Wielkimi krokami zbliżają się do nas uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Jest to czas zadumy i refleksji, wspomnień, a także, nie oszukujmy się, spotykania dawno niewidzianej rodziny i sprzątania grobów. Żeby groby Twoich bliskich prezentowały się jak najlepiej, warto skorzystać z kilku rad dotyczących ich pielęgnacji.

Materiał, z którego wykonany jest nagrobek

Po pierwsze warto ustalić z jakiego materiału zrobiony jest nagrobek, co pozwoli zdefiniować sposoby właściwej nad nimi opieki i pielęgnacji. Kamienie, z których wykonano płyty nagrobne, mówimy, naturalnie, o tych najbardziej popularnych, dzielą się na trzy grupy:
a) tzw. „miękkie kamienie”, do których zaliczymy wapień, piaskowiec i marmur;
b) granit;
c) oraz lastryko, które w zasadzie trudno traktować jako kamień.
Jeżeli nagrobek, do czyszczenia którego się przygotowujesz, należy do pierwszej grupy kamieni, potrzebne Ci będą: woda (w dużych ilościach), szczotka wykonana z naturalnego włosia i szczoteczka do zębów, niejonowy środek czyszczący, a także zmiotka.

Jak czyścić nagrobek?

Najpierw pozbądź się liści czy innych zabrudzeń, które usunąć można za pomocą zmiotki. Następnie polej cały grób wodą, jeszcze przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego. Delikatnie, okrężnymi ruchami umyj nagrobek od góry do dołu, a więc zaczynając od tablicy, wykorzystując przy tym szczotkę z naturalnego włosia. W przypadku wygrawerowanych napisów bądź łączeń przyda Ci się szczoteczka do zębów. Na koniec obficie spłucz wodą.
Jeżeli nagrobek należy do drugiej grupy kamieni, potrzebne Ci będą w większości te same produkty, których używa się przy „miękkich” kamieniach. Różnica polega na agresywności, sile czyszczenia, pocierania płyty. Z granitem można sobie pozwolić na dużo więcej, w tym także na użycie myjki ciśnieniowej, z założeniem że płyta nagrobna jest w dobrym stanie, tj. nie obserwuje się na niej pęknięć. Podczas czyszczenia granitowych nagrobków można także użyć zmywaka.

W przypadku nagrobków należących do ostatniej grupy, a więc wykonanych z lastryko, warto oprócz wymienionych wcześniej środków zaopatrzyć się w pastę do polerowania nagrobków. Dzięki niej brud nie będzie się tak szybko gromadzić oraz tak chętnie zadomawiać.
Warto także wiedzieć, czego należy zdecydowanie unikać:

  • szczotek bądź zmywaków tzw. druciaków, bez trudu porysują nagrobek, który potem wymagać będzie już interwencji kamieniarza;
  • detergentów o kwaśnym odczynie, które używane są m.in. do usuwania osadów mineralnych, co dla kamieni może skończyć się tragicznie; zaliczyć do nich można wiele z detergentów wykorzystywanych w domu, stąd może zwykła woda i odrobina więcej cierpliwości przyniesie najlepsze efekty;
  • uszczelniaczy, lakierów, past (z wyjątkiem nagrobków wykonanych z lastryko).

Oprócz samego grobu dobrze jest też zadbać o wygląd jego najbliższego otoczenia. Chwasty łatwo usunąć octem bądź solą, podobnie rzecz ma się z mrówkami. Sprzątając nie zapominajmy także o wyczyszczeniu ławki, jeżeli takowa znajduje się przed grobem oraz o zabraniu wszystkich śmieci po zakończeniu sprzątania.
Mycie nie powinno odbywać się w temperaturze poniżej zera. Woda, która może dostać się w niezauważone przez nas szczeliny i łączenia, zanim wyschnie zdąży zamarznąć, przyczyniając się do niszczenia grobu.

Po oczyszczeniu nagrobka, zatrzymaj się na chwilę, przypomnij sobie osobę, dla której przyszłaś na cmentarz lub też opowieści o niej. Pamiętaj, dzień Wszystkich Świętych powinien być dniem radosnym, to w końcu imieniny wszystkich zmarłych.

Oceń nasz artykuł: