Drewniane podłogi pasują do niemal każdego rodzaju wnętrza. Są uzupełnieniem zarówno stylów rustykalnego, jak i industrialnego. Pod jednym warunkiem. Jeśli są zadbane. Proponujemy sposoby pielęgnacji i ochrony drewnianych podłóg, które zapewnią im długie życie.
Spis treści
Drewniane podłogi – czego nie robić?
- nie używaj produktów przeznaczonych do czyszczenia innych powierzchni niż drewniane podłogi. Zamiast ułatwić Ci życie, jedynie je skomplikują niszcząc ochronną warstwę drewna. Warto zainwestować w produkty dedykowane drewnianym podłogom i tylko lub głównie im.
- Nie używaj mopa. Drewniane podłogi bardzo nie lubią wilgoci, dlatego też mop nie jest dobrym sposobem ich czyszczenia. Możesz przetrzeć podłogę wilgotną szmatką.
- Pod żadnym pozorem nie używaj amoniaku i jego pochodnych. Jeżeli natrafisz na trudną do usunięcia plamę poszukaj produktów pasujących do pielęgnacji podłóg drewnianych bądź poproś o radę sprawdzonego parkieciarza.
- Nie używaj wosku przy podłogach wykończonych na wysoki połysk. Z pozoru może to być dobre rozwiązanie, jednak tylko z pozoru.
- Nie przeciągaj mebli po podłodze. Jeżeli już musisz coś przestawić, a nie da się tego przenieść, wsuń pod mebel gruby filc i z jego pomocą przemieść. Unikniesz porysowania podłogi.
- Nie dopuszczaj do pojawiania się żwiru lub kamyczków w okolicach podłogi. One także przyczynią się do jej porysowania i zniszczenia.
Przeczytaj również: Jak posprzątać pokój krok po kroku?
Drewniane podłogi – co robić?
Nie jest, oczywiście, tak, że mając drewnianą podłogę należy chodzić na paluszkach i obchodzić się z nią jak z jajkiem. Oto, co możesz, a nawet powinnaś robić:
- odkurzaj zamiast zamiatania- odkurzanie ma tę przewagę nad zamiataniem (o ile używasz właściwej szczotki z miękkim włosiem), że usuwa śmieci także spomiędzy desek. Przy zamiataniu brud i kurz gromadzić się będą pomiędzy deskami.
- Zakryj okna. Choć rozmawiamy o podłogach, to właśnie okna należy zasłonić, aby uchronić podłogę przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
- Chroń podłogę przed butami na wysokim obcasie. Drewniane podłogi są miękkie, dlatego też nie lubią butów na wysokim obcasie.
- Przycinaj regularnie pazury swoim zwierzakom, to również pozwoli Ci uchronić podłogi przed zarysowaniami.
- W miejscach często uczęszczanych (okolice kanapy, stołu czy przejścia pomiędzy pokojami) połóż wykończone bawełną dywany i maty. Podłoga nie będzie wtedy w tych miejscach „wychodzona” w porównaniu z pozostałymi jej częściami.
- Zainwestuj w dobry dywan. Mamy tu szczególnie na myśli jego wykończenie. Zadbaj, aby nie była to guma bądź winyl. Oba te materiały zatrzymują wodę, a tym samym prowadzą do niszczenia podłogi.
- Natychmiast wycieraj to, co się rozlało. Jak już mówiliśmy, drewniane podłogi nie lubią wody.
Jak o wszystko, co piękne, również o podłogi należy dbać. Nasze rady pomocne mogą być także dla tych, którzy już drewniane podłogi mają, jak i dla tych, którzy dopiero o nich myślą. Czy jesteś gotowa na taką odpowiedzialność?
Oceń nasz artykuł: