Nie ma nic przyjemniejszego niż po dniu pełnym wrażeń, tych pozytywnych i tych mniej przyjemnych, położyć się świeżym i pachnącym łóżku. Żeby jednak mieć taką możliwość, należy przykładać należytą wagę do pielęgnacji kołder i poduszek. Przedstawiamy sposoby pielęgnowania ich, które nie wymagają wizyty w pralni chemicznej ani też ciągłego kupowania nowych.
Spis treści
1. Utrzymuj puch w suchości
Puch jest naturalnym materiałem, który wyjątkowo nie lubi wilgoci. Dlatego też należy pamiętać o częstym wietrzeniu poduszek, najlepiej każdego ranka, aby zapobiec zagnieżdżaniu się wilgoci w puchu. Może ona skutkować nieprzyjemnym zapachem i niszczeniem materiału.
Przeczytaj również: Jak posprzątać pokój krok po kroku?
2. Zaopatrz się w pokrowce
Każdy z nas używa poszewek na kołdry i poduszki. Warto jednak pomyśleć również o specjalnych pokrowcach, takich jakich używa się w przypadku materaców. Pokrowce będą chronić poduszki i kołdry przed żółknięciem, a także przed gromadzeniem się w nich potu, tłuszczu, martwego naskórka. Pokrowce należy, oczywiście, regularnie prać, dlatego też dobrze jest mieć przynajmniej dwie zmiany.
3. Nie przesadzaj z częstotliwością prania
Jeżeli używasz specjalnych pokrowców, kołdra wymagać będzie prania raz na 3-4 lata. Poduszki, przy używaniu pokrowców, warto prać co rok. Częstsze pranie pozbawi puch naturalnego tłuszczu pokrywającego piórka i, tym samym, umiejętności ogrzewania.
4. Pierz z dużą troską
Jeżeli nie jesteś zdecydowana na skorzystanie z profesjonalnych usług prania puchowej pościeli, możesz to również zrobić sama. Powinnaś jednak zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze, przed praniem dokładnie obejrzyj zarówno kołdrę, jak i poduszkę w poszukiwaniu przetarć lub rozdarć. Jeżeli takowe się pojawią, zszyj materiał lub pokryj go łatką. Inaczej poduszka czy kołdra mogą się rozpaść w procesie prania i ulec zniszczeniu, a także zniszczyć Twoją pralkę. Użyj zwykłego proszku lub proszku specjalnie przeznaczonego do prania poduszek i kołder. Nie sięgaj po płyn do mycia naczyń czy inne specyfiki, których głównym zadaniem jest usuwanie tłuszczu. Doprowadzoną one do pozbawienia piór naturalnej warstwy tłuszczu. Żeby puch nie zbił się podczas prania, nie wypełniaj całej przestrzeni bębna pralki. Lepszym pomysłem jest upranie każdej rzeczy osobno. Dobrym towarzystwem dla niej będzie piłeczka tenisowa, która obijając się podczas obrotów bębna pilnować będzie, żeby puch się nie zbił. Po wyjęciu z pralki poduszka lub kołdra wydzielać mogą nieprzyjemny zapach. Jest to normalne dla wszystkich puchowych wyrobów. Zapach zniknie wraz z całkowitym wyschnięciem kołdry czy poduszki. Najzdrowszym dla puchu sposobem schnięcia jest naturalne suszenie na słońcu. Jeżeli pogoda nie sprzyja zastosowaniu takiego rozwiązania, zapewnij schnącej pościeli przewiew.
5. Przechowuj rozsądnie
Puchowe poduszki i kołdry przechowywane powinny być w poszewkach w miejscu umożliwiającym puchowi oddychanie. Poszewki powinny być bawełniane, aby nie utrudniać dostępu powietrza.
Jak widać, pranie poduszek i kołder nie jest trudne czy niemożliwe, wymaga jednak szczególnej troski. Pomyśl o spaniu w świeżej, pachnącej pościeli i wprowadź nasze rady w życie. Udało się?
Polecam radę z piłeczką tenisową. To prawda, że wtedy pościel się nie zbija i zachowa puszystość. Swoje kołdry i poduszki od experta snu piorę ze specjalistycznymi środkami, bo zależy mi na utrzymaniu tak dobrej jakości produktu od nich. 🙂 A potem suszę rowieszjąc na balkonie w ciepły dzień.