemy ulgę i skóra szybciej się zregeneruje.

Zatkany nos a nawilżenie

Jeśli zatkany nos znacznie utrudnia oddychanie musimy zadbać o nawilżenie śluzówki. Musimy dużo pić i przede wszystkim zwilżać powietrze. Na kaloryferach możemy ułożyć mokre ręczniki, ważne jest też systematyczne wietrzenie pomieszczeń w domu.

Olejek kamforowy

Na bolące gardło i zatkany nos dobry będzie okład olejkiem kamforowym. Wystarczy, że posmarujemy szyję tłustym kremem, a potem wmasujemy w nią olejek kamforowy, na koniec owijamy szyję ciepłym szalem. Dzięki takiemu zabiegowi gardło się rozgrzeje i będziemy mogli z łatwością oddychać przez nos.

Szałwia i rumianek na gardło

Napar z szałwii i rumianku nie należy do pysznych, jest natomiast bardzo pomocny, gdyż działa na bolące gardło jak antybiotyk. Szałwię i rumianek należy umieścić w kubku (wystarczy po łyżeczce), a potem zalać wrzątkiem. Miksturę pozostawiamy pod przykryciem około 10 minut, odcedzamy i płuczemy gardło. Żeby rezultat był zadowalający trzeba to robić przynajmniej 3 razy dziennie przez kilka dni.

Mleko z miodem

Zwolennicy picia ciepłego mleka mogą dodać do niego miód. Wprawdzie występuje w nim mało witamin a jednak skutecznie rozprawia się on z bakteriami. Szczególnie na przeziębienia zalecany jest miód lipowy, który niweluje silny kaszel.

Bańki na kaszel

Przy męczącym kaszlu można postawić bańki, będzie to również dobre rozwiązanie w początkowej fazie tej dolegliwości. W aptece do wybory są bańki gumowe lub szklane, czyli te które trzeba w środku rozgrzać Bańki stawiamy na plecach i pozostawiamy na około 20 minut. Ważne jest to, aby po postawieniu baniek leżeć minimum 2 dni w ciepłym łóżku.

Zimne okłady na czoło i klatkę piersiową

Jeśli dokucza gorączka i towarzyszy jej ból głowy można zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie a następnie położyć go na czoło i klatkę piersiową. Do okładu można też wykorzystać lód zawinięty w ręcznik. Temperatura obniży się a głowa przestanie boleć. Pamiętajmy, aby nie ochładzać ciała dłużej niż 15 minut.

Kąpiel dobra na gorączkę

Przed snem można położyć się w ciepłej wodzie na około 10 minut. Trzeba jednak pamiętać, aby temperatura wody była niższa o 2°C od temperatury ciała. W przeciwnym razie kąpiel może jedynie zaszkodzić a nie pomóc.

Pamiętajmy, że jeśli domowe sposoby na przeziębienie nie pomagają i objawy nie ustępują koniecznie trzeba udać się do lekarza!

Oceń nasz artykuł: