Golenie okolic intymnych, tak u kobiet, jak i u mężczyzn jest kwestią dyskusyjną. Z jednej strony pod uwagę brać należy względy estetyczne i panującą modę (rzadko kiedy zdarza się zobaczyć na plaży czy na basenie kogoś w pełni „naturalnego”), z drugiej zaś zdrowie okolic intymnych.
Zanim przystąpimy do depilacji warto zastanowić się nad funkcjami, jakie spełniają włosy łonowe. I już tu zaczyna się trudność. Teorii jest wiele, jednak żadna z nich nie daje jednoznacznych odpowiedzi.
Przeczytaj również: Domowe sposoby na wybielenie zębów!
Pierwotnie włosy łonowe, jak sądzą naukowcy, stanowiły ochronę przed zimnem. Miały zapewnić najdelikatniejszym częściom kobiecego ciała ciepło i pomoc w unikaniu wszelkiego rodzaju przeziębień. Obecnie ten powód istnienia włosów nie ma już zastosowania, a mimo to nie zaginęły one w toku ewolucji.
Uważa się także, że włosy łonowe spełniają podobną funkcję jak rzęsy czy włosy w nosie – chronią przed dostaniem się do pochwy zanieczyszczeń i bakterii. Łatwiej jednak utrzymać higienę okolic intymnych podczas miesiączki, gdy krew menstrualna nie osiada na włosach.
Włosy łonowe służą także zatrzymywaniu naturalnego zapachu, wydzielaniu feromonów i w ten sposób przyciąganiu partnerów.
Jak zatem widać, włosy łonowe wpływają na naszą atrakcyjność i zdrowie. Czy jednak widok gładkiej zadbanej skóry nie jest równie pociągający i nie świadczy w sposób znaczący o dobrym zdrowiu właścicielki?
Ginekolodzy spierają się w kwestii pełnej depilacji. Może ona prowadzić do podrażnień, a także ułatwiać zanieczyszczeniom dostęp do pochwy. Co więcej, golić się trzeba umieć. Jak wszystkie pozostałe czynności higieniczne/estetyczne wymaga to uwagi i wprawnej ręki. Poniżej przedstawiamy skuteczny sposób na pozbycie się włosów przy możliwie najmniejszym lub żadnym uszczerbku dla skóry.
Spis treści
1. Skróć włosy
Pierwszym krokiem przed pełną depilacją powinno być przycięcie włosków. Maszynki do golenia skonstruowane są tak, aby golić krótkie włosy, dlatego też ich długość ma duże znaczenie. Długie włoski spowodują „zapchanie” się maszynki i utrudnią dalsze golenie. Można to zrobić z pomocą nożyczek lub maszynki elektrycznej poprzez delikatne naciągnięcie włosków ku górze.
Jeżeli golisz się po raz pierwszy, warto przez kilka dni pozostawić krótkie włoski, żeby łono miało okazję przyzwyczaić się do nowej fryzury.
2. Weź kąpiel lub prysznic
Ciepła kąpiel lub prysznic spowoduje, że twarde zwykle włosy łonowe staną się bardziej miękkie, a tym samym łatwiejsze do usunięcia.
3. Użyj pianki do golenia
Użycie pianki do golenia zmniejszy ryzyko podrażnienia skóry. Warto na początku wybrać miejsce, na którym sprawdzimy czy przypadkiem sama pianka nie powoduje u nas uczucia pieczenia. Jeżeli wiemy już, że jest wystarczająco delikatna, należy pokryć nią całą powierzchnię skóry przeznaczoną do golenia.
4. Powoli i delikatnie
Wydaje się to oczywistością, jednak pamiętać należy, że włosy łonowe golić trzeba powoli i delikatnie. Nie jest to jedynie kwestia dokładności zabiegu, ale przede wszystkim uniknięcia podrażnień. Nie przeciągaj maszynki zbyt wiele razy w tym samym miejscu. Narazisz się w ten sposób na wybroczyny, zapalenie mieszków włosowych czy powstawanie wrostów. Niezbyt dobrym pomysłem jest także codzienne golenie się. Skóra nie ma okazji zregenerować się należycie, jest podrażniona, zaczerwieniona, swędząca.
5. Dokładnie umyj
Kolejna oczywistość, jednak jak ważna dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Dokładnie oczyść golone miejsca używając przy tym płynu do higieny intymnej bądź mydła o naturalnym pH. Pamiętaj, że nie należy myć przedsionka pochwy. Pochwa sama reguluje procesy oczyszczania i umycie jej, zwłaszcza niewłaściwie dobranym preparatem, prowadzić może do zaburzeń pH, które jest naturalnie niskie, aby odstraszać bakterie.
6. Osusz i nawilż
Z reguły po goleniu nóg przechodzimy do wycierania ich i nawilżania. Podobnie postąpić należy w przypadku łona i okolic intymnych. Najpierw delikatnie je osusz, potem zaś wysmaruj balsamem do ciała uważając, aby nie dostał się do przedsionka pochwy.
Nawet po prawidłowo przeprowadzonym procesie golenia możesz doświadczyć uczucia swędzenia. Dzieje się tak, kiedy np. dostajesz „gęsiej skórki” lub gdy skóra jest podrażniona.
Warto zastanowić się nad udaniem się do specjalisty, który pomoże w usunięciu włosów. Zanim jednak wybierzesz salon, któremu powierzysz swoje okolice intymne, dowiedz się o nim jak najwięcej, a na miejscu sprawdź i oceń jego czystość. Kiedy dojdziesz już do wprawy, możesz zacząć eksperymentować z różnymi fryzurami. Jak je wykonać samodzielnie dowiesz się także z naszego serwisu.