Czasem się zdarza, że proste prace domowe okazują się dosyć niebezpieczne. Do częstych wypadków, które mają miejsce w zaciszu domowym, należą oparzenia. Jak zatem można sobie samemu poradzić z oparzoną w taki sposób skórą.

Oparzenie gorącą wodą

Jeśli oparzenia doznamy, np. wlewając wrzącą wodę z czajnika, powinniśmy w pierwszej kolejności schłodzić bolące miejsce. Najlepiej do tego nadaje się zimna woda. Można włożyć sparzoną rękę pod kran lub przyłożyć do rany, znajdującej się na innej powierzchni ciała, gazik nasączony dużą ilością zimnej wody. Do tego typu okładów bardzo dobrze nadaje się również mleko. Celem zrobienia zimnego okładu jest odkurczenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji zapobieganie przenoszenia się procesu w głąb tkanki. Dodatkowo dzięki zimnym okładom, będziemy przez pewien czas czuli ulgę i pieczenie nie będzie się dawało we znaki. Chłodne okłady z mleka lub wody można trzymać nawet do pół godziny.

Oparzenie gorącym tłuszczem

Czasem zdarza nam się poparzyć gorącym tłuszczem podczas smażenia lub pieczenia. Przy takim oparzeniu, należy w pierwszej kolejności zdjąć ubranie, które zostało zalane tłuszczem. Może się okazać, że przyległo ono do miejsca oparzenia. Wówczas nie wolno go odrywać od ciała na siłę, a zamoczyć w wodzie by samo odeszło od skóry. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja lekarska. Jeśli jednak poparzenie jest łagodne należy, podobnie jak w pierwszym przypadku, zrobić okład z zimnej wody lub mleka. Na oparzenie można także położyć kilka plasterków surowego ziemniaka.

Opatrunki

Gdy zażegnamy już pierwszy ból, trzeba pomyśleć o przygotowaniu opatrunku, na naszą ranę, w innym razie poparzone miejsce będzie nas piekło, a poza tym będziemy je urażać, np. ocierając ubraniem. Do opatrzenia rany wystarczy suchy i czysty gazik oraz bandaż, którym owiniemy poparzoną powierzchnię skóry. W aptece można dostać także specjalne opatrunki chłodzące i przyspieszające gojenie. Zawierają one wyciągi z aloesu lub jodyny. Można także kupić specjalną maść z wyciągiem z aloesu i smarować oparzone miejsce aż do momentu całkowitego zagojenia się rany. Doskonałym sposobem na przyspieszenie gojenia jest też witamina E, którą wciera się w skórę.

Oparzenia, do których dochodzi w domu mogą być delikatne, ale także przybierać dużo bardziej zaawansowaną postać. Jeśli zatem oparzona została spora powierzchnia skóry, ból jest bardzo piekący i wręcz nie do wytrzymanie, a skóra staje się mocno czerwona i pojawiają się na niej pęcherze, należy się udać do lekarza, który zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Oceń nasz artykuł: