Sprzętów RTV i AGD przybywa, a co się z tym wiąże – rachunki za zużycie energii elektrycznej wzrastają, ale nie musi tak być! Jeżeli ciekawi Was jak oszczędzać prąd w domu i mieszkaniu tak, aby podreperować budżet domowy, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma radami i sposobami na oszczędność energii elektrycznej.
Spis treści
Zużycie energii w gospodarstwach domowych
Zanim odpowiemy na pytanie, jak oszczędzać prąd w domu, przedstawimy Wam dane z Głównego Urzędu Statystycznego, które obrazują skalę problemu, jakim jest marnowanie energii elektrycznej.
Analizując raport GUS-u z 2015 roku dotyczący zużycia energii w gospodarstwach domowych, możemy dowiedzieć się kilku ciekawych faktów, między innymi:
- średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez jednego członka rodziny wynosi około 800 kW;
- cena za 1 kW wynosi 0,64 zł;
- średnie zużycie prądu w gospodarstwach domowych kosztowało rocznie 1386 zł;
- tylko 0,04% gospodarstw domowych pozyskuje energię z paneli solarnych;
- urządzenia do gotowania posiłków to trzecie, po ogrzewaniu pomieszczeń i wody, największe źródło zużycia energii;
- 73% gospodarstw domowych do ogrzewania posiłków korzysta z energii elektrycznej;
- aż 73,5% gospodarstw domowych korzysta z żarówek tradycyjnych, a tylko 45% z żarówek ledowych;
- przeciętna liczba wszystkich żarówek w gospodarstwach domowych wynosi 15,7;
- znaczna większość sprzętów domowych posiada klasę efektywności energetycznej A.
Z powyższych danych wynika między innymi, że jedna osoba płaci rocznie około 500 zł za prąd oraz że gospodarstwa domowe wyposażone są w tradycyjne żarówki, pobierające dużo więcej energii niż te ledowe. Ponadto odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu należy upatrywać w świadomym korzystaniu z urządzeń kuchennych, na szczęście, coraz chętniej wymienianych na te energooszczędne. Co więcej – zastanawiając się nad tym, jak oszczędzać prąd w domu powinno się rozważyć odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Znając średnie zużycie prądu oraz jego koszt, przejdźmy do sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu.
Jak oszczędzać prąd w domu?
Możliwości, aby zaoszczędzić na prądzie, jest naprawdę wiele. Niektóre z nich wymagają inwestycji w nowe, czasami dosyć kosztowne sprzęty elektryczne, które z czasem okażą się, no właśnie – inwestycją. Sprawdźcie nasze sposoby na to, jak oszczędzać prąd w domu.
Gotujcie z głową
Większość energii elektrycznej marnowana jest podczas nieświadomego korzystania ze sprzętów AGD, a aby zaoszczędzić na prądzie, wystarczy, wdrożyć kilka prostych metod:
- Kawę lub herbatę zalewajcie od razu po zagotowaniu wody tak, aby nie włączać czajnika ponownie.
- Wlewajcie do czajnika tylko tyle wody, ile akurat potrzebujecie.
- Regularnie odkamieniajcie czajnik.
- Sprawdźcie, czy wieko czajnika elektrycznego jest szczelne – rozszczelniony zużyje dużo więcej energii od szczelnego.
- Podczas gotowania używajcie przykrywek do garnków – dzięki temu nie tylko szybciej przyrządzicie posiłek, ale i skrócicie czas pracy kuchenki elektrycznej.
- Dopasujcie wielkość garnków do grzałek tak, aby je w całości zakrywały – wolna powierzchnia dookoła naczyń to marnowanie energii elektrycznej.
- Wyłączcie kuchenkę elektryczną lub piekarnik na kilka minut przed ugotowaniem potrawy – sprzęt grzewczy będzie wciąż gorący, a Wy zaoszczędzicie na prądzie.
- Zamiast każdą potrawę przyrządzać osobno – włóżcie do piekarnika kilka potraw naraz.
- Jeżeli nie jest konieczne pieczenie w określonej temperaturze, używajcie jak najniższej.
Zadbajcie o lodówkę
Nie jest tajemnicą, że to lodówka zużywa najwięcej prądu. Na szczęście znamy sposoby na oszczędzanie na prądzie:
- Ustawcie lodówkę z dala od okien i innych sprzętów grzewczych – dzięki temu lodówka nie będzie się niepotrzebnie nagrzewać oraz zużywać dodatkowej energii na schłodzenie produktów spożywczych.
- Sprawdźcie, czy uszczelki w drzwiach lodówki spełniają swoją funkcję – nieszczelne drzwi lodówki to kolejna przyczyna zużywania nadprogramowej energii.
- Regularnie odmrażajcie lodówkę – lód zgromadzony na jej ścianach powoduje większe zużycie prądu.
- Nie ustawiajcie temperatury w lodówce na najniższą – wystarczy około 5 stopni w lodówce, a -18 w zamrażalce – każdy dodatkowy stopień to kilka procent zużycia prądu więcej.
- Uporządkujcie jedzenie w lodówce, dzięki czemu nie będziecie musieli stać przed nią i zastanawiać się, na której półce leży dany produkt – każdorazowe otwarcie lodówki to marnowanie prądu.
Wymieńcie żarówki na energooszczędne
Jak wskazują dane z GUS-u, w większości gospodarstw wciąż dominują żarówki tradycyjne, których średnia liczba w każdym domu wynosi 16 sztuk. Tymczasem wystarczy, że chcąc oszczędzać prąd w domu:
- Zainwestujcie w żarówki energooszczędne – na ich opakowaniach powinna widnieć litera A, informująca o klasie efektywności energetycznej.
- Jeżeli nie potrzebujecie aż tylu włączonych lamp – zgaście którąś z nich.
- Jeśli wychodzicie na dłużej z pomieszczenia – zgaście światło.
- Natomiast jeżeli opuszczacie pokój tylko na kilka chwil – światło pozostawcie włączone.
Świadomie korzystajcie ze sprzętów domowych
Oszczędzać prąd w mieszkaniu można także poprzez zmianę nawyków korzystania ze sprzętów domowych. Sprawdźcie nasze metody na oszczędzenie na prądzie:
- Jeżeli przez dłuższy czas nie korzystacie z telewizora, drukarki czy komputera, wyłączcie je – paradoksalnie tryb stand by zużywa 45% więcej energii niż sprzęt całkowicie wyłączony.
- W sprzętach AGD typu pralka czy zmywarka używajcie trybów eko, które pozwolą zaoszczędzić zarówno na prądzie, jak i wodzie. Unikajcie natomiast energochłonnego programu z praniem wstępnym.
- Włączajcie zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Jeżeli włączycie ją zapełnioną jedynie w połowie, zużyje tyle samo wody, co sprzęt wypełniony naczyniami po brzegi.
- Zamiast prasować codziennie jedną koszulę, wyprasujcie wszystkie na raz – każde podłączanie żelazka do prądu to niepotrzebne marnowanie energii.
- Jeżeli Wasz dom ogrzewany jest energią elektryczną, postawcie na odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych.
Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu?
Odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu w zasadzie nie różni się od tej, jak oszczędzać prąd w domu – w obydwu przypadkach warto zainwestować w żarówki energooszczędne oraz sprzęty RTV i AGD z klasą efektywności energetycznej A, a przede wszystkim zmienić stare nawyki na te, które pozwolą zaoszczędzić na prądzie i podreperować budżet domowy.