Łuszcząca się skóra głowy i białe „wiórki” na ubraniach są zmorą wielu z nas. Przedstawiamy poniżej skuteczne domowe sposoby na łupież. Być może pomoże i tobie; a przekonać się o tym możesz nie wychodząc z domu i, co najważniejsze, nie wydając większych pieniędzy.
Spis treści
Oleiste kompresy na łupież
Do wykonania kompresu tego typu potrzebujemy dobrego gatunkowo oleju, najlepiej, aby to był olej sezamowy lub
oliwa z oliwek. ¼ szklanki wylewamy na dłonie i okrężnymi ruchami wsmarowujemy w skórę głowy. Pozostawiamy na 10 minut. Następnie znów przystępujemy do masażu, przy okazji delikatnie drapiąc skórę głowy. Zmywamy łagodnym szamponem, który obficie spłukujemy wodą.
Sposób ten sprawdzony przy łupieżu suchym.
Maseczka na włosy z zielonej glinki na łupież
Do przygotowanie maseczki, która pomoże nam pozbyć się łupieżu, potrzebujemy ok. 2 łyżki zielonej glinki i trochę wody – po wymieszaniu powinna powstać gęsta konsystencja. Głowę myjemy codziennym szamponem, a po umyciu wcieramy „papkę” we włosy i skórę głowy. Trzymamy około 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Nie myjemy ponownie szamponem! Zaleca się regularne stosowanie, najlepiej przy każdym myciu.
Glinka zielona, ze względu na dużą ilość zawartych w niej dobroczynnych składników (m.in. krzemu, magnezu, cynku, fosforu, wapnia), ma właściwości antyseptyczne, ściągające i odżywiające. Pomaga też odzyskać właściwą równowagę pH skóry. Dlatego też taką samą maseczkę (tylko nieco mniej gęstą) możesz z powodzeniem nałożyć na twarz.
Nacieranie plastrami cytryny
W umytą i opłukaną skórę głowy wcieramy plasterki cytryny przez około 3-5 minut. Następnie spłukujemy i przemywamy delikatnym szamponem. Zabieg powtarzać codziennie aż do ustąpienia objawów.
Olejek rycynowy najlepszy na łupież!
Wiele osób cierpiących przez łupież, potwierdza dobroczynne działanie olejku rycynowego na skórę głowy.
Po umyciu włosów i dokładnym ich wypłukaniu wcieramy w skórę ¼ szklanki olejku. Czekamy pół godziny (można dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, aby kompres się lepiej wchłaniał). Po tym czasie przemywamy szamponem i spłukujemy obficie wodą. Zabieg powtarzać co 2-3 tygodnie.
Okłady z olejku rycynowego są najpopularniejszym i najczęściej polecanym środkiem na łupież. Warto też nadmienić, że sam olejek często jest jednym z głównych składników szamponów przeciwłupieżowych.
Olej rycynowy nie może być stosowany przez kobiety w ciąży.
Sposób babuni
Znany ze swych cudownych właściwości odkażających CZOSNEK jest też uważany przez wielu za cudowne lekarstwo na łupież. Dwa ząbki czosnku rozgniatamy dokładnie i dodajemy do szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dokładnie mieszamy.
Powstałą substancję wcieramy w skórę głowy, zostawiamy na chwilę (ok. 5 minut) i spłukujemy. Ze względu na brzydki zapach można potem użyć delikatnego szamponu. Zabieg powtarzamy raz w tygodniu, jednak nie powinno się stosować go częściej – czosnek ma silne działanie drażniące i przy częstym kontakcie ze skórą może wywołać zaczerwienienia i podrażnienia.
Przeciwgrzybicze działanie octu
Już nasze prababcie wiedziały, czym najlepiej potraktować grzybicze zmiany na skórze. Być może Twój łupież też nie oprze się sile octu…
Po umyciu włosów szamponem płuczemy głowę płukanką octową, przygotowaną z przegotowanej wody z dodatkiem octu (około 1-2 łyżeczek). Można stosować każdorazowo, przy każdym myciu.
Płukanka z pokrzywy na łupież
Kilka łyżek suszu pokrzywy zwyczajnej zalewamy wrzącą wodą i zaparzamy. Następnie odstawiamy do wystudzenia. Głowę myjemy szamponem i obficie spłukujemy wodą, na koniec mycia płuczemy wywarem z pokrzywy.
Zabieg powtarzamy regularnie i przez długi czas – w przypadku ziół na pierwsze efekty trzeba czasem czekać bardzo długo, nawet 3-4 miesiące.
Maseczka z jednego jajka
Jedno kurze jajko rozbijamy i oddzielamy żółtko od białka. Białko ubijamy na sztywną pianę, do której dodajemy żółtko. Całość mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Włosy myjemy delikatnym szamponem i obficie spłukujemy wodą. Na lekko odsączone włosy nakładamy maseczkę, zamiast odżywki. Dokładnie wmasowujemy, zostawiamy na głowie do 30 minut. Można dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem, wtedy maseczka lepiej się wchłonie. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą.
Maseczka ta ma działanie ściągające i jest dobra do włosów przetłuszczających się (patrz analogiczna maseczka ściągająca do twarzy z kurzego białka), natomiast zawarte w żółtku substancje odżywcze dodatkowo działają odżywiająco na skórę głowy, a co za tym idzie i na włosy.
Maseczka z jogurtu naturalnego na łupież
Wykorzystaj ogromne pokłady składników odżywczych znajdujących się w zwyczajnym jogurcie! Wystarczy, że po umyciu i delikatnym podsuszeniu włosów wetrzesz w nie jogurt zamiast odzywki, owiniesz głowę ręcznikiem i odczekasz około godziny.
W tym czasie skóra głowy wchłonie dobroczynne substancje, a bakterie jogurtowe przywrócą jej zachwianą równowagę. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą (oczywiście polecamy przegotowaną), następnie myjemy delikatnym szamponem.
Płukanka z polskich ziół
Do wykonania tej płukanki potrzebujemy po dwie łyżki suszu z trzech popularnych na polskich łąkach ziół: skrzypu polnego, korzenia mydlnicy i korzenia łopianu. Niezaprzyjaźnionym ze spacerami po dzikich łąkach lub przelęknionym bliskim kontaktem z przyrodą zalecamy najbliższy sklep zielarski (ach, ta cywilizacja!). Zakupione zioła gotujemy przez 7 minut w litrze wody. Powstały wywar rozcieńczamy dodatkowo z 1 litrem wody w dużym naczyniu. Włosy płuczemy otrzymanym wywarem po każdym myciu.
Śródziemnomorska maseczka przeciwłupieżowa
Do przygotowania tej cudownej maseczki potrzebujemy kilka produktów z południowego importu: oliwę z oliwek, 1/3 cytryny. Oprócz tego przyda się jedno żółtko.
1/3 szklanki oliwy z oliwek łączymy z żółtkiem, wyciskamy sok z cytryny, mieszamy. Gotową masę nakładamy na włosy po umyciu i osuszeniu, zamiast odżywki. Trzymamy 20 minut, po czym spłukujemy obficie wodą, dodatkowo przemywając raz jeszcze delikatnym szamponem (żeby po oliwie włosy nie były zbyt ciężkie).
Maseczka ma silne działanie odżywiające, a zawarty w niej sok z cytryny pobudza skórę głowy do naprawy.
Maseczka rumowa na łupież
Zalecana do włosów suchych, ze skłonnością do łupieżu.
Z dwóch żółtek, dwóch łyżeczek rumu i dwóch łyżeczek oliwy z oliwek ubijamy masę o jednolitej konsystencji. Po umyciu i delikatnym osuszeniu włosów wcieramy maseczkę we włosy i skórę głowy. Czekamy około 30 minut; można dla lepszego efektu owinąć na ten czas głowę ręcznikiem. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą, głowę jeszcze raz myjemy delikatnym szamponem.
Migdałowa maseczka z nalewką z arniki górskiej
Maseczka tego typu ma silne działanie odżywiające. Dodatkowo obecność arniki, czyli bardzo silnego zioła detoksyzującego, pomaga pozbyć się łupieżu. (Uwaga! Zalecamy zakupienie nalewki z arniki w sklepie zielarskim, gdyż ta roślina jest w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową i możliwy jest jej zbiór jedynie na plantacjach).
25 gram oleju migdałowego mieszamy z 1 żółtkiem i 1,5 łyżeczki nalewki z arniki (nalewkę dodawać stopniowo, aby białko się nie zsiadło). Po uzyskaniu jednolitej masy wcieramy papkę w umytą i osuszoną skórę głowy, następnie owinąć ciepłym ręcznikiem i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie maseczkę spłukujemy, a głowę jeszcze raz myjemy delikatnym szamponem.
Płukanka z kory wierzby, rumianku, nagietka i skrzypu polnego
Potrzebujemy po 3 łyżki suszu każdego z wyżej wymienionych ziół. Wsypujemy je do garnka z 1 litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Następnie pozostawiamy do ostygnięcia i odcedzamy. Umyte i osuszone włosy płuczemy w uzyskanym wywarze. Możemy później chwilę odczekać, aby napar mocniej się wchłonął. Polecamy częste i długotrwałe stosowanie.
Orientalna maseczka z olejkiem kokosowym i olejkiem jojoba
Maseczkę tę przygotowujemy z łyżki olejku kokosowego i łyżeczki olejku jojoba, które uprzednio wymieszane wcieramy w skórę głowy. Zostawiamy na około 30 minut, można dodatkowo zastosować ocieplający kompres z ręcznika. Po upływie tego czasu maseczkę zmywamy, a skórę głowy jeszcze raz poddajemy zabiegom myjącym. Zalecamy stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu.
Olejek kokosowy jest znany na świecie jako doskonałe źródło nawilżenia dla suchej i popękanej skóry. Doskonale współgra z olejkiem jojoba, jako że działanie tego drugiego głównie polega na utrzymywaniu poziomu nawilżenia w skórze. Polecane przy łupieżu suchym.
Inne olejki
Na podobnej zasadzie można wcierać w skórę głowy inne olejki.
Wpływają one pozytywnie na odżywienie skóry, tak, więc można je stosować profilaktycznie, jako odżywki.
a) olejki o działaniu przeciwzapalnym i regulującym wydzielanie łoju:
- olejek z paczuli
- olejek z drzewka herbacianego
- olejek wiesiołkowy
b) olejki o działaniu ściągającym i odkażającym
- olejek z owoców jałowca
- olejek cytrynowy
- olejek z rozmarynu
c) olejki łagodzące:
- geranium
- olejek lawendowy
- olejek z drzewa sandałowego
Olejki te można ze sobą mieszać i stosować po kilka naraz.
Dawniej babcie robiły płukanki octu z rumiankiem oraz skrzypem. To też dawało rezultaty pamiętam. Tak mi wyleczyły wiele lat temu sypanie się z głowy.