Termos to sprzęt, który posiada praktycznie każdy w swoim domu. Niektórzy termosu używają tylko okazjonalnie, inni korzystają z niego praktycznie każdego dnia, np. nosząc w nim zieloną herbatę do pracy. By takie urządzenie mogło posłużyć przez długi czas, należy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Dotyczy to zarówno kubka termicznego, termosu na zupę, jak i termosu dla dzieci. Jak wyczyścić termos? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze środka? Czym usunąć kamień z powierzchni?

Pierwsze wyparzenie

Jeszcze przed pierwszym użyciem zaleca się dokładne wyparzenie termosu. Instrukcja postępowania nie odbiega w tym wypadku od standardowego wyparzania naczyń.

Wystarczy wlać do niego zagotowaną wodę i odczekać kilka minut. Tak zabezpieczony termos będzie odpowiednio przygotowany do kontaktu z różnymi produktami spożywczymi, w tym osadzającymi się herbatą i kawą.

Czyszczenie termosu

Producenci termosów nie zalecają czyszczenia ich w zmywarce. Kontakt z innymi naczyniami może zakończyć się uszkodzeniem lub zarysowaniem. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest czyszczenie ręczne. Pobieżne mycie można wykonać przy użyciu ciepłej wody z płynem do mycia naczyń (płyn zapachowy zapewni też odświeżenie woni w środku termosu). Uzupełniony takim płynem sprzęt należy odstawić na około 5 minut, a następnie kilkukrotnie wypłukać zimną wodą. Można też użyć szczotkę do butelek dla dzieci, wykonaną z miękkiego włosia, dzięki czemu proces czyszczenia zapewni lepsze efekty.

Usuwanie osadu

Niestety mycie termosu to nie wszystko. Długotrwałe jego użytkowanie sprzyja powstawaniu na powierzchni różnych osadów, które są nie tylko niehigieniczne, ale przede wszystkim mogą zmieniać smak wlewanego do środka płynu. Istnieje szereg sposób do zaradzenia tej sytuacji.

Czyszczenie termosu sodą oczyszczoną

Pierwszym z nich jest użycie sody oczyszczonej. Ten dostępny w każdej kuchni środek stanowi idealny zamiennik dla domowej chemii.

Z uwagi na jego molekularną specyfikację, dociera w trudno dostępne miejsca i sprawdza się idealnie przy wywabianiu wszelkiego rodzaju plam. Zasada użycia jest bardzo prosta – do termosu wsypujemy 1 łyżeczkę sody, zalewamy ją wrzątkiem, zakręcamy i zostawiamy tak na około 2 godziny. Po upływie tego czasu nasz sprzęt należy umyć wodą z niewielką ilością płynu do naczyń.

Czyszczenie termosu kwaskiem cytrynowym

Kolejną prostą, a także łatwo osiągalną metodą odkażania termosu jest użycie kwasku cytrynowego. Co do zasady proces czyszczenia wygląda w tym wypadku podobnie, jak przy korzystaniu z sody oczyszczonej. Do termosu wsypujemy kwasek cytrynowy (całe opakowanie), zalewamy go wrzątkiem i pozostawiamy na dwie godziny. Zaletą kwasku jest na pewno jego neutralność, gwarantująca bezpieczeństwo nawet przy niedokładnym płukaniu.

Czyszczenie termosu tabletką do zmywarki

Trzecią wartą odnotowania formą usuwania osadu jest użycie tabletki do zmywarki. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, sposób użycia polega na umieszczeniu jej w środku naczynia, zalaniu wrzątkiem i odczekaniu odpowiedniego czasu.

Czyszczenie termosu Coca-Colą

Ostatnią metodą, gwarantującą dużą skuteczność jest użycie jednego z najpopularniejszych napojów na świecie – Coca Coli. Legendarny płyn świetnie radzi sobie nie tylko z rdzą na rurach, ale także z kamieniem przylegających do różnych powierzchni.

W tym wypadku sposób czyszczenia jest nieco inny, choć nadal bardzo intuicyjny. Do wypełnionego osadem termosu wlewamy butelkę Coca Coli, odstawiamy ją na noc, a następnie wylewamy i obficie spłukujemy wodą. Warto też przemyć naczynie płynem do mycia naczyń.

Warto wybrać dobry termos!

Regularne czyszczenie i usuwanie osadu jest niezwykle ważne, ale nie zawsze gwarantuje długotrwałe efekty. Wpływ na trwałość ma także szereg innych czynników, wśród których można wymienić między innymi materiał wykonania wnętrza oraz rodzaj obudowy. Fachowcy zalecają sprawdzone sprzęty oparte na technologii stali nierdzewnej, gwarantującej odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Wygodne w użyciu są termosy wykorzystujące gumę oraz silikon. Zapewnia to stabilność użytkowania, także na śliskich powierzchniach. Takie silikony łatwiej czyścić, także przy użyciu domowych metod, zaproponowanych powyżej.

Oceń nasz artykuł: