Kaszel jest reakcją obronną organizmu i chroniącą drogi oddechowe. Jest to reakcja odruchowa występująca, gdy podrażnieniu ulegają zakończenia nerwowe w błonie śluzowej. Podczas kaszlu pojawią się skurcze ścian klatki piersiowej, gdy dochodzi do wyrzucania wydzieliny z płuc oraz dróg odruchowych. Przeczytaj czym jest i jakie są skuteczne domowe sposoby na kaszel.

Kaszel jest częstą przypadłością, która najczęściej pojawia się w okresie wzmożonej zachorowalności. Ta dolegliwość może być spowodowana:

  • Ciałem obcym pojawiającym się w układzie oddechowym,
  • Uszkodzeniem błony śluzowej podczas infekcji wirusowej lub bakteryjnej,
  • Podrażnieniem nerwów, których celem jest przewodzenie impulsu odruchu kaszlowego.

Każdy przypadek kaszlu powinien być zdiagnozowany, ponieważ podłoże tej dolegliwości może być różne. Możemy wyróżnić kilka typów kaszlu:

  • Kaszel suchy towarzyszący najczęściej infekcjom wirusowym
  • Kaszel mokry polegający na odksztuszaniu zalegającej w płucach wydzieliny
  • Kaszel przewlekły
  • Kaszel ostry
  • Kaszel głośny
  • Kaszel świszczący

Bardzo częstą przyczyną kaszlu jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Niekiedy kaszel szybko mija, a do jego zwalczenia wystarczają jedynie domowe środki lecznicze oraz syropy. Czasem jednak mogą mu towarzyszyć inne dolegliwości, jak ból gardła, gorączka, katar, przeziębienie, bóle mięśni. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie do danej przypadłości leki. Równie częstą przyczyną występowania kaszlu jest przebywanie w zadymionych pomieszczeniach lub nałogowe palenie tytoniu. Przewlekłego kaszlu nie należy bagatelizować, ponieważ może on być przyczyną poważniejszej choroby, np. anginy, astmy lub nowotworu.

Leczenie kaszlu jest uzależnione od odmiany i przyczyny. W przypadku kaszlu spowodowanego infekcją wirusową można zastosować domowe metody leczenia, np. przygotować napar z cebuli, buraków, miksturę z mleka czosnku i masła. Lub mleko z miodem. W przypadku poważniejszych dolegliwości należy podjąć terapię antybiotykową przepisaną przez lekarza. Lecząc kaszel, należy także pamiętać o kilku podstawowych zasadach, mianowicie unikać picia zimnych i gazowanych napojów, ograniczyć przebywanie w chłodnych pomieszczeniach i ubierać się odpowiednio do temperatury, zwłaszcza jesienią oraz zimą.

Oceń nasz artykuł: