Szczotka do włosów to bez wątpienia podstawa w naszej codziennej pielęgnacji włosów. Przydaje się nie tylko kobietom, ale i mężczyznom z dłuższymi włosami. Ale czy kiedykolwiek porządnie czyściłeś szczotkę, której używasz na co dzień? Przeczytaj krótki poradnik i dowiedz się, jak wyczyścić szczotkę do włosów!

W czyszczeniu szczotki nie chodzi wyłącznie o pozbycie się nadmiaru zebranych na niej włosów. Mowa tu o solidnym wyczyszczeniu powierzchni czeszącej z włosów, kurzu i innych zanieczyszczeń, a także jej dezynfekcji. Wbrew pozorom można zrobić to szybko, prosto i domowymi sposobami.

Jak często czyścić szczotkę?

To, że należy szczotkę czyścić już doskonale wiemy. Ale jak często należy to wykonywać? Przybory, które wykorzystujesz do czesania najlepiej czyścić przynajmniej raz w tygodniu. To takie minimum, które pozwala zachować nie tylko szczotkę, ale i skórę naszej głowy w odpowiedniej kondycji. Najpierw zacznij od mechanicznego usunięcia wszystkich zebranych na niej zanieczyszczeń, włosów i kurzu. A później przejdź do prostych, domowych metod myjących i odkażających.

Proste domowe sposoby na umycie szczotki

Wcale nie potrzebujesz specjalnych płynów myjących przeznaczonych do wyczyszczenia przyborów, którymi codziennie czeszesz włosy. Do umycia szczotki wystarczy Ci to, co zapewne masz pod ręką – woda i mydło. To najprostszy sposób na umycie szczotki. Wystarczy umyć ją w wodzie z mydłem, dokładnie wypłukać i wysuszyć. Możesz zaczekać, aż szczotka wyschnie samoistnie lub wspomóc wysychanie suszarką do włosów.

Woda z mydłem to najprostszy, ale nie jedyny sposób na wyczyszczenie szczotki. Możesz również wykonać roztwór myjący z wody, sody i szamponu. W tym celu do 1 szklanki wody dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 1 łyżeczkę szamponu. Dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia się i połączenia wszystkich składników. Do szorowania szczotki czy grzebienia powstałą mieszanką warto wykorzystać szczoteczkę do zębów. Wyszorowane w ten sposób przybory do czesania opłucz pod bieżącą wodą i tak jak w pierwszym przypadku, pozostaw do wyschnięcia lub wysusz suszarką do włosów.

Czyszczenie szczotki z naturalnego włosia

Wyżej wspomniane domowe sposoby sprawdzą się w przypadku klasycznych szczotek z plastikowymi czy drewnianymi ząbkami, osadzonymi na twardej powierzchni lub gumowej poduszeczce. Możesz je także wypróbować na prostych grzebykach. Natomiast jeśli do codziennego czesania włosów wykorzystujesz szczotkę wykonaną z naturalnego włosia, musisz użyć innego roztworu myjącego. Od czego zacząć? Od mechanicznego zebrania wszystkich włosów i kurzu ze szczotki. Możesz również zebrać zanieczyszczenia za pomocą plastikowej końcówki od odkurzacza. To naprawdę działa! Uważaj jednak, by nie zniszczyć delikatnego włosia.

Metoda czyszczenia szczotek naturalnych również nie jest zbyt skomplikowana. Cały zabieg myjący, tuż po usunięciu włosów i kurzu, warto zacząć od umycia włosia delikatnym szamponem bez SLS/SLES w składzie. Warto także zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który dostępny jest w sklepach zielarskich i w niektórych aptekach. Do szklanki wody dodaj kilka kropel olejku, wymieszaj i przelej do buteleczki z atomizerem. Spryskaj szczotkę przygotowanym roztworem, delikatnie wytrzyj ręczniczkiem papierowym lub czystą ściereczką i odłóż szczotkę grzbietem do góry (analogicznie włosiem do dołu), by szczotka mogła porządnie wyschnąć.

Dezynfekcja szczotki równie ważna

Woda z mydłem, sodą oczyszczoną lub olejkiem z drzewa herbacianego to doskonałe sposoby na umycie szczotki i pozbycie się resztek zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy i sebum. Ale drugą sprawą, równie ważną, jest dezynfekcja przyborów czeszących, która pomoże pozbyć się nie tylko brudu, ale i bakterii. Szczotkę czy grzebień wystarczy zamoczyć w roztworze wody z wodą utlenioną lub wody ze spirytusem. To bardzo prosty i szybki sposób na dezynfekcję naszych przyborów. Nie pomijaj tego kroku. Używanie brudnej szczotki jest bowiem nie tylko niehigieniczne, ale i negatywnie wpływa na wygląd naszych włosów. Włosy mogą szybciej się przetłuszczać i być ciągle oklapnięte. Jeśli zatem borykasz się z takim problemem, być może przyczyna tkwi w nieczyszczonej szczotce. Sprawdź!

Oceń nasz artykuł: