Nie tylko święta są dobrą okazją do gruntownego wyczyszczenia swojego pokoju. Czasami warto wykonać część pracy nieco wcześniej, żeby później nie zginąć w nawale obowiązków. Dobrze jest również zabrać się do tego porządnie – wtedy możemy sprawić, że nasz pokój odmieni się jak za pomocą czarodziejskiej różdżki. Tylko jak to zrobić? Przeczytaj sprawdzone domowe sposoby czyszczenia pokoju. Z nami wypolerujesz swój zakątek od podłogi aż po sam sufit!

1. Sprzątanie pokoju a czyszczenie sufitu

Zanim przystąpimy do czyszczenia sufitu musimy przygotować ściereczkę, która zbierze kurz i nie spowoduje, że rozprzestrzeni się on po całym pokoju.

Czystą, miękką ściereczkę moczymy przez 5 minut w 5 litrach wody wymieszanej z 1 łyżką stołową gliceryny. Tak przygotowaną ściereczkę wyżymamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Ścierką owijamy miotłę i delikatnie czyścimy sufit.

Sufit zdobiony sztukaterią wyczyścimy za pomocą mąki ziemniaczanej i wody.

Na brudne miejsca nakładamy papkę powstałą z 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej i 2 szklanek wody. Gdy papka wyschnie, delikatnie czyścimy sztukaterię miękką szczotką.

Przeczytaj również: Jak i czym wybielić firanki?

2. Sprzątanie pokoju a czyszczenie ścian

Ściany pokryte farbą klejową

Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian pokrytych farbą klejową musimy przygotować ściereczkę, w takim sam sposób, jak w przypadku czyszczenia sufitu.

Przygotowaną ściereczką czyścimy ściany z góry na dół. Mocniejsze zabrudzenia czyścimy miękką, białą gumką do zmazywania.

Przeczytaj również: Jak czyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami?

Ściany pokryte farbą emulsyjną

W przypadku ścian pokrytych farbą emulsyjną musimy przygotować płyn składający się z otrąb pszennych, wody oraz amoniaku.

1 kg otrąb zalewamy 6 litrami wody i gotujemy przez około 25 minut. Następnie odstawiamy do ostygnięcia, po czym dodajemy 2 łyżeczki amoniaku.

W tak przygotowanym płynie moczymy gąbkę, którą następnie wyciskamy i czyścimy nią ściany z góry na dół. Spłukujemy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, uważając by nie porobiły się zacieki. Po takim zabiegu wycieramy ścianę miękką flanelową szmatką.

Ściany pokryte farbą olejną

W przypadku farby olejnej, ściany myje się gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Ruchy powinny być delikatne. Gąbkę przesuwamy z dołu do góry. Spłukujemy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, a następnie wycieramy do sucha miękką flanelową szmatką.

Tapeta zmywalna

Ściany pokryte zmywalną tapetą czyścimy tak samo, jak w przypadku ściany pomalowanej farbą olejną.

Tapeta niezmywalna

Taki rodzaj pokrycia ściany czyścimy za pomocą szmatki (takiej samej, jak w przypadku czyszczenia sufitu) lub za pomocą odkurzacza. Plamy czyścimy miękką, białą gumką.

3. Sprzątanie pokoju a czyszczenie podłóg i parapetów

Parkiet dębowy lub bukowy

Odkurzanie pokoju - jak posprzątać pokój - domowe-sposoby.plJeśli na parkiecie nie ma żadnych plam, to czyścimy go w proporcji 1:1 mieszanką terpentyny i wody chlorowej. Po umyciu szybko wycieramy parkiet, gdyż podłoga z klepki dębowej lub bukowej ciemnieje od wilgoci.

Plamy wyczyścimy przekrojoną na pół cytryną lub przeciętym surowym ziemniakiem.

 

 

Parkiet pokryty bezbarwnym lakierem

Tego typu podłogę wyczyścimy przy pomocy wilgotnej ścierki

Podłoga z białych desek

Białą podłogę myjemy gorącą wodą z mydłem. Wodę zbieramy z podłogi gąbką. Następnie przecieramy ją wodą z dodatkiem chlorku (ok. 5g na 5 litrów wody).

Jeśli na naszej podłodze są zaschnięte plamy np. po jedzeniu, wtedy posypujemy ją wilgotnymi trocinami i szorujemy szczotką ryżową owiniętą w miękką szmatkę.

Podłoga z desek pomalowanych farbą

Mycie podłóg - jak posprzątać pokój - domowe-sposoby.plTego typu podłoga, podobnie jak parkiet pokryty lakierem, jest bardzo prosta w utrzymaniu. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką.

Linoleum

Linoleum czyścimy dobrze wyżętą wilgotną szmatką z dodatkiem terpentyny (łyżeczka na 6 litrów wody).

Jeśli linoleum utraciło swój pierwotny kolor, nakładamy na podłogę mieszaninę 2 szklanek wody oraz żółtka jaja kurzego. Nie spłukujemy!

Lenteks

Podłogę pokrytą lenteksem myjemy szmatką nawilżona płynem do mycia naczyń.

Wykładzina dywanowa

Jeśli akurat zepsuł nam się odkurzacz, na szczotkę nakładamy miękką, wilgotną ścierkę i czyścimy nią dywan. Taki zabieg zbierze kurz, okruszki czy też sierść zwierzaków domowych.

Aby odświeżyć kolor, dywan przecieramy szmatką, którą moczymy w wodzie z dodatkiem terpentyny (łyżeczka na 6 litrów).

Ciemne dywany możemy posypać fusami z kawy, które pozostawiamy na kilka minut. Następnie dywan odkurzamy.

Jasne dywany możemy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną i czyścimy miękką szczotką. Następnie dywan odkurzamy.

4. Sprzątanie pokoju a plamy na dywanie

Tłuste plamy

Plamę posypujemy talkiem, który pozostawiamy na 24 godziny. Następnie dywan odkurzamy.

Guma do żucia

Aby pozbyć się gumy do żucia z dywanu, bez wyrwania z niego włosków, kładziemy na gumę kostkę lodu. Zimno spowoduje skurczenie gumy, co pozwoli nam usunąć ją bez trudu.

Błoto

Jeśli na dywanie jest plama z błota, najpierw musimy się upewnić, że jest sucha a później dokładnie czyścimy ją odkurzaczem. Następnie plamę przecieramy szmatką zwilżoną octem.

Dywan ze skóry

Plamy na dywanie ze skóry cielęcej czy baraniej czyścimy mieszaniną wody z dużą ilością płatków mydlanych. Mieszanka ta powinna mieć bardzo gęstą konsystencję.

Oceń nasz artykuł: