Pluskwy przysparzają ludziom wielu kłopotów i bardzo trudno się ich pozbyć. Domowe sposoby na pluskwy pozwolą to zrobić szybko i skutecznie. Jeśli rano na ciele zauważalne są ślady ukąszeń to znaczy charakterystyczne czerwone kropki, które zaczynają swędzieć, może to świadczyć o pojawieniu się w pomieszczeniu pluskiew. Insekty są aktywne tylko w nocy, wychodzą z ukrycia i wyruszają na polowanie. Trudno to zauważyć. Dopiero, gdy liczba pluskiew jest znaczna, można rozpoznać ślady ich życiowej aktywności: odchody, kawałki chitynowej osłony itp.
Spis treści
Etapy właściwego pozbywania się pluskiew z domu
Populacja pluskiew w domu jest zmniejszana przez działanie mechaniczne i specjalne środki chemiczne i ludowe. Ważne jest, aby zrozumieć, że pluskwy chowają się w ciągu dnia w tapicerowanych meblach, szafkach, pod listwami przypodłogowymi.
Oto kilka sposobów na usunięcie insektów z domu (bez względu na to, która metoda zostanie wybrana, trzeba przestrzegać takiego modelu pracy):
- Sprawdzić każde naczynie, artykuły spożywcze, zabawki itp., aby wykryć dorosłe osobniki lub larwy. Hermetycznie spakować wszystkie przedmioty lub umieść je na zewnątrz.
- Sprawdzić tekstylia: zasłony, obrusy, pościel, odzież. Wszystko wyprać w wysokiej temperaturze w pralce automatycznej (dopuszczalne dla danych tkanin). Tekstylia, których nie można wyprać, należy włożyć do plastikowych toreb i wystawić na zimno (nie wyższe niż -20 ° C) lub na słońcu (nie niższej niż + 30 ° C).
- Konieczne jest podniesienie dywanu, usunięcie listew przypodłogowych, uporządkowanie książek, czasami nawet usunięcie paneli ze ścian itp. Wolne obszary, w których pasożyty mogą się ukrywać.
- Po zidentyfikowaniu miejsc, w których znajdują się insekty, należy wszystkie pęknięcia w ścianach zagipsować lub zakleić silikonem. Dzięki temu nowe osobniki nie będą przenikać do mieszkania.
Ekspozycja na wysokie temperatury to skuteczny sposób usuwania pluskiew z domu
Pluskwy to owady, które zawierają dużo wilgoci w ciele, dlatego boją się nie tylko niskich, ale także wysokich temperatur. Z tego powodu nie pozostają na ludzkim ciele po ugryzieniu, ponieważ uważają je za nieznośnie gorące. Temperatura niszczenia insektów nie może niż niższa niż 50 stopni. Można wykorzystać do tego generator pary lub stacje parowe, te urządzenia mają możliwość dostarczenia strumienia gorącej pary do miejsca bytowania pluskiew w danym pomieszczeniu. Zastosowanie tej metody pozwala na skuteczne zniszczenie nie tylko dorosłych osobników, ale także ich jaj. Mając na uwadze to, że pluskwy są nosicielami infekcji, warto dodatkowo zdezynfekować pokój.
Wszystkie meble, podłogi, ściany, materace itp. należy dokładnie odkurzyć. Doskonale sprawdzi się czyszczenie mopem parowym, który daje bardzo wysoką temperaturę. Największym problemem jest pozbycie się pluskiew z materaca, dlatego wykorzystanie myjki parowej ze specjalną końcówką będzie optymalnym wyborem. Ponadto wysoką temperaturę generuje żelazko, można, więc wykorzystać je do oczyszczenia zainfekowanej tapicerki i materaca poprzez prasowanie całej ich powierzchni. Należy jednak pamiętać, że nie można poprzestać na jednym zabiegu, trzeba będzie wykonać ich kilka, ponieważ trzeba zatrzymać wykluwanie się nowych insektów.
Środki owadobójcze w zwalczaniu insektów
Dokładnie spryskać powierzchnię środkiem owadobójczym, który należy rozprowadzić w miejscach bytowania insektów. Najbardziej atakowanymi przez nie powierzchniami są: tylne ścianki mebli, wszystkie szczeliny, kratki wentylacyjne itd. Przy wykorzystywaniu środków owadobójczych na ścianach, trzeba zastosować je na wysokości 0,5 m powyżej podłogi.
Należy zadbać o bezpieczeństwo domowników i zwierząt domowych. Konieczne jest zamknięcie okien i drzwi. Każdy środek ma swoją instrukcję, której należy przestrzegać, pozwoli to skutecznie pozbyć się pluskiew bez uszczerbku na zdrowiu ludzi. Po zakończonym czasie działania środka owadobójczego, trzeba dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Pozwoli to pozbyć się insektycydu, ponadto dokładnie umyć każdą powierzchnię, która została nim pokryta. Do tego celu dobrze jest wykorzystać roztwór sody oczyszczonej, wystarczy w jednym litrze wody rozprowadzić 3 dkg substancji i wymieszać.
Obecnie środki przeciw pluskwom dostępne są w proszku, sprayu, płynie. Ich działanie wpływa na układ nerwowy insekta, który zostaje zniszczony i owad ginie. Dostępne na rynku produkty posiadają w swoim składzie związki toksyczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi. Dlatego kupując dany środek należy sprawdzić:
- Stężenie składnika czynnego oraz stopień ryzyka dla zdrowia ludzi
- Obecność drażniącego zapachu, który w niektórych preparatach może utrzymywać się przez długi czas.
- Sposoby zastosowania. Część środków owadobójczych to gotowe produkty, jednak niektóre muszą zostać zmieszane z wodą.
Domowe sposoby na pluskwy
Są mniej skuteczne niż chemikalia, ale stanowią duże wsparcie w walce z pluskwami. Mogą być skuteczne wykorzystywane, jako profilaktyczne zabiegi, gdy istnieje zagrożenie ekspansją insektów lub gdy ich występowanie jest niewielkie. Aby zwalczyć krwiopijców, można użyć:
Ocet na pluskwy
Ten środek odpycha pluskwy swoim zapachem. Do walki z pluskwami należy zastosować ocet o stężeniu nie mniejszym niż 9%. Produktem należy umyć każde miejsce, w których obserwowane jest żerowanie pluskiew, lub obszar preferowany przez owady. Roztworem wodnym w stosunku 1: 1 myje się parapety, meble, drzwi itp.
Terpentyna na pluskwy
Ten produkt jest znanym środkiem do usuwania insektów, terpentyna działa toksycznie na organizm pluskiew. Jej wykorzystanie może odbywać się, jako roztwór o dużym stężeniu lub jako mieszanina z innymi składnikami. Aby sporządzić skuteczny preparat na pluskwy należy przygotować:
- Terpentyna, alkohol po 30 ml oraz kamfora w ilości 15 ml.
- Terpentyna w ilości 60 ml, natomiast kwas salicylowy tylko w ilości 0,005 ml.
- Terpentyna i nafta w równych ilościach po 20 ml oraz wrząca woda w ilości 15 ml.
- Terpentyna i nafta w równych ilościach po 25ml a naftalen w ilości 60 gram.
Podane składniki dla danej mieszanki trzeba dokładnie wymieszać i wcierać w obszary bytowania pluskiew. Kolejny krok to zamknięcie pomieszczenia nawet na cały dzień. Po czym wszystko musi zostać umyte a pomieszczenie dobrze przewietrzone.
W walce z pluskwami można wykorzystać olejki eteryczne z goździków, lawendy, drzewa herbacianego, eukaliptusa i owoców cytrusowych. Warto regularnie podgrzewać je w lampach zapachowych w pokojach, w których bytują pluskwy. Suszone zioła rozmarynu, tymianku, piołunu, wrotyczu pospolitego lub waleriany można lekko spalić na głębokim talerzu w pomieszczeniu skażonym robakami (nie wdychać dymu i nie przebywać w tym pokoju natychmiast po spaleniu ziół).
Dobrym sposobem jest również układanie wiązki świeżych ziół w siedliskach pluskiew. Zazwyczaj gałęzie tych roślin są rozmieszczone wokół mieszkania: pod materacami, dywanami, w szafach z pościelą, można dodawać wywary z ziół do wody myjąc podłogę. Aby przygotować wywar, potrzebne będą 2 łyżki posiekanych świeżych liści piołunu lub wrotyczu które trzeba zalać 0,5 litra wrzącej wody. Gotować przez 10 minut, odcedzić i dodać 10 g mydła do prania. Następnie wlej do wiadra z wodą. Jednocześnie trzeba pamiętać, że piołun nie zapobiega rozmnażaniu się robaków w mieszkaniu, tylko je odstrasza.
Co zrobić, gdy wszystkie metody zawiodą?
Jeżeli doszło do zapluskwienia całego budynku, jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie problemu do spółdzielni, która może zarządzić odpluskwianie całej konstrukcji. Dezynsekcję może przeprowadzić tylko profesjonalna firma, która używa silnych środków owadobójczych i wyeliminuje insekty z całego domu. Jednak, aby skutecznie powstrzymać atak pluskiew zabieg dezynsekcji musi być wykonywany regularnie to znaczy trzy razy w takich samych odstępach czasu.
żeby nas nie gryzły- skuteczna broń na noc-Ciało smarujemy
A molem i wstaniemy rano nie pogryzieni. TESTOWANE i DZIAŁA!!!!!!!!!!!! w 100 %