Oczywiście istnieje na rynku wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia żelazka i innych sprzętów ułatwiających prowadzenie domu. My jednak jesteśmy zwolennikami prostych i naturalnych rozwiązań, które nie są szkodliwe dla urządzeń, a w szczególności dla domowników. Tym razem odpowiadamy na pytanie: jak wyczyścić przypalone żelazko? oraz przedstawiamy domowe sposoby czyszczenia żelazka.
Spis treści
Zanim zabierzecie się do czyszczenia żelazka…
Zanim jednak pokażemy Wam, jak domowymi sposobami wyczyścić przypalone żelazko, musimy zwrócić uwagę na kilka zasad bezpieczeństwa oraz na dobre zwyczaje pielęgnacji sprzętu AGD:
- Podczas czyszczenia przypalonego żelazka zadbajcie o swoje bezpieczeństwo – odłączcie sprzęt od prądu oraz uważajcie, aby nie dotknąć rozgrzanej stopki.
- Korzystając z domowych sposobów czyszczenia przypalonego żelazka, a w szczególności sposobu z sodą oczyszczoną i octem, nie zapomnijcie o założeniu rękawiczek lateksowych.
- Przed czyszczeniem żelazka przeczytajcie instrukcję obsługi – spójrzcie, z czego żelazko zostało wyprodukowane oraz czym została pokryta jego stopka. Żelazka teflonowe i ceramiczne są dużo mniej odporne na różnego rodzaju zabiegi mechaniczne niż żelazka metalowe.
- Uważajcie, aby nie zarysować delikatnej powłoki żelazka – do jego czyszczenia używajcie patyczków do uszu, zrezygnujcie z ostrych przedmiotów.
Dbajcie o żelazko nie tylko wtedy, gdy się przypali – po każdym jego użyciu wylewajcie wodę ze zbiornika, co jakiś czas odkamieniajcie je, a także prasujcie przez bawełnianą ściereczkę.
Czy można wyczyścić żelazko octem?
Domowe sposoby czyszczenia żelazka to korzystanie ze środków myjących, które mamy w zasięgu ręki i które nie posiadają chemicznych detergentów. Dlatego też nie mogliśmy pominąć czyszczenia żelazka octem – płynu, który znajduje się w każdym domu. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Wystarczy uprzednio nagrzać je tak, by było ciepłe, nie gorące, następnie zamoczyć ściereczkę w occie i pocierać nią stopkę urządzenia. Na końcu, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, polecamy przetrzeć żelazko szmatką nasączoną wodą.
Jak wyczyścić żelazko? Wykorzystajcie sok z cytryny!
Kolejnym domowym sposobem czyszczenia żelazka jest wykorzystanie soku z cytryny. Metoda ta sprawdzi się w przypadku niewielkich zabrudzeń.
Zatem jak wyczyścić przypalone żelazko? To proste – należy pocierać jego stopkę ściereczką nasączoną sokiem z cytryny lub – dla lepszych efektów – prasować zwilżoną sokiem z cytryny tkaninę, na przykład frotte.
Jak wyczyścić żelazko? Sięgnijcie po sól kuchenną!
Do tego domowego sposobu czyszczenia żelazka przyda się gazeta – najlepiej zwykła szara, nie kolorowa, lub papier do pieczenia oraz sól kuchenna. Metoda ta polega na rozsypaniu soli spożywczej na gazecie, a następnie prasowaniu jej. Efektem powinna być czysta i lśniąca stopka żelazka.
Jak wyczyścić żelazko? Zastosujcie mieszankę octu i sody!
Kolejną metodą wśród domowych sposobów czyszczenia żelazka jest ta wykorzystująca pastę z sody oczyszczonej i octu. Jak ją zrobić? Trzeba tylko połączyć te dwa składniki w proporcjach 2:1, a następnie gotową mieszankę nałożyć na ciepłą stopkę żelazka i delikatnie pocierać. Sposób ten jest skuteczny w walce z mocnymi zabrudzeniami, wymaga jednak założenia lateksowych rękawiczek. Uważajcie też, aby nie zapchać otworów, którymi wydostaje się para wodna – do ich wyczyszczenia polecamy patyczki higieniczne do uszu. Na koniec, aby pozbyć się drażniącej woni octu, warto przemyć urządzenie mokrą ściereczką.
Jak wyczyścić żelazko? Posłużcie się pastą do zębów!
Ostatnim z domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka jest użycie pasty do zębów. Należy wycisnąć pastę na taflę urządzenia, a następnie całość pocierać bawełnianą ściereczką. Zwróćcie uwagę na to, by pasta nie dostała się do otworów parowych.Dajcie znać, czy przydały Wam się nasze domowe sposoby czyszczenia żelazka i czy odpowiedź na pytanie: jak wyczyścić żelazko? jest od teraz banalnie prosta!