Te niewielkie nocne motyle z rodziny molowatych potrafią zrujnować nawet najbardziej zadbaną zawartość szafy. Poniżej odpowiadamy na pytania, skąd się biorą mole odzieżowe, jak odróżnić je od spożywczych, czy mole jedzą ubrania, wreszcie – czy mole gryzą ludzi? Zobaczcie nasze domowe sposoby na mole ubraniowe!
Spis treści
Mole spożywcze, a ubraniowe
Zanim przejdziecie do walki z tymi wyjątkowo uciążliwymi owadami, warto zastanowić się, czy macie do czynienia z molami spożywczymi, czy ubraniowymi, ponieważ różnią się nie tylko wyglądem – inne są także metody ich zwalczania.
Mol spożywczy jest dużo większy od odzieżowego – rozpiętość skrzydeł pierwszego osiąga do 18 mm, drugiego natomiast do 11 mm. Ponadto mol spożywczy ma brązowoszarą barwę, a jego bliski kuzyn dużo jaśniejszą, żółtawą.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się moli spożywczych?
Mole spożywcze i ubraniowe różni także cykl życia i żerowania – pierwsze z nich potrafią doskwierać domownikom praktycznie przez cały rok, drugie z kolei pojawiają się najczęściej w maju czy lipcu.
Jak wyglądają mole ubraniowe i czy mole jedzą ubrania?
Często domownicy nie zdają sobie sprawy, że w ich szafach grasuje niebezpieczny dla ubrań nieprzyjaciel, a tylko dlatego, że nie wiedzą, jak wyglądają mole ubraniowe. Mól włosienniczek, bo tak nazywa się dorosły osobnik mola odzieżowego, to nocny motyl o rozpiętości skrzydeł i długości ciała sięgającej do 11 mm. Najciekawsze jest jednak to, że mole ubraniowe nie jedzą ubrań, ani nie gryzą ludzi! Za szkody materialne odpowiedzialne są ich larwy przypominające białe gąsienice.
Larwy mola rozwijają się ze złożonych przez samicę jaj, których liczba jednorazowo sięgać może nawet do 200. Nie należy jednak bagatelizować dorosłych osobników, które nie jedzą ubrań, ponieważ to one odpowiadają za dalsze rozmnażanie się.
Skąd się biorą mole odzieżowe?
Kolejnym mitem jest to, że mole odzieżowe dotyczą wyłącznie zaniedbanych szaf i rzadko odwiedzanej garderoby, ponieważ z problemem moli ubraniowych borykać się mogą również domownicy wyjątkowo dbający o czystość mieszkania. Zatem skąd się biorą mole odzieżowe? Tak naprawdę każdy może przez przypadek przynieść do domu larwy mola ubraniowego – na przykład w ubraniach z second handu czy w meblach, a poza tym ten niewielki motyl przypominający ćmę może wlecieć przez otwarte okno.
Domowe sposoby na mole ubraniowe
Całkowite wytępienie moli ubraniowych niestety nie należy do najprostszych i wymaga cierpliwości. W naszych domowych sposobach na mole ubraniowe wykorzystaliśmy fakt, że mole nie lubią skrajnych temperatur – nie przepadają, a wręcz giną na skutek gorąca i mrozu. Ponadto te wyjątkowo uciążliwe motyle nocne nie przepadają za silnymi zapachami, takimi jak naftalina, lawenda i wiele innych, których wykorzystanie skutecznie przegoni owady z ulubionej kryjówki. Nie wiecie, jak pozbyć się moli ubraniowych? Poniżej kilka rad, co na mole w szafie.
Jak krok po kroku pozbyć się moli ubraniowych?
- Zanim przedstawimy Wam nasze domowe sposoby na mole ubraniowe, powinniście przygotować:
ocet spożywczy - olejki eteryczne np. lawendowy, pomarańczowy czy cytrynowy
- suszoną lawendę
- mydło zapachowe
- kasztany
Jeżeli zależy Wam na jak najszybszym pozbyciu się moli ubraniowych, domowe sposoby możecie wesprzeć gotowymi pułapkami feromonowymi. Poniżej radzimy, co na mole w szafie.
Krok pierwszy – znajdźcie gniazdo moli.
Sednem do pozbycia się moli ubraniowych jest odnalezienie ich gniazda. Jak to zrobić? Należy wyjąć całą zawartość szafy – łącznie z narzutami, pościelami i kocami, a następnie dokładnie przejrzeć każdy element garderoby.
Polecamy zajrzeć również do wnętrza pustej szafy, ponieważ mole odzieżowe mogą zagnieździć się także w tapicerce i trudno dostępnych zakamarkach.
Krok drugi – pozbądźcie się zjedzonych ubrań
Odzież zjedzoną przez mole i niedającą się uratować należy oddzielić od jeszcze niezniszczonych ubrań. Aby mieć pewność, że motyle nie wrócą do domu, odzież najlepiej wrzucić do pieca i spalić. Pamiętajcie, aby ubrań nie wkładać do kontenerów z odzieżą używaną!
Krok trzeci – uratujcie pozostałe elementy garderoby
Domowe sposoby na mole ubraniowe to przede wszystkim wykorzystanie wysokich i niskich temperatur, w których nocne motyle giną, dlatego ratując pozostałe elementy garderoby, zacznijcie od ich prania. Odzież, aby pozbyć się moli, należy wyprać w wysokiej temperaturze, a następnie dokładnie wyprasować. W przypadku ubrań, które na skutek wysokiej temperatury mogłyby się zniszczyć, należy włożyć je na kilka dni do lodówki, a nawet do zamrażarki. Latem i zimą warto profilaktycznie rozwiesić ubrania na dworze i systematycznie je wietrzyć.
Krok czwarty – wyczyśćcie szafę
Gdy uporacie się już z odzieżą, przejdźcie do dezynfekowania szafy. Przyda się Wam do tego ocet kuchenny wymieszany z cytrusowymi olejkami eterycznymi. Możecie także ogrzać wnętrze szafy suszarką lub włożyć do środka naczynie wypełnione gorącą wodą z octem i olejkami zapachowymi i pozostawić tam aż do wystygnięcia mieszanki – mole nie znoszą wysokiej temperatury i świeżych, cytrusowych zapachów.
Po wszystkim między półkami zawieście woreczki z suszoną lawendą lub wrzućcie do środka mydełka zapachowe, a nawet kasztany – każde z nich powinno zapobiec ponownemu zagnieżdżeniu się moli ubraniowych w Waszej szafie.
Krok piąty – gruntownie posprzątajcie mieszkanie
Zróbcie gruntowne porządki, nawet jeżeli wydaje się Wam, że w domu jest czysto, ponieważ mole uwielbiają ciemne zakamarki i właśnie tam się kryją. Po odkurzaniu koniecznie wymieńcie worek, mogący posłużyć motylom za nowe miejsce do założenia gniazda.
Mamy nadzieję, że nasze domowe sposoby na mole ubraniowe pomogą Wam raz na zawsze pozbyć się tych nieproszonych współlokatorów. Nie zapomnijcie jednak o profilaktycznym wietrzeniu garderoby i zawieszeniu we wnętrzu szafy lawendy czy wrzuceniu do jej środka mydełek zapachowych i kasztanów.