Angina jest chorobą, z którą boryka się wiele osób. Najbardziej podatni na zachorowanie są jednak są ludzie młodzi oraz dzieci. Dużo rzadziej chorują osoby starsze, choć i ich czasem dopadają nieprzyjemne dolegliwości tej choroby. Jak rozpoznać tę przypadłość i jak ją leczyć? Jakie domowe sposoby na anginę mogą pomóc?

Angina jest to zapalenie błony śluzowej gardła, a także migdałków. Za powstanie tej choroby odpowiedzialne są paciorkowce hemolizujące z grupy A lub wirusy, które odpowiadają za występowanie przeziębienia.

Jest to przypadłość infekcyjna, której nie warto lekceważyć. Angina przenoszona jest droga kropelkową, co oznacza, że łatwo można się zarazić, przebywając w pobliżu osoby chorej.

Wpływ na zachorowalność może mieć także obniżona odporność organizmu zwłaszcza jesienią i zimą oraz picie chłodnych napojów i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Oto jakie objawy towarzyszą anginie:

  • Ból w okolicy migdałków
  • Gorączka
  • Bóle kostno-stawowe
  • Uczucie rozbicia
  • Ogólne złe samopoczucie
  • Pogorszony apetyt
  • Wymioty

Leczenie choroby jest zależne od przypadku. Jeśli tylko wystąpią u nas powyższe objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, by ocenić jaki typ leczenia będzie najwłaściwszy. Prawdopodobnie lekarz zaleci kurację antybiotykową, a to oznacza, że przez kilka dni powinniśmy pozostać w łóżku, zwłaszcza jeśli przypadłości towarzyszy gorączka.

Oprócz leżenia w łóżku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przede wszystkim o systematycznym przyjmowaniu leków. Gdy lekarz przepisze antybiotyki, przyjmujmy je o stałej porze, lecz nigdy na pusty żołądek.

Pamiętajmy również o tym, by przebywać w ciepłym pomieszczeniu i unikać chłodnych napojów. Jeżeli jednak postać anginy jest lekka, a chorobę spowodowały wirusy, być może wystarczy podawanie leków hamujących dalszy rozwój bakterii. W takiej sytuacji najczęściej podaje się tabletki do ssania oraz stosuje płukanki do gardła.

Bardzo ważne jest rozsądne podejście do choroby, ponieważ jeśli objawy anginy zostaną zbagatelizowane, mogą pojawić się groźne powikłania. Można w ten sposób doprowadzić do pojawienia się ropnia migdałków. Dzieje się tak dlatego, że między torebką migdałkową a powięźnią pokrywającą boczne ścianki gardła gromadzi się treść ropna. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość i wymaga dodatkowego leczenia.

Innymi powikłaniami po źle leczonej anginie mogą być: zapalenie stawów, zapalenie skóry lub nerek. W niektórych przypadkach, gdy na anginę chorują małe dzieci, istnieje także ryzyko wystąpienia wad serca.

Aby ustrzec się przed niepożądanymi skutkami ubocznymi, należy udać się jak najszybciej do lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Oceń nasz artykuł: