W dzisiejszych czasach bardzo cenimy sobie wygodę. Chętnie korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, które oferuje wysoko rozwinięta technologia. Mowa tu o sprzętach AGD ułatwiających codziennie funkcjonowanie, a wśród dostępnych na rynku urządzeń bardzo ułatwiającym nam w codzinnych obowiązkach sprzętem jest zmywarka. W tym artykule podpowiadamy jak czyścić zmywarkę wykorzystując domowe sposoby!

Czym jest zmywarka?

Z definicji, to mechaniczne urządzenie do zmywania naczyń, sztućców, przedmiotów potrzebnych do przygotowania, podania czy przechowania żywności i napojów. Cieszy się ogromną popularnością w gastronomii, jak i w gospodarstwach domowych.

Czyszczenie zmywarki, czy robi to sama?

Zmywarka - domowe sposoby na czyszczenie zmywarki - domowe-sposoby.pl
Zmywarka myje brudne naczynia, usuwa z nich pozostałości po posiłkach. Jednak sama również potrzebuje regularnego czyszczenia. Jeśli jej posiadacz o nią nie dba – z czasem przestaje pracować tak dokładnie, jak powinna. Łatwo o jej zanieczyszczenia. Dlaczego? Ponieważ przy każdym użyciu ma do czynienia z brudem oraz brzydkim zapachem. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów, czasem grzybów. Bardzo istotne jest więc systematycznie czyszczenie, które będzie zapobiegać bakteriom oraz zanieczyszczeniom.
Skutkować to będzie jej efektywną pracą, bezawaryjną. Warto wiedzieć, że brud znajdujący się na filtrach, uszczelkach czy ścianach wiąże się z utrudnionym domyciem naczyń.

Czyszczenie zmywarki – koniecznie systematycznie

Jest to podstawa, trzeba dbać o nią od razu po zakupie. Pozwoli to uniknąć napraw w specjalnych serwisach. Nie od dziś wiadomo, że lepiej czyści się świeże zanieczyszczenie niż stare. Dlatego warto przed włożeniem naczyń do zmywarki pozbyć się z nich resztek jedzenia, które osadzają się na filtrach, dodatkowo sprzyjają rozwojowi bakterii oraz powodują niemiły zapach. Ważne jest też nieprzetrzymywanie brudnych talerzy w zmywarce. Jeśli to tylko kilka sztuk – można je umyć ręcznie.

Co warto pamiętać?

Co najmniej raz w miesiącu trzeba umyć zmywarkę, nie bacząc na subiektywne odczucia, i mając na uwadze, że niewiele pracowała w danym miesiącu. To nie ma najmniejszego znaczenia. Do jej umycia należy wybrać program najdłuższy, z najwyższą temperaturą, użyć detergentu i włączyć urządzenie. Należy też myć ją samodzielnie, dokładnie wyczyścić filtry i dysze. Trzeba uprzednio wyjąć ruchome elementy, a następnie je wyczyścić. Są to miejsca niestety idealne do rozwoju bakterii.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Jak wcześniej wspomniano – regularność jest podstawą w czyszczeniu zmywarek. Niestety łatwo o Czysta zmywarka - jak czyścić zmywarkę - domowe-sposoby.pltym zapomnieć. Brudny sprzęt można umyć łatwymi, domowymi i przede wszystkim niezawodnymi sposobami. Najbardziej popularne to ocet, soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy.

  1. Czyszczenie octem jest idealnym rozwiązaniem dla usuwania zanieczyszczeń we wewnątrz, jak i na zewnątrz. Posiada on bowiem właściwości wybielające. Znany jest od setek lat i już najstarsze pokolenia chętnie korzystały z niego w walce z brudem. Ten sposób czyszczenia polega na połączeniu kilku szklanek octu z odrobiną mydła. Wystarczy to zamieszać, a następnie zamoczyć w roztworze szmatkę czy gąbkę. Kolejny krok to przetarcie drzwiczek zmywarki, ścianek oraz jej podłogi. Octem można też wyczyścić ramię czy płaszcz wodny urządzenia. Kończąc czyszczenie należy pamiętać o spłukaniu wodą plam i włożeniu wyjętych na początku elementów.
  2. Czyszczenie sodą oczyszczoną polega na przygotowaniu najpierw odpowiedniej mieszanki. Do dozownika mydła należy wsypać 1/4 szklanki sody i połączyć z octem. Przynosi to lepsze efekty w myciu. Taki roztwór jest świetny do czyszczenia basenu z cieczą, znajdującego się w dolnej części zmywarki. Gromadzi się tam woda i środek czyszczący. Mieszankę można usunąć, ponieważ sodą dobrze sobie z nią radzi.
  3. Czyszczenie kwaskiem cytrynowym. Stosuje się go zamiennie z octem. Należy rozmieszać kwasek z sodą oczyszczoną i umieścić w miejscu na tabletkę do zmywarki. Taka mieszkanka bardzo dobrze pomaga w zmywaniu talerzy z tłuszczem oraz osadami.

Krok po kroku jak wyczyścić zmywarkę octem i sodą oczyszczoną

Niezbędne będą kubek, czy inny nieduży pojemnik, szklanka octu oraz tyle samo sody oczyszczonej, sól do zmywarki i rękawiczki.

  1. Najpierw trzeba założyć rękawiczki, wyjąć wszystko ze zmywarki, czyli talerze, sztućce i inne akcesoria.
  2. Sprawdzić sitko oraz odpływy, celem usunięcia resztek jedzenia.
  3. Uzupełnić sól w zmywarce, jeśli to konieczne.
  4. Kubek z octem umieścić w urządzeniu, włączyć zmywarkę, ustawić program z temperaturą 70 stopni. Po skończonym cyklu wyjąć kubek, a na spodzie zmywarki rozsypać szklankę sody i znów włączyć zmywarkę.
  5. Otrzymany efekt będzie niesamowity. Powyżej wymienione sposoby pozwalają pozbyć się plam, tych najbardziej uciążliwych i co ważniejsze – nadają pełnię blasku i sprawności dla sprzętu.

Dlaczego warto korzystać z domowych sposobów?

Produkty chemiczne oferowane do zmywarek bardzo często pozostają na naczyniach i nie da się ich całkowicie wypłukać. Wyjmując talerze ze zmywarki można się spotkać ze specyficznym, chemicznym zapachem, który można czuć przez dłuższy czas. Jeśli stosuje się domowe, naturalne środki typu ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy można tego uniknąć. A co najważniejsze – czyszczenie będzie tańsze.

Reasumując, warto skorzystać z domowych sposobów czyszczenia zmywarki. Efekty będą na pewno zaskakujące!!!

Oceń nasz artykuł: