Każdy pewnie ma w swoim domu ulubioną bluzę czy też t-shirt, który niezwykle przyjemnie się nosi, świetnie da się zestawić z innymi ubraniami i wszystko byłoby idealnie, gdyby nie…. Ten nieszczęsny nadruk, który psuje efekt końcowy. Czy trzeba pogodzić się z jego istnieniem? Na całe szczęście nie, ponieważ istnieją sposoby na pozbycie się go bez zniszczenia materiału. Jak usunąć nadruk z koszulki w domu?
Spis treści
Chemiczne środki do usuwania nadruków z koszulki
Pierwszym sposobem na usunięcie niechcianego nadruku z koszulki jest wykorzystanie chemicznych środków. Na rynku można znaleźć gotowe środki do wykorzystania właśnie w takim celu. Ich działanie polega na rozpuszczeniu kleju lub farby nadruku, za pomocą których nadruk jest naklejony na tkaninę. Niewielką ilość takiego płynu nanosi się na wewnętrzną stronę ubrania (tam, gdzie wdrukowana jest folia), a następnie usuwa się nadruk. W podobny sposób może zadziałać rozpuszczalnik. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to polecane sposoby na domowe usunięcie nadruków. Takie środki najczęściej używane są w zakładach produkcyjnych, gdzie tego typu zabiegi przeprowadza się na większą skalę. Koszt zakupu preparatu jest dość wysoki i często przewyższa koszt zrobienia nowego nadruku. Drugim argumentem przemawiającym za nie stosowaniem w domu chemicznym środków do usunięcia nadruku jest możliwość uszkodzenia materiału. Nie każda tkanina jest odporna na ich działanie i może zostać zniszczona lub odbarwiona. W takim razie – czy jest to w ogóle możliwe i jak usunąć nadruk z koszulki w domu? Można to zrobić z wykorzystaniem sprzętu, który każdy posiada.
Mechaniczna metoda na usunięcie nadruku z koszulki w domowym zaciszu
Najczęściej w pełni skuteczną i o wiele bezpieczniejszą metodą na pozbycie się niechcianego nadruku jest jego podgrzanie. Sukces jest zależny od rodzaju materiału, z jakiego chcemy go usunąć. Najłatwiej zrobić to na bawełnianych koszulach (tych grubszych, lepszej jakości), ale zabieg może udać się również na bluzach czy też koszulkach termoaktywnych.
Do usunięcia nadruku z koszulki metodą mechaniczną niezbędne będzie żelazko oraz papier do pieczenia, czyli przedmioty, który każdy ma w swoim domu. Cały zabieg polega na podgrzaniu nadruku na koszulce. Nie można przyłożyć do niego bezpośrednio żelazka, ponieważ moglibyśmy zniszczyć jego powierzchnię. W pierwszej kolejności nadruk zasłaniamy papierem do pieczenia, a następnie przykładamy ciepłe żelazko. Powinno być ono ustawione na najniższą temperaturę – zbyt wysoka mogłaby roztopić nadruk i rozmazać go po materiale, co utrudniłoby jego usunięcie. Podczas podgrzewania nadruk powinien zacząć się lekko topić i jednocześnie odchodzić od tkaniny. Można pomóc sobie małym nożykiem, którym należy podważyć krawędzie nadruku. W tym momencie potrzeba dużo cierpliwości, ponieważ niektóre nadruki mogą trudniej odchodzić od materiału i ich usunięcie będzie wymagało więcej czasu.
Czy da się usunąć drobne pozostałości po nadruku?
Drobne pozostałości po nadruku nie wyglądają estetycznie i na pewno nie są tym, co chcemy zostawić na koszulce. Jednakże również i one można usunąć. W tym celu ponownie sprawdzi się metoda żelazka. Tym razem ustawiamy jednak nieco wyższą temperaturę. Tak jak za pierwszym razem, bezpośrednio do nadruku przykładamy papier do pieczenia, a następnie żelazko. Pozostałości powinny przykleić się do papieru i tym samym odejść od materiału. Ten sposób pozwala jednak na usunięcie bardzo małych drobinek.
Inną metodą usunięcia pozostałości po nadruku jest wykorzystanie lekko tłustych rozpuszczalników, np. olejku z drzewa herbacianego czy też oleju kokosowego. Niewielką ilość preparatu nakładamy na plamę i pocieramy. To ułatwi usunięcie pozostałości. Należy jednak pamiętać, że taką koszulkę należy później wyprać, a na tłustą plamę nałożyć odrobinę płynu do mycia naczyń, szarego mydła albo specjalnego detergentu do tłustych plam. Ubranie pierzemy zgodnie z wytycznymi podanymi na metce.
Usunięcie nadruku z koszulki jest możliwe, wystarczy zastosować się do kilku zasad. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z ulubionego ubrania tylko ze względu na nieestetyczny nadruk.