Jeszcze jakiś czas temu płyta CD zdawała się być znakiem nowoczesności, nośnikiem doskonałym, wielokrotnie przewyższającym swoimi zaletami tradycyjną dyskietkę. Dzisiaj, w dobie pen-drive’ów oraz niezwykle rozbudowanej sieci, która oferuje nam niemalże wszystko, płyty CD zdają się sprawdzać jedynie w przypadku koneserów. To oczywiście pewne wyolbrzymienie, jednak nie ma wątpliwości, że wielu spośród starych płyt CD, które kiedyś z umiłowaniem gromadziliśmy, nie wykorzystamy już nigdy. Czy muszą wylądować na śmietniku? Podpowiadamy jak wykorzystać stare płyty CD!

Motyw na ścianie ze starych płyt CD

Stare płyty CD, o ile nie są nazbyt porysowane i zniszczone, z powodzeniem możemy ułożyć w jakiś atrakcyjny motyw i przykleić na ścianie, np. nad łóżkiem czy biurkiem. Fantazyjne wzory z pewnością przypadną do gustu szczególnie nastolatkom. Sprawdzą się zarówno te o srebrnych, jak i niebieskich powierzchniach. Pięknie odbijają światło i dodają miejscu nowoczesnego, designerskiego charakteru. Poza tym mogą posłużyć w celu zakrycia nieestetycznych zarysowań czy niepotrzebnych już otworów w ścianie, np. po zdjętych obrazach.

Rama na plakat ze starych płyt CD

Nastolatki, jak wiadomo, lubią dekorować swoje pokoje plakatami. Jednak świecąca się na rogach zdjęcia taśma klejąca wygląda zwykle mało estetycznie. Zaproponujmy dzieciakom obklejenie plakatu ramą z płyt – prezentuje się naprawdę oryginalnie!

Ramki na zdjęcia ze starych płyt CD

Stare płyty mogą z powodzeniem posłużyć jako ramki na zdjęcia. Fotografie rzecz jasna muszą być niewielkich rozmiarów, tak, aby mieściły się w otworze wewnątrz koła. Nie ma jednak przeszkód, aby zdjęcie nakleić na świecącej stronie płytki. Tak wykonane ramki możemy postawić na biurku (podstawkę wykonamy chociażby z kartonu!) albo powiesić na nitce (zaczepiamy ją na gwoździu). Możemy je także przypiąć na korkowej tablicy lub – ozdobić nimi sufit!

Dyskotekowa lampa ze starych płyt CD

Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest ozdobienie płytkami starego abażuru. Zapalona lampa rzuca świetliste, kolorowe refleksy na wszystkie ściany, co daje naprawdę niesamowity efekt.

Podstawki ze starych płyt CD

Z płyt możemy zrobić wyjątkowe podstawki pod szklanki. Zarówno z jednej, jak i z kilku sklejonych ze sobą (będą wyższe i bardziej stabilne). Równie dobrze można je wykorzystać jako podstawki pod kwiatki.

Ozdoby ze starych płyt CD

Ze starej płyty możemy stworzyć także bardzo efektowną biżuterię. Wycinamy z niej wybrany kształt, np. serce czy gwiazdę i zawieszamy na łańcuszku. W równie prosty sposób możemy zrobić bardzo oryginalne ozdoby na choinkę. Wycięte kształty można ozdobić kolorowymi elementami, np. koralikami czy guzikami.

Efektowny wazon ze starych płyt CD

Jeżeli mamy dużo płyt, możemy je ułożyć jedna na drugiej w wysoki stosik, utwardzić i ewentualnie czymś okleić. Może wtedy posłużyć jako wazon (np. na sztuczny kwiat!)

Oceń nasz artykuł: