Zamsz jest bardzo modną tkaniną, którą chętnie się wykorzystuje w sezonie jesienno-zimowym. Niestety jego czyszczenie wymaga odpowiedniego postępowania, by tkaniny tej nie zniszczyć. Jakie są zatem najprostsze metody najbezpieczniejszego prania zamszowych materiałów? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak prać zamsz, to przeczytaj dalszą część artykułu!

Jak prać zamszowe buty?

Buty są częścią garderoby, która się brudzi najszybciej, dlatego potrzebne będzie dość częste ich czyszczenie zwłaszcza, jeśli mają one jasny kolor. Podchodząc do czyszczenia, w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się kurzu, który osiadł na obuwiu. Wykorzystajmy do tego szczotkę z miękkiego, naturalnego włosia. Następnie przygotujmy odpowiedni preparat do czyszczenia, w którego skład wchodzić będzie mleko z oczyszczoną sodą. Do szklanki mleka wsypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej i mieszamy roztwór. Następnie wilgotną szmatką nanosimy przygotowany preparat na buty i czyścimy. Nie róbmy tego jednak zbyt mocno, by nie zniszczyć zamszu. Po tym zabiegu przetrzyjmy buty gąbką delikatnie zamoczoną w wodzie. Gąbka powinna być jedynie wilgotna, nie może być mokra. Jeśli wszelkie zabrudzenia z obuwia zniknęły, możemy odstawić buty do samodzielnego wyschnięcia w pokojowej temperaturze. Gdy buty wyschną należy je jeszcze wyszczotkować za pomocą szczotki z naturalnego włosia.

Przeczytaj również: Jak prać buty w pralce?

Jak prać zamszową odzież?

Pranie kurtek i płaszczy może odbywać się w taki sam sposób, jak w przypadku czyszczenia butów. Istnieje jednak jeszcze jedna metoda. Jeśli pierzemy jasne rzeczy, odzież możemy posypać talkiem lub mąką kartoflaną. Tak przygotowane do czyszczenia ubrania należy odstawić na kilka godzin lub nawet na całą noc do ciepłego pomieszczenia, a następnie zetrzeć talk lub mąkę gumową szczoteczką. W dalszym etapie, możemy postępować, podobnie, jak w przypadku butów, czyli gumową szczotką zanurzoną w mieszance mleka z sodą oczyszczoną czyścimy zamszową powierzchnię, a następnie przecieramy ubranie suchą ściereczką oraz przeczesujemy szczotką z naturalnego włosia. Jeśli zabrudzenia nie są znaczące, możemy te miejsca wyczyścić gumką ołówkową lub skórką chleba. Jeśli jednak nasze buty lub ubrania są mocno przybrudzone, a boimy się sami ingerować, możemy je oddać do specjalnej pralni.

Przeczytaj również: Jak prać kurtkę puchową?

Oceń nasz artykuł: