Jedna z teorii mówi, że kamień z czajnika jest szkodliwy dla zdrowia, inna z kolei, że to naturalne źródło minerałów zupełnie nieszkodliwych dla ludzi. Bez względu na to, która z hipotez jest prawdziwa, kamień osadzający się na czajniku nie jest niczym estetycznym, ani nie wpływa korzystnie na działanie urządzenia. Dlatego poniżej radzimy, jak usunąć kamień z czajnika tradycyjnego i elektrycznego, aby przedłużyć jego życie. Sprawdźcie nasze domowe sposoby!
Spis treści
Jak powstaje kamień w czajniku?
Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć kamień z czajnika, wytłumaczymy, czym owy kamień w ogóle jest. Jak się okazuje, za niezbyt estetyczną warstwę osadzająca się na dnie urządzenia odpowiedzialne są jony wapnia i magnezu, które na skutek przemian termicznych tworzą kredowy osad zwany kamieniem.
Ponadto im twardsza woda, czyli ta zawierająca więcej jonów magnezu i wapnia, tym urządzenie częściej należy odkamieniać.
Spójrzcie na nasze domowe sposoby na to, jak usunąć kamień z czajnika. Przydatne okażą się Wam takie przedmioty, jak:
- ocet
- soda oczyszczona
- kwasek cytrynowy
Niepotrzebne będą Wam gotowe środki do odkamieniania – wystarczy, że wykorzystacie to, co macie w swoich domach 🙂
Jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną
Czy jeśli okazałoby się, że odpowiedzialne za osadzanie się kamienia na dnie czajnika jony magnezu i wapnia, nie są szkodliwe dla zdrowia, czy wtedy nie trzeba byłoby odkamieniać czajnika? Niestety nie, ponieważ warstwa twardego, kredowego osadu niekorzystnie wpływa na wydajność urządzenia oraz zwiększa jego awaryjność. Dlatego, aby jak najdłużej korzystać z domowego sprzętu, warto o niego dbać i regularnie go odkamieniać. A jak to zrobić za pomocą sody oczyszczonej? To banalnie proste – należy jedynie wsypać 2-3 łyżki sody i całość, bez gotowania, pozostawić na 10-15 minut. Po upływie zalecanego czasu wodę należy wymienić i przed przyrządzeniem kawy czy herbaty dla pewności zagotować jeszcze kilkukrotnie czystą wodę. Czy teraz już wiecie, jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną? 🙂
Jak usunąć kamień z czajnika kwaskiem cytrynowym
Kolejny domowy sposób na usunięcie kamienia z czajnika polega na użyciu kwasku cytrynowego. Metoda ta, podobnie jak poprzednia, jest niesłychanie prosta – musicie jedynie nalać wody trochę ponad poziom kamienia, a następnie wsypać kilka łyżeczek kwasku cytrynowego – dajmy na to, że na pełen czajnik przypada około 5 łyżeczek proszku.
Gdy już to zrobicie, włączcie urządzenie. Po zagotowaniu wody z kwaskiem zobaczycie, że na dnie czajnika nie ma ani grama kamienia! Po całym zabiegu radzimy porządnie wypłukać urządzenie i dla pewności jeszcze dwukrotnie zagotować czystą wodę. Prawda, że odpowiedź na to, jak usunąć kamień z czajnika kwaskiem cytrynowym jest banalnie prosta?
Jak usunąć kamień z czajnika octem
Ostatnia najbardziej popularna metoda na usunięcie kamienia z czajnika wykorzystuje ocet. Aby odkamienić czajnik tym prostym domowym sposobem wystarczy, że wypełnicie urządzenie wodą i octem w proporcjach 1:1 i całość, bez gotowania, pozostawicie na 10-15 minut. Natomiast jeżeli kamień osadzony na Waszym czajniku wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych kroków, uruchomcie urządzenie i zagotujcie wodę z octem. Obydwa rozwiązania są skuteczne z tym, że drugie polecamy w przypadku grubej warstwy kamienia. Po każdym z zabiegów czyszczących radzimy porządnie wypłukać czajnik i profilaktycznie jeszcze kilkukrotnie zagotować w nim czystą wodę. Od teraz, gdy przyjaciel zapyta Was, jak usunąć kamień z czajnika? Odpowiedzcie mu: octem!
Przeczytaj również: Jak czyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami?
Inne domowe sposoby na odkamienianie czajnika
Usuwanie kamienia z czajnika za pomocą sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego czy octu to trzy najbardziej popularne metody stosowane od wielu, wielu lat. Ale czy znacie inne rozwiązania tego, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego i tradycyjnego? My słyszeliśmy o… coca-coli i… obierkach ziemniaków! Decydując się na pierwszy sposób, powinniście wlać do wnętrza czajnika coca-colę połączoną z wodą oraz, dla lepszego efektu, dosypać odrobinę sody oczyszczonej. Całość należy pozostawić na kilkanaście minut, a następnie dokładnie wypłukać urządzenie. Metoda ta jest dosyć delikatna i okaże się niezastąpiona w przypadku niewielkiego osadu. Skoro wiecie już, jak odkamienić czajnik coca-colą, przejdźmy do obierek ziemniaków. Należy wrzucić je do środka sprzętu, zalać wodą, zagotować i… gotowe!
Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego
Różnica w usuwaniu kamienia z czajnika elektrycznego i tradycyjnego jest taka, że pierwszy z nich nierzadko posiada specjalne grzałki, na których obficie osadza się kamień niełatwy do usunięcia, a które to, ze względu na ryzyko uszkodzenia, wymagają delikatniejszego traktowania.
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem problemu, jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego jest metoda druga i trzecia, czyli wykorzystanie kwasku cytrynowego i octu spirytusowego, które to skutecznie odkamienią trudno dostępne zakamarki grzałek.
Przeczytaj również: Jak i czym wybielić firanki?
Jak usunąć kamień z czajnika tradycyjnego
Na kamień z czajnika tradycyjnego sprawdzi się zarówno soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet i wszelkie inne rozwiązania, którymi podzieliliśmy się z Wami. Ale mamy coś jeszcze! Jeżeli wiecie już, jak usunąć kamień z czajnika tradycyjnego, podpowiadamy, jak wyczyścić go w 100%. Wsypcie na ściereczkę sodę oczyszczoną i pocierajcie nią zewnętrzną stronę dna czajnika, następnie zanurzcie dno urządzenia w occie i pozostawcie na kilka minut. Po tych kilku prostych krokach powinniście mieć nie tylko odkamienione urządzenie do gotowania wody, ale i całkowicie czystą i bez przypaleń jego podstawę.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?
Jeżeli regularnie odkamieniacie czajnik, a mimo to wciąż zbiera się na nim nieestetyczny osad, prawdopodobnie z Waszych kranów leci twarda woda nasycona jonami magnezu i wapnia. Pomyślcie o zainwestowaniu w jedno z dostępnych i niedrogich urządzeń filtrujących wodę.