Istnieje wiele różnych produktów gospodarstwa domowego, które można użyć w celu usunięcia nieestetycznych plam ze smaru z ubrań, dzięki czemu będą znowu wyglądać jak nowe. Zwykle walka z tłustymi plamami może okazać się prostsza niż w przypadku innych rodzajów plam, ponieważ substancje oleiste można wywabić za pomocą płynu do naczyń czy mydła. Zastanawiasz się czym sprać smar? W tym artykule dowiesz się jak usunąć plamy po smarach!

Usuwanie plam ze smaru za pomocą płynu do naczyń, pasty do rąk lub mydła

Pierwszym sposobem, który można wykorzystać do usunięcia niewielkich zabrudzeń wywołanych smarem jest pokrycie plamy płynem do naczyń. Tego typu detergent zawiera substancje czynne, które dobrze radzą sobie z usuwaniem tłuszczu.

Alternatywę może stanowić zwykłe mydło w kostce do rąk (przed jego aplikacją należy się upewnić, że nie zawiera żadnych dodatków, które mogłyby utrudnić wywabienie plamy) lub pasta do rąk BHP. W przypadku rozległych i głębokich zabrudzeń warto sięgnąć po mydła w kostce oznaczone etykietą „mydło do prania”. Plamy na tkaninie należy najpierw zwilżyć wodą, a następnie nałożyć płyn lub mydło, delikatnie wcierając do momentu wytworzenia plamy, odczekać chwilę (około 20 minut) i uprać. Można także zetrzeć mydło w kostce na tarce i po zwilżeniu wodą ubrania nałożyć powstały proszek na plamę. Warto pamiętać, że w przypadku stosowania kolorowego detergentu należy go najpierw rozcieńczyć z odrobiną wody, w przeciwnym razie może on zabrudzić odzież. Jeśli plamy ze smaru nie można usunąć za pomocą gąbki, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po nieużywaną szczoteczkę do zębów, co ułatwi oczyszczenie zabrudzonego miejsca. Polecane także będą szczotki do stóp lub paznokci, a także niewielkie szczotki do czyszczenia dostępne w każdym sklepie wielobranżowym.

Usuwanie plam ze smaru z użyciem octu

Jeśli zabrudzenia na ubraniach są uporczywe i plamy, mimo użycia detergentów w postaci płynu do naczyń lub mydła nie schodzą, można sięgnąć po ocet. Najpierw należy przepłukać plamę wodą, a następnie polać octem, który jest naturalnym środkiem czyszczącym i znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że ocet zmniejsza alkaliczność mydeł i innych detergentów, czyniąc je mniej skutecznymi, dlatego czyszcząc plamy ze smaru, nie należy ich używać jednocześnie. Aby prawidłowo podejść do usuwania plamy przy użyciu octu, jedną część octu powinno zmieszać się z dwiema częściami wody i namoczyć zabrudzenie, następnie odczekać kilka chwil, spłukać tkaninę pod bieżącą wodą i dopiero wtedy można zastosować detergent, szampon lub mydło, jeśli plama okaże się oporna na czyszczenie. Po wywabieniu plamy, należy postępować zgodnie z instrukcjami prania na metce odzieżowej i wyprać ubranie osobno w pralce (lub ręcznie) używając środka do prania (proszek, kapsułki, płyn). Następnie, tak wypraną odzież należy suszyć na powietrzu, ponieważ zastosowanie ciepła np. w gorącej suszarce mechanicznej może przyczynić się do osadzania się smaru w odzieży.

Puder dla niemowląt i dzieci

Zanim przystąpimy do usuwania plamy przy użyciu pudru dla dzieci, zabrudzone miejsce należy przetrzeć i osuszyć papierem, próbując zebrać jak największą ilość smaru. Dopiero wtedy można obficie posypać plamę pudrem lub w razie jego braku, spróbować użyć innych absorbentów w postaci np. soli i skrobi kukurydzianej.

Następnie, proszek z odzieży należy zebrać za pomocą łyżki lub papierowego ręcznika. Wówczas, można przejść do nałożenia niewielkiej ilości detergentu do mycia naczyń i pocierać plamę okrężnymi ruchami za pomocą szczoteczki do uzyskania piany z obu stron ubrania.

Odplamiacz do tkanin i gorącej wody

Kolejnym sposobem w walce z uporczywymi plamami po smarze jest użycie odplamiacza, którym należy obficie spryskać zabrudzone miejsca, a następnie wyszorować obszar szczoteczką do zębów. W międzyczasie, warto przygotować duży garnek z wrzącą wodą, która pomoże zerwać wiązania smaru z ubrania. Zabrudzoną tkaninę z nałożonym odplamiaczem umieszczamy w wannie, umywalce lub innym bezpiecznym miejscu i polewamy gorącą wodą. Wykorzystując tę metodę musimy pamiętać, żeby jak najwyżej unieść naczynie, wylewając wrzątek na plamę- dzięki temu wytworzy się większa siła, która pozwoli skutecznie usunąć smar z tkaniny. Warto ten sposób przeprowadzić także na lewej stronie ubrania, jeśli metoda nie okaże się efektywna za pierwszym razem.

WD-40 – czy da się nim sprać smar?

Pomocny przy usuwaniu plam może okazać się środek WD-40 lub płyn do zapalniczek benzynowych, które skutecznie usuwają tłuste plamy z niektórych powierzchni. Warto przed zastosowaniem preparatów wykonać test punktowy w niewidocznym miejscu ubrania, zanim zaaplikujemy WD-40, żeby zobaczyć, czy nie dojdzie do zniszczenia tkaniny.

Jeśli okaże się, że produkt nie wywiera negatywnego wpływu, można nałożyć środek na zabrudzenie, poczekać około 20 min, spłukać obszar pod bieżącą, ciepłą wodą i wyprać ze środkiem do prania zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

Wybór środka do usuwania plam zależy od rodzaju tkaniny

Przystępując do usuwania plamy ze smaru, warto zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej uszyte zostało ubranie. Do wywabiania zabrudzeń z odzieży bawełnianej i wełnianej najlepiej zastosować benzynę ekstrakcyjną, którą nasączamy waciki kosmetyczne, ligninę lub bibułki i pocieramy plamę do momentu jej zblednięcia. Wówczas można miejsce posypać pudrem dla niemowląt, a po paru godzinach usunąć proszek przy użyciu roztworu amoniaku i spłukać miejsce po plamie pod bieżącą, ciepłą wodą. Dobrym sposobem może okazać się również zastosowanie masła, którym należy posmarować plamę ze smaru, zostawić na 1,5-2 godziny i wyprać w osolonej wodzie z dodatkiem wody utlenionej i amoniaku w proporcjach: 1 łyżeczka substancji na 1 litr wody. Taka metoda sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonych roboczych ubrań. Do delikatnej odzieży polecane są słabsze środki, np. szare mydło, a do ubrań z dżinsu warto zastosować płyn do naczyń.

Oceń nasz artykuł: