Podłogi, niezależnie od ich rodzaju, są bardzo podatne na wszelakie zabrudzenia, przez co wymagają częstego mycia i czyszczenia. Prawdopodobnie, każdy z nas doświadczył podczas sprzątania domu, niezbyt przyjemnego widoku, gdy po wyczerpującym umyciu podłogi, pozostały nieestetyczne i brzydko wyglądające smugi. Szczególnie dotyczy to, jakże popularnych w naszych mieszkaniach, paneli. Niestety, w większości przypadków, winowajcami smug jesteśmy my sami. Warto więc, przed kolejnym sprzątaniem poznać tajniki czystej, lśniącej i pozbawionej smug podłogi z naszego artykułu jak myć podłogę bez smug?
Spis treści
Jak myć podłogi drewniane bez smug?
Tradycyjne podłogi drewniane wymagają szczególnej uwagi ze względu na właściwości drewna, które potraktowane zbyt dużą ilością wody, zacznie butwieć i gnić. Dlatego drewnianą podłogę należy myć dobrze wyciśniętym z wody mopem bądź ścierką, uprzednio dodając odpowiedniego impregnatu bądź emulsji, według wskazówek określonych na etykiecie.
Ważnym jest również, aby po umyciu dokładnie powycierać podłogę suchą ścierką, powinno to ustrzec nas przed smugami. Ponadto dobrze jest, przynajmniej raz do roku, wykonać zabieg olejowania bądź woskowania. Olejowanie zabezpiecza drewno, pozostawiając matowe wykończenie. Natomiast woskowanie oprócz tego, iż również zabezpiecza drewno, dodatkowo pozostawia zewnętrzną błyszczącą warstwę ochronną.
Jak myć panele bez smug?
Panele są rodzajem podłogi, która wymaga mniej troski niż drewno. Możemy myć je wilgotnym mopem, dodając wcześniej do wody odpowiedni środek, najczęściej w postaci płynu, przy czym należy pamiętać, iż im bardziej środek jest pieniący się, tym większe niebezpieczeństwo, że pozostawi smugi i ślady. Warto nadto zwrócić uwagę, aby w składzie preparatu nie znajdował się amoniak, który może spowodować, iż panele staną się matowe. Aby po umyciu nie pozostały smugi, należy również pamiętać, by myć panele zgodnie z ich ułożeniem, nie zaś w poprzek.
Jak myć podłogi z płytek bez smug?
Dzięki trwałej i wytrzymałej powierzchni płytki, zarówno te z terakoty, jak i szkliwionego gresu, są najmniej podatne na zniszczenie bądź uszkodzenie, związane z czynnościami ich mycia i czyszczenia. Najlepszym sposobem jest mycie tego rodzaju podłogi mokrym mopem, przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem płynu do płytek ceramicznych, a nawet mydłem, czy też płynem do naczyń. Aby zabezpieczyć się przed powstaniem smug, powinniśmy przetrzeć umytą powierzchnię, dobrze wyciśniętym mopem, bądź suchą ściereczką. Fugi, natomiast powinniśmy przetrzeć roztworem z wody z sodą oczyszczoną i octem. W przypadku, gdyby zaczęły się wykruszać lub pękać, najlepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana.
Jak myć linoleum, gumoleum, PCV bez smug?
Posadzka wykonana z linoleum, gumoleum bądź płyt PCV również nie powinna sprawiać wiele wysiłku. Należy jednak pamiętać, iż ten rodzaj podłogi nie powinien być myty przy użyciu gorącej wody, najlepiej aby była ona letnia.
Do wody można wcześniej dodać płynu, przy czym warto zwrócić uwagę, aby był on przeznaczony do tego rodzaju połóg, szczególnie dotyczy to linoleum, które jest podatne na zniszczenia spowodowane środkami chemicznymi. Najlepszym sposobem będzie więc użycie szarego mydła w płynie, bądź płynu do zmywania naczyń. Po przemyciu na mokro, należy przetrzeć podłogę wyciśniętym mopem bądź ścierką, pozwoli to uniknąć smug, chociaż trzeba podkreślić, iż linoleum, gumoleum i płytki PCV są wyjątkowo odporne na ten rodzaj śladów.
Czym myć podłogi?
Chcąc pozbyć się obecności smug na naszych podłogach oraz, aby ochronić je przed zniszczeniem, powinniśmy również pamiętać, iż częścią sukcesu jest wykorzystywanie odpowiednich preparatów podczas mycia. Warto przywiązać uwagę do tego, by wykorzystywany przez nas środek był przeznaczony do danego rodzaju podłogi.
Szczególnie podatne na szkodliwe działanie niektórych związków chemicznych, zawartych w różnych preparatach, są podłogi drewniane oraz linoleum, o czym już wspominaliśmy powyżej. Na szczęście, obecny rynek oferuje nam obszerny wybór specyfików przeznaczonych do wielu rodzajów podłoża. Warto, więc z tego skorzystać i cieszyć się czystą, błyszczącą i pozbawioną smug podłogą!
przetestowałam różne mopy i zwykłe i droższe i w końcu kupiłam irobota i mam święty spokój, włączam, zamykam pokój, wracam i jest czysto.