Chodzenie w niewygodnym obuwiu często powoduje odciski na stopach. Większość z nas, będąc w potrzebie, pobiegłoby do apteki po jakieś plastry. Ale co zrobić, jeśli wyjście z domu oznacza ponowne założenie tych okropnych butów? Zastanawiasz się wtedy jak usunąć odciski na stopie bez wychodzenia z domu? Właśnie dlatego zebraliśmy w tym miejscu liczne domowe sposoby na odciski. Szybko pozbędziemy się odcisków, nie wychodząc z domu.

UWAGA:

Osobom chorym na cukrzycę lub cierpiącym na choroby upośledzające krążenie stanowczo odradzamy samodzielne usuwanie odcisków, ponieważ może dojść do zakażeń lub nawet poważnych powikłań. Zalecamy udać się z odciskiem do lekarza.

Czosnek na odciski

Czosnkowy okład

Aby pozbyć się brzydkiego odcisku, możemy nacierać go połówką ząbka czosnku. Pamiętajmy jednak, aby przedtem posmarować wazeliną skórę wokół odcisku, by zapobiec oparzeniom. Powtarzamy czynność kilka razy dziennie przez kilka dni, aż do złuszczenia zmiany – wtedy możemy ją delikatnie zdjąć.

Czosnek na odciski - jak usunąć odciski - domowe-sposoby.plZdecydowanie szybszym sposobem na odciski jest zrobienie sobie opatrunku z rozgniecionego czosnku. Czosnek na odciski daje już ukojenie po kilku godzinach. Skórę wokoło smarujemy wazeliną, a bezpośrednio na zmianę przykładamy rozgnieciony kawałeczek czosnku zmieszany z odrobiną oliwy z oliwek. Stopę owijamy bandażem lub czystą szmatką. Po kilku godzinach odcisk powinien być na tyle miękki, że będzie możliwe jego usunięcie.

Pamiętajmy przede wszystkim o higienie przy tego typu zabiegach. Okaleczone nogi trzeba dokładnie umyć, aby nie wdarło się zakażenie. Lepsze efekty daje też stosowanie powyższych metod na stopy wymoczone w mydlinach. Prosimy też uważać, aby nie trzymać czosnku przy skórze zbyt długo, aby się nie poparzyć.

Okład czosnkowo-octowo-pszenny

Do wykonania tego odcisku, stosowanego również w leczeniu kurzajek, potrzebujemy jednego ząbka czosnku, łyżeczkę octu i trochę mąki pszennej.

Czosnek zgniatamy do powstania tzw. “papki”. Dodajemy ocet i mieszamy go razem z czosnkiem. Na koniec dosypujemy mąkę, cały czas mieszając. Należy uważać, aby nie wsypać za dużo mąki, bo wtedy powstałe “ciasto” będzie za suche. Optymalna ilość to około pół małej łyżeczki.

Wszystkie składniki mieszamy i ugniatamy. Przykładamy w miejsce odcisku i zawiązujemy bandażem. Okład wymieniamy co 2-3 dni.

Aby uniknąć oparzeń w razie przesunięcia się okładu, można przykleić go plasterkiem lub własnoręcznie wykonać plaster podobny do popularnego plastra śląskiego. W tym celu w jednym plastrze wycinamy dziurkę wielkości odcisku i naklejamy go na stopę. Bezpośrednio na odcisk nakładamy przygotowaną papkę czosnkowo-octowo-pszenną, po czym zaklejamy innym plasterkiem. W ten sposób unikniemy przesunięcia się okładu w ciągu trzech dni noszenia go.

Cebula na odciski

Okłady z cebuli przygotowujemy mając do dyspozycji: połówkę lub ćwiartkę cebuli, ocet, bandaż (ew. gazę, chusteczkę, itp.).

Cebulę gotujemy w occie tak długo, aby rozmiękła. Jeśli jest już dostatecznie miękka, rozgniatamy ją na miazgę. Otrzymaną papkę nakładamy na umyty i osuszony odcisk i owijamy bandażem. Można posmarować wazeliną skórę wokół odcisku.

Opatrunek zostawiamy na noc. Stosujemy codziennie, aż odcisk nie zmięknie do tego stopnia, że będzie go można zdjąć.

Chleb na odciski – kompres z chleba, mleka i krochmalu

Idealny na opuchnięte pięty, a także na powstałe na piętach odciski.

Potrzebujemy 1 łyżkę mleka, 1 łyżkę krochmalu, kromkę chleba i bandaż. Mleko i krochmal mieszamy w małej miseczce. Kromkę chleba obieramy ze skórki tak, aby pozostał sam “miąższ”. Delikatnie moczymy miękisz chleba w mieszance mleka i krochmalu, po czym przyciskamy do pięty i zabandażowujemy. Zostawiamy na noc.

Kora dębu i wódka na odciski

Inny domowy przepis na odciski, polega na moczeniu stóp w odwarze z kory dębu z dodatkiem wódki.

Odwar przygotowujemy z 5 łyżek kory dębu i litra wody. Wodę podgrzewamy, wrzucamy korę dębu i wtedy doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez 30 minut. Po tym czasie odwar studzimy i odcedzamy. Wlewamy do miski z ciepłą wodą, dodając łyżkę wódki. Moczymy stopy około 15 minut.

Torebka herbaty na odciski

Możemy też wykonać łagodny w działaniu, ale skuteczny – kompres z zaparzonej torebki herbaty. Oczywiście Torebka herbaty na odciski - domowe-sposoby.plpowinna ona być schłodzona i odsączona. Przykładamy na 20-30 minut codziennie. Po upływie dwóch tygodni odcisk powinien zmięknąć i wtedy będzie można go usunąć.

 

Jeśli zależy nam na czasie, można wykonać sobie opatrunek z torebki herbaty. W tym celu odsączoną torebkę przykładamy w miejsce odcisku i przewiązujemy stopę bandażem. Stosować na noc.

Cytryna na odciski

Jeśli mamy do dyspozycji cytrynę, możemy odkroić kawałeczek skórki i posłużyć się nim jako lekarstwem na odciski.

Skórka powinna być nieduża, najlepiej takiej wielkości, jak odcisk. Przykładamy ją do odciska wewnętrzną, białą stroną. Zabieg powtarzamy w ciągu dnia, najlepiej jednak zabandażować stopę z przyłożoną do odcisku skórką. Rano odcisk powinien być gotowy do zdjęcia, jeśli nie – zabieg powtarzamy.

Olejek rycynowy na odciski

Olej ten otrzymywany jest z rośliny zwanej Ricinus communis, w średniowieczu znanej jako Palma Christi – “dłoń Chrystusa”. Roślina ta stosowana jest głównie w ogrodnictwie, jako roślina ozdobna oraz jako naturalny repelent przeciw kretom. Olejek rycynowy często stosowany jest jako środek przeczyszczający lub łagodzący oparzenia skórne; w kosmetyce wykorzystuje się go jako odżywkę do włosów suchych.

Kiedy niewygodne obuwie da nam się we znaki i na skórze pojawi się odcisk, możemy wykorzystać olejek rycynowy do szybszego zaleczenia tej zmiany. Najlepiej dwa razy dziennie smarować odcisk aż do jego całkowitego wysuszenia.

Olejku rycynowego nie mogą stosować kobiety w ciąży (doustnie!), ponieważ zawarte w nim toksyny mogą spowodować powikłania w przebiegu ciąży i poronienia.

Opatrunek z gliny

Aby wykonać taki opatrunek potrzebujemy gliny (takiej, z jakiej wypalane są cegły) i bandażu do wykonania opatrunku. Małą łyżeczkę gliny mieszamy z łyżeczką wody, aż powstanie gęsta maź. Smarujemy odcisk kilka razy dziennie i zabandażowujemy. Po tygodniu możliwe będzie zdjęcie wysuszonego odcisku.

Mamy nadzieję że nasze domowe sposoby na odciski okazały się skuteczne! 🙂

Oceń nasz artykuł: