Rozstępy pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, kiedy ciało znacząco się zmienia. Dotyczy to ciąży, okresu dorastania, znacznej, często gwałtownej, zmiany wzrostu lub wagi. U około 90% kobiet w czasie ciąży rozstępy pojawiają się na brzuchu, w okolicach bioder i ud. Inne miejsce ulubione przez rozstępy to wnętrza ramion. Rozstępy zdecydowanie nie dodają uroku, jednak są sposoby, aby im zapobiegać, a także, aby je zredukować, jeżeli już się pojawią. Prezentujemy domowe sposoby na rozstępy, które mogą pomóc.

Nawilżanie

Liczne badania pokazują, że skóra, która jest nawilżona wykazuje mniejszą tendencję do rozstępów. Łatwiejsze jest dla niej powiększanie swojej objętości, stąd też regularne nawilżanie pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawiania się tych nieładnych blizn. Nawilżanie pozwala także poprawić wygląd świeżych rozstępów, jednak należy działać szybko. W przypadku rozstępów, które pojawiły się już dawno, wykorzystanie środków nawilżających również pomaga, ale zmiany nie są aż tak widoczne i efektywne.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na wybielenie zębów!

Możesz przygotować własny krem nawilżający, którego działanie będzie znacznie lepsze niż większości specyfików dostępnych na rynku. W tym celu wymieszaj w równych proporcjach olej pszenny, oliwę z oliwek i aloes. Pamiętaj o regularności nawilżania.

Masaż na rozstępy

Jeżeli już zaczęłaś nawilżać skórę, warto teraz zadbać o jej ujędrnienie w inny sposób, który także pomoże zapobiec powstawaniu rozstępów oraz zmniejszaniu widoczności już istniejących. Podczas wcierania kremu masuj skórę miejsc zagrożonych powstawaniem rozstępów okrężnymi ruchami z dość dużą siłą. Wypróbuj także podszczypywanie i oklepywanie (zarówno bokami, jak i całą dłonią).

Po trzecie apteka

Jeżeli naturalne sposoby nie zdają egzaminu, możesz użyć środków farmakologicznych, w tym Retiny A, która z reguły dostępna jest na receptę. Jest to środek stymulujący skórę do powstawania nowych komórek, a także zapobiegania zrogowaceniom.

Jest katalizatorem dla produkcji kolagenu, którego niedobór wpływa na pojawianie się rozstępów. Należy unikać jego kontaktu z błonami śluzowymi. Nie należy go także stosować w okresie ciąży i karmienia. Podobnie jak wcześniej podawane sposoby, najlepiej działa w przypadku nowych rozstępów. Skóry leczonej w ten sposób nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych, jako że jest bardziej podatna na poparzenia.

Kwas glikolowy na rozstępy

Ten z kolei kupić można już bez recepty i można go stosować w okresie ciąży. Skóry traktowanej kwasem glikolowym nie należy również wystawiać na działanie promieni słonecznych. Dostępne są preparaty o różnym stężeniu kwasu glikolowego w zależności od Twoich potrzeb. Te o wyższym stężeniu sprzedawane są na receptę. Kwas glikolowy jest składnikiem wielu peelingów. Jednak peeling również przygotować możesz sama, gdzie słowo „przygotować” jest dużym nadużyciem. Wystarczy myjka oraz cukier, którym masować należy skórę. Działa dokładnie tak jak peelingi kupowane w drogerii. Poprawia fakturę skóry i wygląd rozstępów.

Vitamina E na rozstępy

Witamina E jest składnikiem wielu oliwek i preparatów nawilżających. Największe jej stężenie jest w produktach opatrzonych napisem „Vitamin E oil”, którego jest głównym składnikiem. Wpływa ona także na produkcję kolagenu i odradzanie się, powstawanie nowych komórek naskórka. Mówi się, że potrafi zdziałać cuda.
Wiemy już, co działa. Teraz dowiedzmy się, co nie działa:

  • masło kakaowe – popularna legenda głosi, że masło kakaowe wpływa na zmniejszanie się rozstępów, jednak jak pokazują badania, nie ma ono w tym zakresie szczególnych rezultatów;
  • popularne preparaty kosmetyczne, które usunąć mają rozstępy w krótkim czasie- zwykle także nie przynoszą pożądanych rezultatów. Skuszone obiecywanym krótkim czasem oczekiwania na efekty, smarujemy się nimi regularnie i z dużą zapalczywością, co wpływa jedynie na nawilżenie skóry, nie zaś usunięcie rozstępów.

Powyżej przedstawiliśmy najprostsze, ale zarazem skuteczne metody pozbywania się rozstępów. Do bardziej skomplikowanych należą chirurgiczne oraz laserowe usuwanie rozstępów, jednak metody te w sposób bardzo znaczący obciążają nasz budżet.
Usuwanie rozstępów to proces dość długotrwały. W większości przypadków nie da się usunąć ich całkowicie, a jedynie znacząco poprawić ich wygląd (zmniejszyć, zbliżyć kolorem do okalającej je skóry), dlatego też warto im przede wszystkim zapobiegać. W tym celu dbajmy o dietę i zdrowie, a także nawilżajmy, nawilżajmy i jeszcze raz nawilżajmy skórę.

Oceń nasz artykuł: