Plamy starcze, inaczej plamy wątrobowe, to dolegliwość, która kojarzy nam się zwykle osobami w podeszłym wieku, najczęściej na dłoniach. Jednak nie należy ich łączyć ze starzeniem się skóry. To tak naprawdę miejsca, w których nadmiernie gromadzi się brązowawy pigment, co najczęściej jest efektem długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych na skórę. Plamy starcze są widoczne po wielu latach, ponieważ dawki promieniowania słonecznego kumulują się przez lata.
Niektóre młodsze osoby często przebywające na słońcu mogą mieć plamy wątrobowe już w wieku dwudziestu kilku lat. Przyjmowanie pewnych leków czyni skórę wrażliwszą na słońce a w efekcie bardziej podatną na tworzenie się plam. Co może pomóc? Przeczytaj nasze skuteczne domowe sposoby na plamy starcze.
Spis treści
Niezawodne sposoby prosto z kuchni
Wypróbuj nasmarowanie plam sokiem z cytryny, 2 razy dziennie. Cytryna i jej kwaśny odczyn usuną zewnętrzną warstwę naskórka co powinno dać efekt rozjaśnienia przebarwień.
Żel z aloesu przyspieszy złuszczanie naskórka. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej wycisnąć go prosto z liści aloesu, łamiąc lub przecinając liść w połowie. Należy nakładać dwa razy dziennie bezpośrednio na plamy starcze.
Miks miodu i jogurtu naturalnego również pomoże rozjaśnić przebarwienia. 1 łyżeczkę miodu dodaj do 1 łyżeczki jogurt. Uzyskaną papką pokryj plamy wątrobowe i utrzymaj przez 20-30 minut, po czym zmyj substancję.
Kwas mlekowy zawarty np. w maślance pomaga złuszczyć uszkodzoną słońcem skórę i usunąć przebarwienia. Smaruj więc maślanką plamy starcze, spłucz po 15-20 minutach.
Specjalne kosmetyki na rozjaśnianie skóry
Na rynku znajdziemy szereg specjalnych kremów, których zadaniem jest rozjaśnienie plam starczych. Ich główną substancją aktywną bywa podbiał pospolity. Dobrze jest jednak przed użyciem – zasięgnąć rady dermatologa, a już niezbędnym minimum będzie przeczytanie ulotki producenta.
Peeling z kwasem glikolowym lub azelainowym ma za zadanie dogłębne złuszczenie naskórka. Ma również za zadanie pobudzić procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry, gdzie również znajdują się przebarwienia.
Możemy zakupić peelingi na bazie wyżej wymienionych kwasów lub skontaktować się z gabinetem kosmetycznym, który przeprowadzi zabieg profesjonalnie.
W aptece możesz również pytać o korektory kosmetyczne, które nie tylko pomogą ukryć plamy starcze ale również nawilżą i zregenerują skórę. Tu warto zasięgnąć porady farmaceuty aby dobrać najbardziej odpowiedni odcień korektora, który powinien być nieco jaśniejszy niż naturalny kolor Twojej skóry.
Zabiegi kosmetyczne
Na rynku znajdziemy szereg gabinetów oferujących laserowe usuwanie plam starczych. Wiązka lasera skierowana na dłonie działa wewnątrz głębszych warstw skóry, likwidując przebarwienia. Laser ma za zadanie rozbić na drobne cząsteczki melaninę, która nadmiernie występuje w miejscu przebarwienia. Dzięki temu organizm samoczynnie wchłonie takie cząsteczki.
Skutecznym zabiegiem jest również krioterapia – miejscowe wymrażanie przebarwień za pomocy ciekłego azotu. Te są punktowo zamrażane a następnie wycinane. Zabieg taki daje natychmiastowy efekt, choć może nam pozostać niewielka blizna w miejscu wykonania zabiegu.
Gabinety kosmetyczne oferują również szereg innych zabiegów takich jak naświetlania plam starczych lub inne terapie wybielające skórę. Pamiętajmy jednak aby do takich zabiegów podchodzić z należytym rozsądkiem i ostrożnością. Warto skonsultować taki zamiar z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.
Pamiętajmy o profilaktyce
Zamiast leczyć – lepiej zapobiegać. Przedstawiamy więc kilka ważnych porad:
- starajmy się unikać mocnego słońca, zwłaszcza latem,
- unikaj lub ogranicz solarium,
- w wyjątkowo słoneczne dni – noś nakrycia głowy,
- stosujmy kremy nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym, przed wyjściem oraz olejki z witaminą E po dłuższym przebywaniu na słońcu.