Pralka to jedno z podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego. Użytkowanie jej pozwala czyścić i odświeżać zabrudzone ubrania oraz wszelkiego rodzaju artykuły wykonane z materiału i tkaniny. Pranie zalicza się do podstawowych czynności domowych, a o jego sukcesie decyduje kilka ważnych czynników. Co zapewnia skuteczne pranie? Jak czyścić pralkę? W jaki sposób wygląda czyszczenie pralki krok po kroku?
Spis treści
Jak zbudowana jest pralka?
Pralka to sprzęt, który użytkowany jest na co dzień. W ówczesnych czasach istnieje wiele modeli tych produktów, a każdy z nich charakteryzuje się swoistymi funkcjami, zaletami czy gabarytami. Nowoczesne technologie pozwalają w coraz łatwiejszy i bezproblemowy sposób wyczyścić odzież, jak również sprawić, iż ubrania są miękkie, pachnące i przyjemne w dotyku.
Do głównych elementów każdej pralki należą:
- obudowa pralki,
- drzwiczki,
- bęben pralki,
- rury odprowadzające i doprowadzające wodę,
- odpływy,
- dozowniki,
- filtry,
- układ napędowy, itp.
Każdy z elementów odpowiedzialny jest za sprawne działanie urządzenia, jak również efektowne czyszczenie i odświeżanie tkanin.
Sprawne działanie i funkcjonowanie pralki
Aby skutecznie wykonać pranie należy zwrócić uwagę na kilka czynników i aspektów. Ważnym przede wszystkim jest prawidłowe dobranie pralki do potrzeb, wymagań i oczekiwań użytkowników. Wielkość pralki i bębna powinna być dostosowana do ilości prania oraz przewidywanej częstotliwości czyszczenia ubrań. Wieloosobowe rodziny lub wykorzystanie pralki do celów przemysłowych wymaga posiadania pralki o większym wkładzie oraz pojemności. Sprzęty te mogą również posiadać różnorakie systemy pakowania oraz otwierania bębna. Małe urządzenia otwierane od góry, znakomicie wyposaży niewielkie powierzchnie łazienkowe, z wieloma ograniczeniami. Nowoczesne technologie zapewniają odbiorcom wiele dodatkowych funkcji takich, jak możliwość przerwania prania i doładowania bębna, odwirowywanie czy suszenie materiału.
Sprawne i efektowne działania związane są również z doborem odpowiednich detergentów, wybrania specjalnego programu, temperatury wody oraz czasu czyszczenia. Ponadto ważny aspektem jest czyszczenie i pielęgnowanie pralki tak, aby jej wnętrze było czyste, pachnące i nie gromadziło w sobie żadnych bakterii i zanieczyszczeń.
Sposoby czyszczenia i pielęgnowania pralki
Czyszczenie pralki powinno wejść w nawyk każdego domownika. Odpowiednia jej pielęgnacja zapewni skuteczne pranie, jak również wydłuży żywotność sprzętu. Nawyki związane z pielęgnacją urządzenia pozwolą wykonywać zadania w sposób prosty, przyjemny i bezawaryjny.
Istnieje wiele sposobów i technik dbania o pralkę, a czyszczenie jej może odbywać się zarówno sposobami domowymi, jak również przy pomocy specjalnych, sprawdzonych środków chemicznych.
Jak wyczyścić bęben pralki?
Bęben to jedne z najważniejszych elementów pralki. Jego pielęgnacja i czyszczenie zapewni efektowne odświeżanie ubrań bez zanieczyszczeń i przykrych efektów. Element ten narażony jest na stałe powstawanie pleśni i grzybów, a stałe uzupełnienie wodą może odprowadzić do jego zakamienienia i zardzewienia. Czyszczenie bębna powinno odbywać się etapowo, a kolejne fazy pielęgnacji to:
- czyszczenie gumy uszczelniającej,
- czyszczenie wnętrza bębna,
- suszenie powierzchni.
Bęben pralki można czyścić za pomocą domowych sposobów oraz wykorzystując specjalne tabletki czyszczące. Podczas czyszczenia należy dokładnie przetrzeć pożądane powierzchnia oraz uruchomić program piorący z wysoką temperaturą. Po oczyszczeniu wnętrza pralki należy dokładnie wysuszyć element lub przetrzeć go sucha ściereczką.
Jak wyczyścić dozownik pralki?
Dozownik to element, dzięki któremu możliwe jest stosowanie ulubionego proszku czy płynu zmiękczającego. Stan jego czystości znacząco wpływa na skuteczność i efekt prania. Gromadzące się tam zanieczyszczenia i zabrudzenia z łatwością mogą przedostać się do bębna, podczas procesu odświeżania ubrań.
Dozownik należy wyjąć oraz wyczyścić gorącą wodą. Jeśli w środku elementu powstała pleśń należy zniwelować ja specjalnymi środkami. Wyczyszczony i wysuszony element gotowy jest do ponownej pracy.
Jak wyczyścić filtr pralki?
Regularne oraz dokładne czyszczenie filtra wspomaga pracę całego urządzenia. Dzięki tej czynności pranie będzie świeże i przyjemne w dotyku, a pralka będzie działać sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata. Zapachnie filtra pozostałościami znajdującymi się na brudnych ubraniach może skutkować niedokładnym odplamianiem i czyszczeniem, jak również tworzeniem się nieprzyjemnego zapachu i zniszczeń odzieży. Zabrudzony i zapchany filtr może również uszkodzić całą pralkę.
Czyszczenie tego elementu należy zacząć od odpowiedniego przygotowania. Zabezpieczenie posadzki szmatką uchroni użytkownika przez niekontrolowanym zalaniem lub zabrudzeniem podłogi. Po otworzeniu klapki zabezpieczającej filtr, należy delikatnie wyjąc element, wyczyścić go lub wymienić na nowy i zamontować ponownie
Jakie detergenty do czyszczenia pralki?
Czyszczenie wnętrza pralki może odbywać się na kilka sposobów. Jedni są zwolennikami starych, domowych sposobów, inni w tym celu wykorzystują specjalnie przygotowane i udostępnione na sprzedaż detergenty. Do najczęściej popularnych i skutecznych domowych technik należą czyszczenie:
- za pomocą octu,
- kwasku cytrynowego,
- przy użyciu sody oczyszczonej,
- wielu innych roztworów i mieszanek.