Mówi się, że aby ocenić właściciela mieszkania, wystarczy wejść do dwóch pomieszczeń: do kuchni i łazienki. Ktoś, kto trzyma je w nieporządku, z pewnością nie jest osobą schludną i zadbaną. Nie mówiąc już o tym, jeśli po prostu nigdy tam nie sprząta!

Kuchnia, jako wizytówka pana domu, musi być utrzymana w należytym porządku. Przeczytaj koniecznie artykuł o domowych sposobach, które pomogą Ci zaprowadzić czystość w kuchni. Pamiętaj: nie ma jak domowe sposoby na sprzątanie kuchni!

1. Sprzątanie kuchni a czyszczenie naczyń

Naczynia aluminiowe

Osoba sprzątająca kuchnie - domowe-sposoby.plMożemy myć gorącą wodą z dodatkiem płatków mydlanych. Trudniejsze do wyczyszczenia miejsca możemy umyć sproszkowaną kredą.

Jeśli chcemy przywrócić połysk naszym naczyniom, wystarczy, że na 10 minut nałożymy mieszaninę gliny i octu. Następnie ścieramy papkę z naczyń, płuczemy i wycieramy.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić fugi?

Jeśli chcemy pozbyć się ciemnego osadu po gotowaniu makarony lub ryżu, gotujemy w garnku rabarbar, pomidory, jabłka lub wodę z octem .

Pamiętaj, że naczyń z aluminium nie można szorować metalowymi przedmiotami. Jeśli coś przywrze do naczynia, trzeba je zalać wodą z mydłem i odstawić na około 10 godzin, po czym umyć.

Naczynia teflonowe

Myjemy za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń lub mydła.

Naczyń teflonowych, a także naczyń ze stali nierdzewnej, nie można szorować metalowymi zmywakami ani proszkami!

Jeśli coś przywarło do naczynia, należy je zalać gorącą wodą z dodatkiem mydła na kilka godzin, po czym umyć.

Naczynia żaroodporne ze szkła

Myjemy solą wymieszaną z octem a na koniec spłukujemy gorącą wodą.

2. Sprzątanie kuchni a czyszczenie urządzeń kuchennych

Zlewozmywak emaliowany

stosujemy płyn uzyskany przez zmieszanie 2 łyżek soli i szklanki octu lub zwykły płyn do mycia naczyń. Po umyciu dokładnie zlewozmywak spłukujemy.

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Należy pamiętać, aby nie szorować tego typu zlewów oraz aby po każdym myciu naczyń wytrzeć zlew do sucha, ponieważ woda może spowodować, że powstaną brązowe zacieki.

Białe plamy powstałe przez twardą, wapienną wodę, możemy usunąć za pomocą wody z octem. Mieszamy wówczas 4 łyżki wody z 2 łyżkami octu

Sprzątanie kuchni domowymi sposobami - domowe-sposoby.pl

i odstawiamy mieszankę na 10 minut. Następnie moczymy w niej szmatkę i zmywamy biały osad.

Tłuste plamy usuniemy szmatką zwilżoną denaturatem.

Brzydkich zapachów z syfonu umywalki pozbędziemy się poprzez wsypanie fusów po zaparzonej kawie.

Cerata

Ceraty nie należy myć detergentami, gdyż mogą ją zniszczyć.

Jeśli chcemy, aby nasza cerata zachowała świeżość, raz dziennie musimy ją umyć wodą z dodatkiem octu lub mieszaniną 1/2 szklanki słodkiego mleka z 1/2 szklanki wody.

Przeczytaj również: Jak czyścić zmywarkę? 

Kuchenka

Zamykamy dopływ gazu i zdejmujemy z kuchenki kratkę, palniki oraz blachy i ruszty z piekarnika i wkładamy je na 3 godziny do zlewu lub wanny napełnionej gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie kratkę i palniki szorujemy szczotką ryżową i dokładnie suszymy.

Zamiast wody z płynem do mycia naczyń, możemy użyć ocet, którym zalewamy kratkę oraz palniki i pozostawiamy na noc. Rano szorujemy, płuczemy i dokładnie suszymy.

Przeczytaj również: Jak czyścić płytę indukcyjną?

Kuchenne haczyki na przyssawkach

Jeżeli nasze haczyki nie chcą trzymać się ściany, należy dobrze wyczyścić miejsce, w którym ma być przylepiony. Haczyki dokładnie myjemy, suszymy i zanurzamy we wrzątku na około 30 sekund (nie gotujemy!).

Po wyciągnięciu z wrzątku, haczyki od razu należy przyssać do ściany.

Przed przyssaniem haczyka można posmarować przyssawkę słodzonym, skondensowanym mlekiem.

3. Sprzątanie kuchni a mycie lodówki

Przed przystąpieniem do mycia lodówki, należy odłączyć ją z sieci. Następnie wyjmujemy z niej wszystkie produkty, które owijamy w gazety, aby dłużej zachowały niską temperaturę.

Lodówkę odmrażamy a następnie myjemy jej wnętrze za pomocą wody z dodatkiem mydła oraz sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 5l wody). Do mycia stosujemy wyłącznie miękką szmatkę. Po umyciu wycieramy wnętrze lodówki.

Pleśń zmywamy płynem do mycia naczyń lub wodą z dodatkiem octu (2 łyżeczka na 5). Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha.

Odmrożoną i wyczyszczoną lodówkę przecieramy szmatką zwilżoną spirytusem i czekamy, aż zapach alkoholu ulotni się.

Przed podłączeniem lodówki do sieci upewniamy się, że jej wnętrze jest suche, w przeciwnym razie dojdzie do oszronienia ścianek lodówki.

Brzydkie zapachy usuniemy za pomocą 50g upalonej na patelni kawy ziarnistej. Po upaleniu kawę wsypujemy na talerzyk i zamykamy w lodówce na 3 godziny.

4. Sprzątanie kuchni – czas na ściany i podłogi

Niezależnie od tego, jak dobrą mamy wentylację, w kuchni zawsze gromadzi się lepki kurz. Na szczęście bez problemu możemy pozbyć się tej tłustej warstwy za pomocą kilku prostych domowych sposobów.

Ściany pomalowane farbą klejową

Czyścimy czystą, miękką ściereczką, którą moczymy przez 5 minut w 5 litrach wody wymieszanej z 1 łyżką stołową gliceryny. Ściereczkę wyżymamy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Tak przygotowana ściereczka zbierze zanieczyszczenia ze ściany i nie spowoduje, że rozprzestrzenią się po kuchni.

Ściany pomalowane farbą olejną

Myjemy wodą z płynem do mycia naczyń oraz dodatkiem grubej soli kuchennej za pomocą gąbki.

Należy pamiętać, aby mycie rozpocząć od dołu, gdyż ściekająca z góry woda mogłaby pozostawić trwałe zabrudzenia. Po umyciu spłukujemy płyn gąbką zamoczoną w czystej wodzie, tym razem od góry.

Aby następnym razem czyszczenie ścian przebiegło szybciej, po umyciu i wyschnięciu ściany należy przetrzeć ją gąbką nawilżoną krochmalem.

Płytki glazurowe

Myjemy wodą z dodatkiem płatków mydlanych oraz łyżki sody oczyszczonej. Mycie rozpoczynamy od dołu, a następnie spłukujemy od góry. Po umyciu ścianę wycieramy miękką szmatką.

Podłoga z terakoty

Jeśli nasza podłoga nie jest bardzo zabrudzona, wystarczy, że umyjemy ją szmatką nasączoną płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak podłoga jest brudna musimy ją wyszorować szczotką ryżową i wodą z dodatkiem mydła.

Na bardzo brudną podłogę dobrze podziała woda z dodatkiem płynu do podłóg oraz amoniaku (1 łyżeczka na 5l wody).

Aby przywrócić kolor naszej podłodze, po umyciu i osuszeniu, wcieramy w nią ciepły olej lniany. Pozostawiamy na 24 godziny i powtarzamy cały zabieg. Po kolejnych 24 godzinach polerujemy podłogę wełnianą szmatką.

Linoleum

Linoleum czyścimy dobrze wyżętą wilgotną szmatką z dodatkiem terpentyny (łyżeczka na 6 litrów wody).

Jeśli linoleum utraciło swój pierwotny kolor, nakładamy na podłogę mieszaninę 2 szklanek wody oraz żółtka jaja kurzego. Nie spłukujemy!

Oceń nasz artykuł: