Sposoby czyszczenia łazienki są różne. Prawie każdy ma na to swój osobisty, sprawdzony patent. Wydawać by się mogło, że zdecydowana większość ludzi wybiera czyszczenie przy pomocy profesjonalnych środków czyszczących. Są to jednak silne detergenty; dzięki temu są też tak skuteczne. Zanim jednak zaczęto ich używać, radzono sobie zupełnie inaczej. Niektórzy do dzisiaj wybierają tradycyjne metody czyszczenia kuchni, z uwagi na to, że są tanie i skuteczne.

Przeczytaj koniecznie o domowych sposobach czyszczenia łazienki! Sprawdź, czy aby jeden z nich nie pomógłby Ci w czyszczeniu Twojej zabrudzonej łazienki!

1. Sprzątanie łazienki – wanna i umywalka

Jak posprzątać łazienkę - sprzątanie wanny i umywalki - domowe-sposoby.plCzyszczenie wanny i umywalki, jeśli nie mamy specjalistycznych środków, może się po prostu odbyć za pomocą gąbki zwilżonej płynem do mycia naczyń.

Wszelkie przebarwienia i ciemne plamy, które powstały przy kranach, czyścimy gorącym octem spirytusowym lub sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Rdzę usuniemy szmatką nasączoną amoniakiem.

Brzydki zapach ustąpi z syfonu umywalki lub wanny, jeśli pozbędziemy się go poprzez wsypanie fusów po zaparzonej kawie.

Jeśli ktoś w naszej rodzinie pali papierosy, można wysypać popiół z popielniczki na wilgotną szmatkę i czyścić nią baterie nad wanną i umywalką. Dzięki takiemu zabiegowi baterie będą lśniące. Na koniec polerujemy je szmatką.

Gdy już umyjemy wannę i umywalkę, warto przetrzeć całą ich powierzchnię skórką z cytryny. Po takim zabiegu będą lśnić i nabiorą śnieżnobiałego koloru.

Przeczytaj również: Jak czyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami?

2. Przyrządy chromoniklowane

Domowe sposoby czyszczenia przyrządów chromoniklowanych są identyczne, jak w przypadku czyszczenia baterii nad wanną i umywalką. Możemy także użyć proszku do szorowania zmieszanego z olejem jadalnym, po czym wszystko polerujemy szmatką.

Rdzę nacieramy tłuszczem, a po 3 dniach przecieramy szmatką nawilżoną amoniakiem.

3. Jak umyć lustro?

Lustra w łazience są szczególnie narażone na zabrudzenia. Do najczęstszych plam należą plamy z pasty do zębów, kosmetyków do pielęgnacji urody czy też tłustych palców. Jednak w bardzo prosty sposób możemy pozbyć się wszelkich zabrudzeń i sprawić, że po gorącej kąpieli na lustrze nie będzie się osadzała para.

Plamy z pasty do zębów lub innych kosmetyków usuniemy za pomocą szmatki nasączonej mieszaniną 1 łyżki octu z 2 łyżkami wody. Jeśli to nie poskutkuje możemy spróbować wyczyścić lustro przekrojonym na pół ziemniakiem, po czym myjemy lustro płynem z 2 łyżek wody i łyżeczki spirytusu.

Aby zapobiec osadzaniu się pary na lustrze po gorącej kąpieli, wystarczy, że posmarujemy je szmatką nawilżoną gliceryną.

4. Muszla klozetowa

Muszlę myjemy codziennie szczotką namoczoną ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania. Raz w tygodniu należy Wysprzątana łazienka - domowe-sposoby.plwyssać wodę z syfonu (np. za pomocą dużej gąbki) i wlać na 3 godziny chlorowaną wodę.

Przebarwienia i ciemne plamy usuniemy, tak jak w przypadku umywalki, gorącym octem spirytusowym lub sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Rdzę usuniemy szmatką nasączoną amoniakiem.

5. Sprzątanie łazienki a dywaniki łazienkowe

Dywanik z korka myjemy wodą z mydłem, suszymy i wcieramy wazelinę.

Dywanik z drewna szorujemy szczotką nasączoną wodą z chlorkiem (3g na 5l). Po umyciu płuczemy wodą z łyżeczką amoniaku.

Dywanik z gąbki i tworzywa sztucznego pierzemy w pralce lub ręcznie w wodzie z mydłem.

Przeczytaj również: Czym i jak posprzątać po remoncie?

6. Gąbka

Gąbkę skraplamy sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Natomiast skórkę z cytryny kroimy w kostkę, kładziemy na gąbce i zalewamy ją gorącą wodą. Pozostawiamy na 24 godziny, po czym płuczemy.

Oceń nasz artykuł: