Zdarza się to nawet najlepszym. Po pewnym czasie noszenia, nasze ulubione buty przestają, niestety, pachnieć “fiołkami”, zaczynają zaś wydzielać nieprzyjemną woń, mówiąc dosadniej – śmierdzą. Nie traćmy jednak nadziei! Przedstawiamy kilka sposobów na to jak usunąć przykry zapach z butów!

Soda oczyszczona nie tylko do ciasta

Sody oczyszczonej użyć można na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszego z nich użyć można do butów wykonanych z materiału. Najpierw wyjmij z butów wkładki, poduszki żelowe oraz sznurówki. Oczyść buty dokładnie z zastygłego błota czy nagromadzone brudu. Następnie przygotuj roztwór, którym ręcznie umyjesz buty. W dużej misce wymieszaj kubek sody z czterema kubkami gorącej wody.

Buty do odświeżenia - jak pozbyć się przykrego zapachu z butów - domowe-sposoby.plZa pomocą szmatki lub gąbeczki umyj dokładnie buty, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Sposób ten nie sprawdza się w przypadku skórzanego obuwia, jako że zbyt duża ilość wody mogłaby je uszkodzić. Umyj także, używając przygotowanego roztworu, wkładki, sznurówki. Warto zainwestować w nowe poduszki żelowe, które są trudne do umycia i chętnie trzymają się nagromadzonych zapachów. Po dokładnym umyciu wypchaj buty gazetami i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Aby zakończyć cały proces, obsyp wnętrze butów sodą oczyszczoną, a następnie odwróć je pozbywając się jej resztek. Teraz już możesz włożyć wyschnięte wkładki, sznurówki i nowe poduszki żelowe.

Drugi sposób z użyciem sody sprawdza się w przypadku butów skórzanych. Po oczyszczeniu ich z brudu, wstaw do środka otwarty pojemniczek z sodą oczyszczoną i pozostaw na noc. Soda wchłonie nieprzyjemne zapachy. Jest to dobry sposób, niestety, o krótkotrwałym działaniu. Można go powtarzać co wieczór, kiedy buty nie są nam już potrzebne.

Herbata nie tylko do picia

Stare buty - jak pozbyć się przykrego zapachu z butów - domowe-sposoby.plKolejnym sposobem, który nie uszkodzi skórzanych butów, jest wsadzenie do nich torebek z herbatą. Herbata świetnie pochłania zapachy, a jej działanie jest w tym przypadku podobne do działania sody oczyszczonej. Po oczyszczeniu butów, wypełnij je torebkami z herbatą i pozostaw na noc. W razie potrzeby, powtarzaj czynność zostawiając „herbaciane” buty na noc.

Zamrażarka nie tylko dla niespodziewanych gości

Jeżeli nie dysponujesz sodą lub szkoda Ci Twojej ulubionej herbaty, zapakuj buty do torebki foliowej i umieść w zamrażarce. Zimne powietrze usunie, przynajmniej tymczasowo, nieprzyjemny zapach, zabijając wytwarzającego go bakterie.

Pralka nie tylko do ubrań

Najprostszym sposobem jest wypranie brzydko pachnących butów. Dotyczy on jedynie butów wykonanych z materiału. Umieść buty w poszewce poduszki lub jaśka, a następnie upierz korzystając z programu do delikatnych tkanin. Poszewka zapobiegnie kontaktowi butów z innymi ubraniami, a także uchroni przed uszkodzeniami.

Przeczytaj również: Jak prać buty w pralce krok po kroku?

Nie pozostaje Ci nic innego jak włożyć ukochane buty i ruszyć w świat! Powodzenia!

Oceń nasz artykuł: