Podczas gotowania wykipiała Wam zawartość garnka czy resztki jedzenia na dobre przywarły do sprzętu AGD? Odłóżcie na bok ostre noże i druciaki – płyty indukcyjne są najczęściej wykonane z delikatnego, podatnego na zarysowania i uszkodzenia szkła ceramicznego, dlatego należy czyścić je w odpowiedni sposób. Zobaczcie nasze domowe sposoby oraz proste rozwiązania tego, jak czyścić płytę indukcyjną, aby posłużyła Wam przez wiele lat.

Zalety płyty indukcyjnej

Stare kuchenki gazowe wyposażone w powłokę ceramiczną oraz żeliwne palniki nie wymagały specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak wymieniając starą kuchenkę na nowoczesny sprzęt AGD, warto zmienić

Kuchenka indukcyjna - jak czyścić? - domowe-sposoby.pl

nawyki korzystania z urządzeń. Warto też nauczyć się odpowiedniego czyszczenia płyty indukcyjnej, której delikatne szkło ceramiczne z magnetycznymi polami grzejnymi, jest dosyć delikatne. Po co zatem wymieniać niezawodną kuchenkę gazową na płytę indukcyjną?
Chociażby dlatego, że indukcja przy częstym korzystaniu potrafi zauważalnie zmniejszyć rachunki, a przede wszystkim – nie stanowi zagrożenia dla domowników, ponieważ wydziela ciepło tylko w kontakcie z odpowiednimi patelniami i garnkami, a zdjęcie ich oznacza automatyczne wyłączenie indukcji. Dzięki temu nie mamy kontaktu z gazem i ogniem, a pozostawienie włączonej płyty nie skończy się pożarem. Poza tym płyta indukcyjna i jej czarne, połyskujące szkło stanowi ciekawy element w aranżacji wnętrz. Zobaczcie teraz, jak czyścić płytę indukcyjną, aby skutecznie zetrzeć zabrudzenia, a przy tym nie porysować jej powierzchni.

Przeczytaj również: Jak czyścić zmywarkę? 

Jak czyścić płytę indukcyjną? Od razu!

Przede wszystkim nie powinno doprowadzać się do silnych zabrudzeń płyty indukcyjnej, których usunięcie może stanowić problem. Dlatego, jeżeli wykipi Wam zawartość garnka, odstawcie go na bok i przetrzyjcie na sucho delikatną, szklaną powierzchnię – uważajcie jednak, aby nie poparzyć się rozgrzanymi cewkami magnetycznymi. Jeżeli nie zrobicie tego od razu, resztki jedzenia czy tłuszcz przywrą do płyty indukcyjnej, a jej umycie zajmie Wam więcej czasu. Dbajcie także o to, żeby po każdym użyciu płytę indukcyjną przetrzeć ściereczką z mikrofibry lub miękką stroną gąbki kuchennej. Do wytarcia szklanej powierzchni możecie użyć także papierowych ręczników kuchennych.

Czyszczenie octem – domowy sposób na wyczyszczenie kuchenki indukcyjnej

Jeżeli na płycie indukcyjnej znajdują się tłuste plamy czy silniejsze zabrudzenia, wykorzystajcie do jej wyczyszczenia ocet kuchenny. Czyszczenie octem to jeden z najstarszych i najbardziej niezawodnych domowych sposobów na pielęgnację rozmaitych powierzchni. Jak to zrobić? Wystarczy do atomizera wlać rozcieńczony wodą ocet, a następnie spryskać zabrudzoną powierzchnię i przetrzeć ją gąbką.
Jeżeli uporczywa plama nie chce zejść – niech nie przyjdzie Wam do głowy skrobanie jej nożem – namoczcie gąbkę kuchenną roztworem z octu, a całość połóżcie na plamie i odczekajcie 15 minut. Namoczone zabrudzenie powinno w łatwy sposób dać się usunąć. Jeżeli przeszkadza Wam drażniący zapach octu, czyszczenie płyty indukcyjnej zakończcie, przecierając jej powierzchnię ściereczką nasączoną czystą wodą.

Przypalona płyta indukcyjna – czym wyczyścić?

Ostatnim sposobem na wyczyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie specjalnej skrobaczki przeznaczonej właśnie do szkieł ceramicznych. Nie próbujcie zastąpić jej nożem, druciakiem czy ostrym przedmiotem, bo mogłoby się to źle skończyć dla Waszego sprzętu AGD. Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną za pomocą skrobaka? Wystarczy pod kątem 45 stopni podważać przywarte do powierzchni jedzenie. Pamiętajcie o tym, aby przed czyszczeniem wyłączyć płytę oraz poczekać, aż ostygnie. Pamiętajcie również, że nawet specjalnym skrobakiem do płyty indukcyjnej możecie zarysować delikatne szkło, dlatego stosując tę metodę, nie używajcie siły i czyśćcie sprzęt z wyczuciem. Dla lepszego efektu możecie przed, jak i po skrobaniu przypalonego jedzenia przetrzeć płytę gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń lub octem.

Oceń nasz artykuł: