Plamy z krwi potrafią zupełnie zniszczyć ulubione ubranie. Nikt nie chce wyglądać niechlujnie, a czasem człowiekowi serce się kraje, gdy musi wyrzucić ulubioną rzecz. Właśnie: musi? Wcale nie! Wypróbuj domowe sposoby na plamy z krwi, a przekonasz się jak bezstresowo usunąć plamy z krwi!

1. Jak usunąć plamy z krwi na białych tkaninach?

Aby pozbyć się plamy z krwi z białej tkaniny, musimy przetrzeć ją tamponem nawilżonym mieszaniną wody z 10%-ową wodą utlenioną. Następnie tkaninę płuczemy obficie wodą.

Jeśli plama nie zejdzie, możemy pozostawić tkaninę na noc zamoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Następnie pierzemy w pralce.

Jeżeli na etykiecie widnieje znaczek, że tkaniny nie można prać, rozpuszczamy tabletkę aspiryny lub polopiryny w odrobinie wody i tak powstałą papkę nakładamy na plamę z krwi. Następnie suszymy nałożoną substancję suszarką i po wyschnięciu szczotkujemy.

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z tłuszczu? 

2. Jak usunąć plamy z krwi na kolorowych tkaninach?

Plamę przecieramy tamponem nawilżoną zimną wodą zmieszaną z solą kuchenną.

Jeśli ten sposób zawiedzie, możemy spróbować zastosować tampon nawilżony spirytusem denaturowanym. Pamiętajmy jednak, żeby najpierw zrobić próbę na niewidocznym kawałku tkaniny aby upewnić się, czy spirytus nie odbarwi tkaniny.

Plam z krwi nie można czyścić ciepłą wodą, gdyż spowoduje ona, że plama się utrwali!

Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z kawy?

3. Jak usunąć stare plamy z krwi?

Jeżeli plamy z krwi są stare, moczymy je w zimnej wodzie przez ok 2 godziny (co jakiś czas wymieniając ją na czystą i zimną). Następnie trzymając tkaninę w zimnej wodzie, plamę z krwi przecieramy mydłem. Na koniec pierzemy tkaninę w proszku do prania.

Oceń nasz artykuł: