Jeśli ulubione buty straciły swój dawny blask, są brudne, zmieniły kolor lub mają na sobie liczne plamy to zaczynamy zastanawiać się co powinniśmy z nimi zrobić. Wiele osób próbuje swoje obuwie wyczyścić ręcznie szmatką lub gąbką. Zazwyczaj jednak na butach nadal utrzymują się uporczywe, zaschnięte plamy, błoto oraz glina. W takim przypadku warto spróbować prania automatycznego. Dla wielu pomysł ten jest absurdalny, ale czy słusznie? Czy buty sportowe, skórzane lub trampki nadają się do prania? Poznaj nasz poradnik jak prać buty w pralce krok po kroku!

Jaki rodzaj butów możemy wyprać w pralce?

Wiele osób boi się, że poprzez pranie automatyczne zniszczy i zdeformuje swoje buty. Należy wspomnieć o tym, że nie zawsze te obawy są słuszne. Niektórzy producenci przyzwalają na pranie automatyczne swoich produktów. Zazwyczaj taka informacja umieszczana jest na metce. Przed podjęciem decyzji o wrzuceniu butów do pralki należy sprawdzić, czy nasze buty według producenta można prać.

Część fasonów bez uszczerbku zniosą pranie.Tenisówki i trampki bez większego kłopotu możemy wyprać w pralce. Ten rodzaj, zwłaszcza kiedy buty są szyte dobrze znosi pranie. Jeżeli buty są koloru białego i w wyniku prania zżółkną to nie musimy panikować. Doskonale poradzi sobie z tym wybielacz. Jeżeli tenisówki są klejone należy pamiętać, że zbyt częste pranie mechaniczne nie jest dla nich dobre. Jeśli nie będziemy tego robić regularnie, nie powinno stać się z nimi nic złego. Większość butów sportowych również dobrze znosi tę metodę czyszczenia. Oczywiście w tym przypadku, jeżeli buty ulegną zniszczeniu to producent nie uzna reklamacji. Należy o tym pamiętać!

Czy są buty, których absolutnie nie powinniśmy prać w pralce automatycznej?

Buty podczas prania w pralce - domowe-sposoby.plZ pewnością do bębna nie powinniśmy wrzucać butów na obcasie, z drobnymi elementami (np.: ćwieki, koraliki) oraz obuwia roboczego z zaschniętymi plamami z cementu, ponieważ mogą one uszkodzić pralkę. Buty skórzane, zamszowe, obuwie z tzw. membranami oraz klejone to z pewnością ten rodzaj modeli, które pod wpływem prania na pewno ulegną uszkodzeniu. Espadryle ze względu na swoją podeszwę (wykonana jest z plecionki jutowej, sznurka lub innych naturalnych traw) to kolejny rodzaj butów, który bezwzględnie nie powinniśmy wrzucać do bębna pralki.

O czym należy pamiętać piorąc buty w pralce?

Jeśli zdecydujemy się wyprać swoje obuwie w pralce i chcemy wyjąć je z bębna pralki czyste i pachnące musimy trzymać się kilku zasad:

  • Do pralki wkładaj jak najczystsze, wstępnie umyte ręcznie lub wyszorowane obuwie (pozbądź się kamyczków, piasku).
  • Ustawiając pralkę należy wybrać najdelikatniejszy program z niską temperaturą (maksymalnie 40 stopni) oraz niskimi obrotami podczas wirowania (nie więcej niż 500 na minutę).
  • Przed praniem wyjmij z butów sznurówki – upierz je osobno, ręcznie. Ta czynność umożliwi wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc.
  • Unikaj środków zmiękczających.
  • Korzystając z proszku do prania pamiętaj, aby nie przesadzić z jego ilością.
  • Nie powinniśmy wrzucać do bębna samych butów! Aby zapewnić naszemu obuwiu delikatne pranie należy korzystać ze specjalnych do tego worków. W przypadku braku ich możemy skorzystać z poszewki lub ręcznika, w który zawiniemy buty. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto prać buty np. z kocem. Zapobiegnie to obijania się obuwia o bęben pralki.

Jak powinniśmy suszyć buty?

Po wyciągnięciu butów z pralki powinniśmy rozłożyć je i wyciągnąć języki. Przede wszystkim mokrych butów nie możemy bezpośrednio wystawić na słońce! Taka sytuacja mogłoby spowodować wyblaknięcie kolorów. Powinniśmy pozwolić butom wyschnąć w naturalny sposób. Nie korzystaj z grzejnika, czy suszarki bębnowej! Po praniu zalecane jest wypchanie butów gazetami. Zapobiegnie to utracie fasonu obuwia podczas wysychania.

Przeczytaj również: Jak usunąć przykry zapach z butów? 

Decydując się na pranie butów musimy pamiętać, aby zapoznać się z podstawowymi zasadami na temat pielęgnacji obuwia. Nieprawidłowe traktowanie swoich ulubionych butów może spowodować ich zniszczeniu. Należy pamiętać, że w przypadku jakikolwiek wątpliwości możemy zrezygnować z prania automatycznego i spróbować wyczyścić buty ręcznie.

Oceń nasz artykuł: